Divadlo Jána Paláriak v Trnave

Kraj otvoril zrekonštruovanú Zrkadlovú sálu Divadla Jána Palárika

Sála, pôvodne nazvaná Pannonia, bola začiatkom minulého storočia centrom spoločenského života v regióne s najlepšími hotelovými službami.

Zrkadlovú sálu Divadla Jána Palárika v Trnave kompletne obnovili za takmer 550-tisíc eur. Práce na rekonštrukcii tejto reprezentatívnej miestnosti a vedľajšieho salónika trvali viac ako pol roka. Využívaná bude na organizovanie menších kultúrnych a spoločenských podujatí, koncertov alebo výstav.

Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič pri otvorení obnovenej Zrkadlovej sály zdôraznil, že po rekonštrukcii zostal zachovaný historický ráz tohto priestoru. Obnovená bola cenná výzdoba stien a stropov, pribudnú nové lustre, ktoré odborníci vyrobili podľa dobových fotografií zo začiatku minulého storočia.

Pri rekonštrukcii obnovili pôvodný vstup do sály, ktorý bol v polovici minulého storočia zamurovaný. Rekonštrukcia zároveň podľa Viskupiča posunula tento exkluzívny priestor technologickými vymoženosťami do 21. storočia.

Zrekonštruovaná Zrkadlová sála Divadla Jána Palárika
Zrekonštruovaná Zrkadlová sála Divadla Jána Palárika | Zdroj: FB/Trnavský samosprávny kraj

Vedúci tímu obnovy Zrkadlovej sály Peter Hudák pripomenul, že sála, pôvodne nazvaná Pannonia, bola začiatkom minulého storočia centrom spoločenského života v regióne s najlepšími hotelovými službami široko-ďaleko. Práve vďaka kultúrnym podujatiam sa zachovali viaceré historické fotografie, ktoré veľmi pomohli pre terajšej rekonštrukcii.

Zrkadlová sála je súčasťou divadelnej budovy od roku 1907, vznikla spojením dvoch podlaží bývalého mestského hostinca. V tom čase išlo o najexkluzívnejšiu tanečnú sálu nielen v Trnave, ale aj v širšom regióne. Divadlo Jána Palárika bude podľa jeho riaditeľky Zuzany Hekel ponúkať v Zrkadlovej sále taký program, ktorý by mohol zaujať všetky cieľové skupiny.

272298937 245140427801066 4687493420296257393 n
Zrekonštruovaná Zrkadlová sála Divadla Jána Palárika | Zdroj: FB/Trnavský samosprávny kraj

„V prvom rade sa chceme vrátiť k tradícii divadelných plesov, ďalej, vzhľadom na akustiku, ku koncertom vážnej ale možno aj modernejšej hudby, ale je tu zázemie aj pre výstavy. Je tu tiež možné zorganizovať aj konferencie a nevylučujeme ani možnosť sobášov,“ povedala Hekel.

Budovu divadla v Trnave postavili v roku 1831 vedľa hostinca U čierneho orla. Dnes je najstaršou divadelnou budovou na Slovensku, ktorá stále slúži pôvodnému účelu.

SITA