Amsterdamská zubná ambulancia nevzbudzuje strach, pacienti si ju pochvaľujú

 Dentista dental clinic
Zdroj: Thomas van Schaik

V hlavnom meste Holandska nájdete už niekoľko týždňov atraktívnu zubnú ambulanciu, ktorá pochádza z dielne architektonického štúdia i29. To ešte nie je nič výnimočné. Až keď nazriete dnu pochopíte, prečo je tak ospevovaná zákazníkmi.

Hlavným „tromfom“ nového zdravotníckeho zariadenia je predovšetkým jeho interiér. Ten v sebe spája upokojujúcu atmosféru zelených odtieňov a bielej dominantnej farby s vysokou úrovňou lekárskej profesionality. Esteticky atraktívne časti zubnej ambulancie vznikli vďaka implementácii dreva, množstva zelene a využívaní otvoreného priestoru. Objekt je v prevádzke len od minulého roka.

V srdci ošetrovacej časti sa vo dvore nachádza „skrytá záhrada“, ktorá obsahuje bohaté rastlinstvo. Vďaka strešným oknám je všade veľký prísun prirodzeného svetla. Pacientovi ležiacom v zubárskom kresle tak neunikne pohľad na oblohu cez veľké okná nad ním. Aby bolo zabezpečené dostatočné súkromie pri vykonávaní zdravotníckych úkonov, sú niektoré sklenené steny z polopriehľadného skla. 

Zeleň v tejto ambulancii však plní aj úlohu deliaceho prvku, keďže oddeľuje čakajúcich klientov od rušnej ulice, ale aj čakáreň od miestností na ošetrenie. Všetky tieto detaily prispievajú k navodzovaní pokoja a pohodlia pacientov, ktorí čakajú na svoje vyšetrenie či iné zdravotnícke zákroky.

V srdci ošetrovacej časti sa vo dvore nachádza "skrytá záhrada"
V srdci ošetrovacej časti sa vo dvore nachádza „skrytá záhrada“ | Zdroj: Thomas van Schaik

Ostré línie objektu a biela farba zase intuitívne reprezentujú lekársky profesionalizmus, ktorý dopĺňajú najmodernejšie technológie vrátane röntgenového a sterilizačného zariadenia.

Architektonické štúdio i29 prišlo s dizajnovou stratégiou čistého a sterilného lekárskeho prostredia s wellness prvkami. Cieľom architektov bolo tiež vytvorenie jednotného a zároveň špecifického vzhľadu, ktorý sa má stať reprezentatívnym motívom kliník reťazca Dentista dental.

Dentista dental clinic

Architekt: i29
Klient: Dentista Amsterdam
Rozloha: 260 m2
Realizácia: December 2021

Samuel Ďuriš