Sága okolo Istropolisu pokračuje. Vyjadrilo sa aj hlavné mesto

Starý Istropolis
Zdroj: SITA

O budúcnosti Domu odborov na Trnavskom mýte v Bratislave sa mnoho diskutuje. Najnovšie sa postavili za developera Nového Istropolisu aj magistrát a župa. Majú však podmienky.

Článok bol aktualizovaný 18. februára. 

Časť odbornej verejnosti volá po zachovaní pôvodnej budovy. Další, vrátane developera, tvrdia, že Istropolis a jeho okolie je 40 rokov zanedbávanou a mŕtvou zónou, ktorá je bez zásahu súkromného investora neudržateľná.

Spoločnosť Immocap chce na Trnavskom mýte postaviť Nový Istropolis. Hovorí o vitálnej štvrti plnej zelene a verejných priestorov. Dominantou má byť kultúrno-kongresové centrum, no počíta sa aj s rezidenčnými priestormi a polyfunkciou.

Developer verzus združenie architektov

Súčasťou projektu sú dve obytné budovy, tri administratívne a kongresový hotel. Obchodné priestory majú byť najmä v parteri budov. Architektonickú súťaž vyhrali ateliéry KCAP a CityFörster, pri navrhovaní kultúrneho centra bude spolupracovať aj štúdio Charcoalblue, ktoré sa špecializuje na koncepčné, akustické,
digitálne poradenstvo.

„Projekt má ambíciu priniesť do Bratislavy multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum svetovej úrovne v šate špičkovej architektúry a zaradiť Bratislavu medzi vyspelé európske metropoly,“ uviedol developer, podľa ktorého by sa s výstavbou mohlo začať na prelome rokov 2022 a 2023 a ukončená by mohla byť do konca roku 2026. K zachovaniu kultúrno-spoločenskej funkcie v priestore Istropolisu sa Immocap zaviazal už pri akvizícii v roku 2017.

Nový Istropolis
Nový Istropolis | Zdroj: Immocap

Architekti zo združenia DOCOMOMO Slovensko majú voči Novému Istropolisu viaceré výhrady, ktoré zhrnuli v otvorenom liste. Tvrdia, že projekt, tak ako je prestavený v zámere, je v rozpore s aktuálnym územným plánom a zvyšuje zastavanosť územia takmer o dve tretiny. Ťažiskom projektu je bytová výstavba, ktorá má byť podľa územného plánu len doplnková. V zámere im tiež chýbajú „dôležité analýzy environmentálnych vplyvov“.

Okrem iného žiada DOCOMOMO Slovensko predložiť také dva varianty riešenia, z ktorých jeden bude počítať so zachovaním historického komplexu bývalého Domu odborov. Developer podľa nich nedisponuje relevantnými informáciami o historickej, architektonickej a spoločenskej hodnote existujúceho komplexu.

Immocap v reakcii na list uviedol, že trvdenia považuje za nepravdivé a znevažujúce. „Zástupcovia DOCOMOMO nás nikdy nekontaktovali, nikdy sa nestretli s našim tímom a ani nepoznajú náš projekt,“ tvrdí developer. Postupuje vraj v súlade s príslušnými právnymi predpismi a dokonca dobrovoľne nad ich rámec v prospech vylepšenia funkcií verejných statkov, ktoré figurujú na súkromnom majetku.

Bratislava reaguje

Najnovšie sa ku situácii okolo Istropolisu vyjadril aj Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Ten výstavbu v podstate podporil. „Bez ohľadu na akékoľvek budúce riešenie Istropolisu je pre Bratislavu dôležité, aby zohľadnilo prepojenie na budúcu výstavbu železničnej stanice Filiálka,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

„Bratislava ako jediná metropola nemá samostatne kongresové centrum. Preto župa podporuje myšlienku vzniku takéhoto centra, na hociktorom mieste to bude, pretože tých alternatív je viacero. V Bratislave by tak vznikol moderný a reprezentatívny priestor, ako aj ďalšia architektonická moderná dominanta,“ doplnil.

Stanovisko uviedlo aj hlavné mesto, ktoré zopakovalo, že zachovanie kultúrnej funkcie je nevyhnutné. „Investor v závere minulého roka predložil štúdiu – investičný zámer Nový Istropolis na posúdenie odborným útvarom magistrátu. Mesto na jeho základe vydá tzv. stanovisko k investičnému zámeru,“ uviedla hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

Dodala, že jednou z požiadaviek mesta bude zachovanie podielu občianskej vybavenosti – zariadenia kultúry a dobudovanie verejných priestorov v území, ako aj verejná prezentácia zámeru, v akej bude predkladaný na posudzovanie úradom. „Súčasťou predloženého zámeru je aj kultúrno-spoločenské centrum s veľkokapacitnou multifunkčnou sálou. Zachovanie kultúrnej funkcie v území je požiadavkou nielen mesta, ale aj mestskej časti Nové Mesto a predložený zámer ju obsahuje,“ doplnila hovorkyňa magistrátu.

Starý Istropolis
Starý Istropolis | Zdroj: SITA

Aj pre starostu Nového mesta Rudolfa Kusého je nadôležitejšie, že investor zachová kultúrno-spoločenskú funkciu. Developera vyzýva k tomu, aby sa práve kultúrno-spoločenská sála postavila ako prvá. Kusý uviedol, že v návrhu premeny Istropolisu oceňuje verejné priestory a zeleň, s ktorou sa v jeho okolí počíta.

„Mám rád veci, na ktoré som zvyknutý a pre mňa je Istropolis súčasťou detstva, dospievania a celého života. Zároveň si však pamätám, že približne pred 15-timi rokmi naša mestská časť doslova prosila vtedajšieho vlastníka – odbory, aby sme Istropolis mohli odkúpiť a aby sa tu zachovalo kultúrne centrum, ktoré má nielen bratislavský, ale celoslovenský význam,“ poznamenal Kusý, ktorý považuje za „drzé“, že odbory nechali budovu chátrať a nikto ich neberie na zodpovednosť.

Immocap odpovedá, že bude repšektovať všetky podmienky župy a mesta vrátane zachovania občianskej vybavenosti. „Vnímame, že pre BSK je dôležité, aby budúce riešenie Istropolisu zohľadnilo prepojenie na výstavbu železničnej stanice Filiálka. Na našej strane urobíme všetko pre to, aby sme vytvorili priestor pre budúce riešenie Filiálky, ktorá má aj z nášho pohľadu potenciál zásadným spôsobom prispieť k zlepšeniu dopravnej situácie v Bratislave“, hovorí CEO spoločnosti Martin Šramko.

SITA, Veronika Rajničová
KategórieObčianske stavby