nova tvar kampusu filozofickej fakulty
Galéria(6)

Nová tvár kampusu filozofickej fakulty

Partneri sekcie:

„Dnešnej rôznorodej zmesi budov školského areálu chceme dať spoločný základ tak, aby vzniklo skutočné univerzitné prostredie – kampus filozofickej fakulty,“ hovoria autori projektu zo štúdia Pelčák a partner architekti. Premena by mala byť vďaka čerpaniu fondov EÚ dokončená v roku 2015.

02pelcak1 big image
05pelcak1 big image
07situace big image
03pelcak1 big image
nova tvar kampusu filozofickej fakulty 6234 big image
Brnianska Masarykova univerzita sa stále rozširuje a modernizuje. Okrem projektu Centra vzdelávania, výskumu a inovácií v informatike (CERIT) vyrastie v areáli fakulty informatiky aj ďalšie vedecké centrum, tentoraz na podporu humanitných vied, nazvaný CARLA (Centrum podpory humanitných vied/Center for the Advancement of Research in the Liberal Arts).

Vznik vedeckých centier, priestorov na výučbu a ďalších pracovísk bol umožnený vďaka čerpaniu fondov z Európskej únie, z ktorých sa Masarykovej univerzite podarilo od roku 2008 získať takmer deväť miliárd českých korún. Zo všetkých vysokých škôl v Českej republike je teda z tohto pohľadu najúspešnejšia. „Masarykova univerzita sa zapojila hneď do štyroch operačných programov, vďaka ktorým získala zdroje nielen na podporu výskumu a vzdelávania, ale aj na stavebné investície do univerzitných budov,“ uviedla Lucia Šebelová z odboru výskumu a projektovej podporyČasť peňazí univerzita použije na realizáciu aktuálnych projektov, medzi ktoré patrí projekt CERIT, vďaka ktorému fakulta informatiky získa dve nové budovy. Prestavba čaká aj sídla ekonomicko-správnej a pedagogickej fakulty; ďalšie financie poputujú práve na projekt CARLA, vďaka ktorému sa areál filozofickej fakulty zrekonštruuje. Na ten získala univerzita financie z Európskej únie a čiastočne aj zo štátneho rozpočtu – spolu 571 miliónov korún.

Centrom je živá piazzeta
V súčasnosti tvorí filozofickú fakultu súbor budov, z ktorých jeden trakt chátra natoľko, že ho museli uzavrieť. Nový projekt počíta s jeho demoláciou a nahradením novostavbou, ďalšie dve budovy sa budú rekonštruovať.

Tieto budovy ohraničujú dvor, ktorý je spájajúcim prvkom kampusu, lebo cezeň vedú všetky komunikácie medzi budovami, a zároveň je relaxačnou zónou medzi učebňami a ďalšími pracoviskami. „Dvor je zjednocujúcim prvkom kampusu aj priestorom dávajúcim mu osobitosť a kvalitu prostredia. Nanovo sa teda upraví, aby mohol maximálne naplniť tieto požiadavky,“ hovoria autori projektu.

Z praktických dôvodov údržby a zásobovania bude aj naďalej rozdelený na dláždenú piazzetu na jeho spodnej, južnej strane a na park. Na rozhraní oboch týchto častí vznikne umiestnením podzemných garáží výšková hrana, ktorá bude vytvárať terénne lavice akoby amfiteatrálneho hľadiska. To sa môže využiť na výučbu pod šírym nebom alebo ako skutočné hľadisko, pretože vydláždená plocha dvora môže byť javiskom rôznych školských akcií. Na západnej strane bude ukončená vodným bazénom s fontánou. Zvuk zurčiacej vody odrážaný fasádami bude vytvárať príjemnú atmosféru piazzety.

Príklad z anglosaských univerzít
Nádvorie sa stane stredom kampusu aj preto, že doň bude smerovať novonavrhnutý vstup do areálu. Ten už teda nebude viesť do jedného z radu budov, ale do priestoru medzi nimi, do ich stredu, z ktorého sa bude vstupovať do každej zo stavieb súboru.

Dve z týchto budov sa zásadne upravia, čím vznikne celkom nová kvalita kampusu a jeho formálne zjednotenie. Ide totiž o dve rovnobežne posadené budovy, ktoré z dvoch protiľahlých strán vymedzujú kampus. Budova D v prvom pláne vytvára čelo do ulice Arneho Nováka, budova B2 v druhom pláne pohľadovo kampus uzatvára.

Fasády oboch stavieb – prvej prestavanej, druhej novostavby – sú z pohľadových tehál s rovnakým členením a rovnakými typmi okien. Vytvoria tak novú stavebnú substanciu vymedzujúcu areál a dajú mu jednotiaci motív aj charakter. Referenciou areálu sú tehlové anglosaské univerzitné areály vo voľnej zeleni.
Nová budova B2 je navrhnutá na mieste provizórnej stavby z roku 1922, ktorá sa odstráni. Tá bude mať šesť nadzemných a dve suterénne podlažia, v ktorých bude umiestnené podzemné parkovanie a depozitár kníh prepojený s existujúcou fakultnou knižnicou. Tá je najmodernejšou časťou areálu, a predsa už svojou kapacitou nestačí narastajúcemu počtu zväzkov.

Jej priestorovým jadrom bude cez všetky nadzemné podlažia otvorená komunikačná hala s priamym schodiskom vo dvoch nožnicovo usporiadaných ramenách, priamo osvetlená strešným svetlíkom. Okolo nej sú pozdĺž východnej a severnej fasády umiestnené učebne a pozdĺž západnej fasády zas pracovne doktorandov a výskumných pracovníkov. Na prízemí je umiestnené auditórium, v poslednom podlaží knižnica katedry histórie. Vnútorná klíma stavby je riešená ekologickou a úspornou technológiou chladeného betónového jadra a reštrikciou počtu a veľkostí zasklených plôch na západnej fasáde, ktorá je najviac zaťažená slnečným svitom.

CARLA (Centrum podpory humanitných vied)
Generálny dodávateľ: Zlínstav
Investor:  Masarykova univerzita
Projekt:  2010
Realizácia: 2012 – 2015
Architekt: Pelčák a partner architekti

Kateřina Kotalová
Vizualizácie: Pelčák a partner architekti

Článok bol uverejnený v časopise ASB.