O fosíliách sa dozviete v super budove
Na fosílne zdroje energie, ktoré vznikali na zemi počas stoviek miliónov rokov sa skôr pozeráme ako na určitú surovinu. Len málokto si uvedomuje aj ich historický a kultúrny význam. Pohľad na tento globálny problém a využívanie fosílnych palív sa rozhodli zmeniť autori projektu Joggings Fossil Centre, architekti štúdia WHW Architects.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Centrum Joggings Fossil Centre navrhli autori projektu ako vstupnú bránu do jednej z lokalít svetového dedičstva Unesco Joggins Fossil Cliffs. Na architektonický návrh mali významný vplyv prírodná a kultúrna história tohto útesu, ktoré ukrýva jedny z najhodnotnejších fosílií sveta, ktoré vznikli pred 300 miliónmi rokov v období kemennouhoľnej periódy. Jeho súčasťou je aj v minulosti bohatý uhoľný lem, ktorý využívalo po stáročia pôvodné obyvateľstvo regiónu Mi´kma´ki, ako aj akádske a škótske obyvateľstvo, ktoré na tomto území žilo. Tím architektov v spolupráci s investorom vytvoril výkladové centrum o Coal Age Galapagos, ktoré má zmeniť náš pohľad na to, ako využívame fosílne palivá.
Správcovia tejto lokality si pritom uvedomujú nevyhnutnosť zníženia spotreby fosílnych palív a to nielen na lokálnej, ale celosvetovej úrovni. Energetická potreba len na úrovni 65 % (v súlade s požiadavkami na energetickú efektívnosť budov podľa MNECB – Model National Energy Code for Buildings) zodpovedá pôvodnej filozofii a vyjadruje postoj investora – fosílne palivá sú vzácne, a preto ich tu nespaľujeme.
Zníženie energetickej potreby však malo aj čisto praktický význam. Keďže sa stavba realizovala za finančnej spoluúčasti vlády, jednou z podmienok bolo, aby sa náklady na dlhodobú prevádzku znížilo čo na najnižšiu možnú úroveň. A to sa mohlo podariť len vďaka využitiu obnoviteľných zdrojov energie – slnko a vietor, ktoré pokrývajú 56 % celkovej energetickej potreby budovy. Integrálnou súčasťou projektu bolo okrem zachovania fosílnych zdrojov energie aj použitie lokálnych a recyklovaných materiálov. Na výstavbu sa tak použilo 19,9 % recyklovaných materiálov a 22,8 % pochádzalo z miestnych zdrojov. Vegetácia na streche zachytáva dažďovú vodu a predlžuje tak životnosť strešnej membrány. A zároveň korešponduje s útesovým vzhľadom krajiny pobrežia Nova Scotia (východná Kanada). Centrum získalo v roku 2012 získalo certifikát LEED na úrovni Gold.
TEXT: WHW Aechitects Inc., wad
FOtO: WHW Aechitects Inc.