Starý Istropolis zrovnajú so zemou. Developer ukázal, čo vyrastie na jeho mieste

Partneri sekcie:

Bratislavský Istropolis čaká v najbližších rokoch zásadná prestavba. Zanedbané Trnavské mýto by sa do konca roku 2025 malo zmeniť na nové centrum so zeleňou a verejnými priestormi.

Spoločnosť Immocap, ktorá je vlastníkom objektu a prislúchajúcich pozemkov, vo štvrtok predstavila svoju víziu Nového Istropolisu, ku ktorej dospela v spolupráci s holandským architektonickým štúdiom KCAP a jeho partnerským štúdiom Cityförster.

Starý Istropolis
Starý Istropolis
Vizualizácia foyer Nového Istropolisu.
Nový Istropolis
Nový Istropolis
Nový Istropolis
Nový Istropolis
Nový Istropolis.

„Projekt má ambíciu priniesť do Bratislavy multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum svetovej úrovne v šate špičkovej architektúry a zaradiť Bratislavu medzi vyspelé európske metropoly,“ uviedol developer, podľa ktorého by sa s výstavbou mohlo začať na prelome rokov 2022 a 2023 a ukončená by mohla byť do konca roku 2025. K zachovaniu kultúrno-spoločenskej funkcie v priestore Istropolisu sa Immocap zaviazal už pri akvizícii v roku 2017.

Nové centrum poskytne 3000 miest na sedenie a 5000 miest v kombinácii sedenie a státie. Pôvodná budova mala kapacitu približne 1200 návštevníkov. V novej multifunkčnej sále bude možné zorganizovať rôzne typy podujatí naraz. Mohla by poslúžiť na koncerty, konferencie aj kongresy.

Developer pri navrhovaní interiéru spolupracoval so štúdiom Charcoalblue, ktoré stojí napríklad za Kráľovským Shakespearovým divadlom vo Veľkej Británii, Anglickým národným divadlom v Londýne, sídlom nadácie bývalého prezidenta USA Obamu v Chicagu alebo novým Centrom umenia v New Yorku.

Pôvodnú budovu zbúrajú. „Istropolis a jeho okolie sú dnes mŕtvou zónou, ktorá už v súčasnej podobe nedokáže slúžiť ani svojmu pôvodnému účelu. Pre Trnavské mýto, ktoré má potenciál stať sa opäť živým mestským centrom a obľúbenou lokalitou je tak obrovskou brzdou. My chceme túto štvrť otvoriť a mestu a obyvateľom priniesť niečo viac ako len aktivity zatvorené za štyrmi stenami, chceme priniesť vitálnu štvrť plnú kultúry, života a zelene,“ argumentoval Martin Šramko, generálny riaditeľ spoločnosti Immocap.

Nový Istropolis
Nový Istropolis | Zdroj: Immocap

Nové mesto bolo proti búraniu

Proti zbúraniu sa ešte pred oficiálnym predajom ostro ohradil starosta Nového mesta Rudolf Kusý. „V žiadnom prípade nepodpíšem rozhodnutie, ktoré by hovorilo o likvidácii Istropolisu,“ naznačil ešte koncom júna 2017 starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. Podotkol, že je to najväčšia kultúrna sála na celom Slovensku a „je neprijateľné, aby takéto niečo zmizlo.“

V apríli 2019 sa už Kusý vyjadril miernejšie: „Vlastníkovi som tlmočil to, čo som hovoril ešte predchádzajúcemu majiteľovi – som presvedčený, že kultúra sa musí v Istropolise zachovať. Očakávam, že majiteľ sa pustí do zmysluplnej modernizácie Istropolisu aj jeho okolia tak, aby naďalej slúžil aj ako multifunkčný spoločensko-kultúrny stánok. Pri každom prebiehajúcom konaní môžeme pripomienkovať projekt tak, aby bol v súlade s územným plánom a v súlade s platnou legislatívou.“

Na zachovaní kultúrnej funkcie trval pri stretnutí s developermi aj primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Polyfunkčný komplex Istropolis stavali v rokoch 1956 až 1981. Autormi projektu boli Ferdinand Konček, Iľja Skoček a Ľubomír Titl. Budova celé roky chátrala a otáznik nad jej budúcnosťou sa zväčšoval.

Pôvodne kúpil Istropolis od štátu Immocap Group v tandeme z developerom YIT Slovakia. Tí z toho ale v lete 2019 vycúvali s vysvetlením, že YIT potrebuje uvoľniť kapitál „na ďalšie príležitosti na slovenskom trhu a v regióne strednej a východnej Európy.“

Developer naznačil, že sa bude uchádzať aj o pomoc štátu.

Immocap

Developer Immocap stojí aj za projektom troch biznis centier v administratívnej zóne na Prievozskej a Plynárenskej ulici – Bratislava Business Center BBC III, IV a V. Na Trnavskom mýte postavil aj dominantu v podobe nákupného strediska CENTRAL spolu s hotelom Lindner.

V súčasnosti má v portfóliu tri developerské projekty. Projekt Lakeside Park 2 je momentálne vo výstavbe a ponúkne na 12 poschodiach 14,370 m2 kancelárskych priestorov. Druhým projektom je administratívna budova The Mill, ktorá bude umiestnená na ulici Mlynské Nivy, v bratislavskom CBD a posledným je vyššie spomenutý projekt Nový Istropolis.

TEXT: © SITA Slovenská tlačová agentúra, ver