Partneri sekcie:
  • PRESBETON

Kaplnka Kamppi

kaplnka kamppi

Opäť sa raz potvrdilo, že krása a výnimočnosť spočívajú v jednoduchosti. Hneď ako som vlani v auguste videla vo fínskom pavilóne na Bienále architektúry v Benátkach model kaplnky Kamppi, bolo rozhodnuté. Túto stavbu musíme predstaviť aj na Slovensku.

Architektonické štúdio K2S Architects bolo založené v roku 2001. Po dvoch rokoch sa stalo členom Asociácie fínskych architektonických kancelárií. Pod vedením troch partnerov – architektov (Kimmo Lintula, Niko Sirola a Makko Summanen) ateliér pracuje na rôznych projektoch doma aj v zahraničí. Hlavné krédo, ktoré sprevádza ich tvorbu, nesie v sebe funkčnosť, jednoduchosť, a najmä výnimočný zážitok z nového priestoru. V minulom čísle sme vám predstavili ich prístavbu k hotelu Paasitorni v Helsinkách. Kaplnke Kamppi, ktorá stojí len o pár blokov ďalej na ulici Simonkatu na južnej strane rušného námestia Narinkka v srdci Helsínk, sa jednoducho nedalo odolať.

Pokoj vnútri
Kaplnka Kamppi je priestorom, v ktorom sa zrazu upokojí nielen ruch veľkomesta, ale aj rozrušená myseľ. Nezvyčajne tvarovaný sakrálny priestor dopovedal, dokončil usporiadanie živého námestia. V objekte, ktorý je zvonku aj zvnútra obložený drevom, je umiestnená samotná kaplnka. Svetlo do interiéru dopadá zhora a jemne vykresľuje línie hrejivého dreveného obloženia. Zakrivenie sa otvára smerom dohora v tvare obrovskej misy, ktorá akoby priamo do seba vťahovala vesmírnu energiu. Pohľad rozjímajúcich neruší žiadny nadbytočný mobiliár. Architekti do tejto výnimočnej atmosféry pustili len jednoduché masívne drevené lavice, a samozrejme, drevený oltár, ktorý poňali tak puristicky, ako to len bolo možné. Vnútri kaplnky vlastne takmer nič nie je, iba nadpozemský pokoj. Je to ponuka pre všetkých prichádzajúcich, aby naplnili pokojom aj svoje vnútro.
Chodba ako očista

Objekt kaplnky je vysunutý do námestia, dá k nej dostať zo všetkých strán. Vstup vedie z malého nástupného plató, ktoré sa ďalej otvára smerom k námestiu Narinkka. Odtiaľ pozvoľna stúpajú schody až na úroveň vstupných dverí. Tie autori umiestnili do priľahlého objektu s hlavnou sklenenou fasádou. Do kaplnky sa návštevník dostane krátkou chodbičkou, ktorá vyznieva priam symbolicky – ako sprostredkovateľ očisty. Vedľajšie obslužné priestory zahŕňajú vstupnú časť, ktorá funguje aj ako výstavná sieň, a miestnosti pre sociálnych pracovníkov.

Iba drevo
Aj konštrukcia kaplnky je vo svojej podstate taká jednoduchá, ako len môže byť. Nosný rám je z lepených drevených nosníkov opracovaných cnc strojom. Vonkajší obklad je z hrebeňovo spojených jedľových latiek ošetrených priesvitným nanotech voskom. Obklad vnútorných stien je z hrubých, olejom napustených opracovaných jelšových fošní.

Kaplnka Kamppi, Helsinki, Fínsko
Miesto: Simonkatu 7, Helsinki, Fínsko
Investor: Helsinská farská jednota a mesto Helsinki
Architekti: K2S Architects, Kimmo Lintula,  Niko Sirola a Makko Summanen
Dizajnéri: Jukka Mäkinen, projektový architekt, Kristian Forsberg, Abel Groenewolt, Tetsujiro Kyuma, Mikko Näveri, Miguel Pereira, Outi Pirhonen, Teija Tarvo, Elina Tenho, Jarno Vesa
Statika: Insinőőritoimisto Vahanen Oy, Mattti Kivinen, Ulla Harju
Kúrenie, vetranie, klimatizácia: Insinőőritoimisto Äyräväinen Oy, Pasi Heiskanen
Elektroinštalácie a automatizácia: Insinőőritoimisto Nurmi Oy, Pekka Larinoja
Akustika: Insinőőritoimisto Akukon Oy, Henrik Möller
Ukončenie výstavby: apríl – máj 2012
Celková podlažná plocha: 352 m2

TEXT: Mária Nováková
Dokumentácia: K2S Architects
Foto: Tuomas Uusheimo, Marko Huttunen

Článok bol uverejnený v časopise ASB.

Komentáre