Kreatívne centrum v indonézskom Bogore
Galéria(8)

Kreatívne centrum mesta Bogor

Partneri sekcie:

Šesťdesiat kilometrov južne od indonézskej Jakarty leží Bogor, mesto s viac ako miliónom obyvateľov, kde sa v tomto roku z jednej stavby mohli tešiť najmä ľudia zaoberajúci sa kreatívnymi činnosťami.

Biela krivka medzi zeleňou.

„Generátor kreatívnych ľudí.“ Takto odvážne definuje svoj projekt autor Kreatívneho centra v indonézskom Bogore, ktorým je miestne architektonické štúdio Local Architecture Bureau.

Novostavbu odetú v bielej farbe otvorili koncom mája tohto roka, pričom ponúka multifunkčný priestor využiteľný najmä kolektívmi. Zámerom architektov bolo vytvoriť spoločnú platformu pre neformálne stretnutia i špecializované programy zároveň.

Kreatívne centrum v indonézskom Bogore
Kreatívne centrum v indonézskom Bogore
Kreatívne centrum v indonézskom Bogore
Kreatívne centrum v indonézskom Bogore
Kreatívne centrum v indonézskom Bogore
Kreatívne centrum v indonézskom Bogore
Kreatívne centrum v indonézskom Bogore

Centrum je koncipované ako úzka a dlhá jednopodlažná budova v tvare zaoblenej krivky. Obsahuje kaviareň, galériu, auditórium či niekoľko učební pre workshopy. Veľkostne rozdielne miestnosti sú zoradené vedľa seba, pričom každá z nich je prístupná samostatne.

Zjednocujúcim prvkom celého objektu je vonkajšia chodba – terasa. Obieha z oboch strán budovy a zjemňuje prechod medzi exteriérom a interiérom. Nájsť ju môžete pod zakrivenou strechou, ktorú nesie rad stĺpov.

Vonkajšie nádvorie s množstvom stromov prešlo jednoduchou a účelnou úpravou. Okrem iného sa však príležitostne využíva aj ako vonkajšie javisko.

Zaoblený tvar

Zaujímavým detailom bogorského Kreatívneho centra je motív do jednej strany sa zväčšujúcich oblúkov. Viditeľné výčnelky stvárnili autori plasticky. Tieň, ktorí dopadá na ich hrany zvýrazňuje vstup na oboch najširších stenách budovy. Fasáda aj vrchná strana strechy centra sú bielej farby.

„Chceli sme zachovať túto budovu ako prázdne plátno pre tvorivého ducha, ktorý ju vyplní a vdýchne jej život farbami vychádzajúcimi z jeho duše,“ zaznelo z tábora architektonického štúdia.

Kreatívne centrum v indonézskom meste Bogor stojí na pozemku s rozlohou 1,3 hektára. V jeho bezprostrednej blízkosti sa aj nachádza historická koloniálna budova z 18. storočia.

Kreatívne centrum v indonézskom Bogore
Kreatívne centrum v indonézskom Bogore | Zdroj: DKD/ Dedi Dwitomo

„Snažili sme sa rešpektovať celý priestor tak veľmi ako sa len dalo. Zámerom bolo tiež vytvoriť jednoduchú, neprovokujúcu budovu, ktorá by bola harmonizujúcou a spájajúcou stavbou medzi medzi historickou budovou v susedstve a lesom s tým, že so sebou prinesie aj kreatívneho ducha,” vysvetlil architekt Gemawang Swaribathoro portálu gooood.cn.

Kreatívne centrum v meste Bogor
Autor:
Local Architecture Bureau
Klient: mesto Bogor
Architekti: Tan Tik Lam, Gemawang Swaribathoro
Dizajnový tím: Hafri Alfian, Aldo Feandri, Rifandi Febrianto, Angga Meigandana, Gilang Aji Sagara
Miesto: mesto Bogor, provincia Západná Jáva, Indonézia
Rozloha budovy: 1600 m2
Rozloha exteriéru: 1,3 ha
Výstavba: 2018-2021
Fotografie: DKD/ Dedi Dwitomo
Denisa Hudáková