Dom a stodola, ktoré harmonicky splynuli s okolím Jizerských hôr

Jeden obytný dom a stavba pripomínajúca stodolu. Uprostred Jizerských hôr spoločne vytvárajú ideálne zázemie na víkendový útek z mesta aj na stále bývanie. Celý koncept je vydareným príkladom toho, že i moderné stavby uchopené s pokorou dokážu harmonicky splynúť s tradičným horským prostredím a nenarúšať ráz okolitej krajiny.

Na začiatku bolo želanie – obytný zrub a samostatne stojaca doplnková stavba s technickým zázemím a potenciálom pre voľnočasové využitie. Zo zrubu napokon zišlo, ale dom, ktorý bol postavený namiesto neho, plne rešpektuje prostredie Jizerských hôr, do ktorého prirodzene zapadá.

„Po dlhej diskusii s investorom sme dospeli k spoločnému rozhodnutiu neimitovať historické prístupy a zruby, ale postaviť moderný dom s využitím súčasných materiálov a detailov, ktorý však nebude vizuálne vyčnievať a zbytočne na seba upozorňovať. Jednoducho bude pokorný vo vzťahu k svojmu okoliu a bude rešpektovať charakter horského prostredia a prírody,“ hovorí architekt Martin Vomastek z ateliéru Labor 13, spoluautor návrhu tejto realizácie.

A z týchto hodnôt vznikol hlavný koncept oboch stavieb. Ide o tvarovo podobné, paralelne postavené hmoty s odlišným vonkajším vzhľadom, konštrukčným riešením, vnútornou klímou i štandardom. Napriek tomu k sebe patria. Navzdory mnohým odlišnostiam spája obe stavby okrem tvarovej podobnosti striedmosť použitých materiálov a minimalistické vyhotovenie.

Rodinný dom Jizerky
Rodinný dom Jizerky | Zdroj: Roman Mlejnek

Pre každodenný zhon i odpočinok

Hlavná zo stavieb určená na bývanie bola vystavaná z klasického muriva a obložená smrekovcovými latami. Inak pravidelný obdĺžnikový tvar domu zámerne narúša zapustenie priestoru pri vstupe, a to z dôvodu vytvorenia zastrešenia pred veľkými posuvnými oknami v priestore obývačky.

Tento „chýbajúci“ priestor je kompenzovaný rozsiahlym vikierom na hornom poschodí, ktorý v podkroví nielenže vytvára viac miesta, ale zároveň doň vnáša veľa svetla. A rozsiahle okenné prvky sú prestúpené celou hlavnou stavbou.

Rodinný dom Jizerky
Rodinný dom Jizerky | Zdroj: Roman Mlejnek

„Veľkoformátovými oknami sme sa snažili do interiéru priviesť čo najviac prirodzeného denného svetla a zároveň nimi maximalizovať pohľadové prepojenie domu s okolitou prírodou,“ vysvetľuje architekt Martin Vomastek. Najviac presklený je centrálny obytný priestor na prízemí, ktorý združuje kuchynský kút, jedáleň a obývačku. Tá je obklopená veľkoformátovými oknami z celej jednej strany a polovice protiľahlej.

Na stretávanie okrem hlavného obytného priestoru slúži na prízemí aj odpočinková miestnosť so vstupom do súkromnej fínskej sauny, v ktorej nechýba kúpeľňa s ochladzovacím vedrom. Horné poschodie predstavuje odpočinkovú časť domu.

Jedna jeho strana je venovaná hosťovskej izbe so samostatnou kúpeľňou a šatňou, na druhej strane je situovaná detská izba s otvoreným krovom a so vstavaným poschodím, uprostred sa potom nachádza spálňa majiteľov, spoločná toaleta, kúpeľňa a šatňa.

Rodinný dom Jizerky
Rodinný dom Jizerky | Zdroj: Roman Mlejnek

Farebná symbióza

Celým interiérom hlavnej budovy prestupujú svetlé farby. Biele steny vkusne dopĺňa priznaný železobetónový strop a na spodnom poschodí aj podlaha z liateho terrazza. Hojne zastúpené je tu tiež drevo, a to nielen ako podlahová krytina na druhom nadzemnom podlaží, ale aj v podobe kuchynskej linky so vstavanými skriňami a ďalšieho nábytkového vybavenia. Fungujúcu symbiózu bielej, sivej a dreva ešte povyšujú efektné čierne detaily.

„Čierne prvky sme do interiéru zasadili v podobe rámov okien, spotrebičov, vodovodných batérií a sprchových hlavíc, kovových konštrukcií jedálenských stoličiek, svietidiel a vypínačov,“ vypočítava architekt Martin Vomastek z ateliéru Labor 13 a pokračuje ďalej:

„Kvôli elegantnému kontrastu s krídlami dvier v hobľovanom dube sme tiež zvolili čierne kovanie, konkrétne kľučky TERRY od českého výrobcu M&T. Okrem ich kvalitného vyhotovenia, ktoré máme rokmi overené z iných projektov a ktoré zaručuje, že sa čierna z kľučiek v priebehu rokov neodlúpne, nám do interiéru zmysluplne zapadal ich hranatý a napriek tomu ergonomický tvar.“

Na pohľad strohé línie kľučiek ešte viac podčiarkujú štvorcové rozety v rovnakom farebnom vyhotovení. „Kľučky TERRY aj spodné hranaté rozety majú špeciálny matný titanový povrch, ktorý je nielen vysoko odolný proti mechanickému poškodeniu, ale navyše si i po mnohých rokoch každodenného kontaktu s rukami zachováva svoju farebnosť,“ dopĺňa Roman Ulich, hlavný dizajnér spoločnosti M&T, českého výrobcu dizajnového dverového kovania.

Rodinný dom Jizerky
Rodinný dom Jizerky | Zdroj: Roman Mlejnek

Stodola otvorená prírode

Hlavnú stavbu dopĺňa druhá, ktorá svojím vzhľadom pripomína stodolu. Jej hospodárske využitie však nečakajte – slúži skôr ako záhradný domček s technickým zázemím. Je tvorená železobetónovou konštrukciou s otvoreným krovom a so vstavanou galériou.

Zvonku je obložená miestnymi žulovými kameňmi. Z troch strán je budova vybavená veľkými vrátami, ktorými možno vnútorný priestor celkom otvoriť a tým ich až na rohové stĺpy prepojiť s okolitou prírodou.

Prirodzenej nadväznosti medzi vnútorným priestorom stodoly s exteriérom napomáha dlažba, ktorá plynulo prechádza do terasy medzi obomi stavbami,“ hovorí Martin Vomastek a dodáva: „Táto dlažba je tvorená rovnakými žulovými kameňmi, aké boli použité na obklad stodoly.“

Priestor terasy má privátnejší charakter, od okolia je totiž čiastočne odclonený stavbami. Koncepcia mierne sa rozbiehajúcich budov však zachováva priehľady do okolia. Súčasťou terasy je tiež historická studňa, neďaleko domu vzniklo jazierko na kúpanie.

Harmónia celku

Zámer vytvoriť príjemné rodinné zázemie a súčasne prirodzené splynutie moderných stavieb s prostredím Jizerských hôr sa architektom podaril splniť dokonale. Dôkazom toho je nielen spokojnosť majiteľov, ale tiež kladné hodnotenie zo strany miestnych obyvateľov.

„Architektúra je o súhre miliónov detailov, ktoré do seba musia zapadnúť, vzájomne harmonizovať, aby všetko fungovalo, ako má. Aj preto sme boli prítomní pri celom procese výstavby – aby sme mali pod kontrolou vyhotovenie všetkých technických aj dizajnových detailov,“ uzatvára architekt.

Rodinný dom Jizerky
Rodinný dom Jizerky
Rodinný dom Jizerky
Rodinný dom Jizerky
Rodinný dom Jizerky
Rodinný dom Jizerky
Rodinný dom Jizerky
Rodinný dom Jizerky

RD Jizerky

Architekt: Ing. arch. Martin Vomastek, Ing. arch. Eva Smolíková, ateliér Labor 13
Rok realizácie: 2017 – 2021
Zastavaná plocha: dom 124,6 m2, stodola 80 m2
Úžitková plocha: dom 169 m2, stodola 88,8 m2