Najzelenšia budova na svete? Austrálsky Urban Forest postavia zo zeleného betónu

Uprostred rozsiahleho parku sa týči budova ašpirujúca na najzelenšiu na svete. Jej 30 poschodí má byť okrem rezidentov domovom aj pre 1 000 stromov a 20 000 rastlín, ktoré sú kombináciou vyše 250 druhov miestnej vegetácie austrálskeho štátu Queensland. K udržateľnosti tejto budovy však prispieva bujná zeleň len sčasti, zásluhu tiež majú stavebné materiály a dopredu plánovaný životný cyklus stavby.

Zvýšené prízemie tvorí séria masívnych stĺpov kónicky tvarovaných smerom k stropnej doske, zatiaľ čo ich štruktúrovanie má evekovať organický – drevený pôvod. Ich použitie je vzdialeným odkazom na lokálnu architektúru.

Dom Queenslander bol nesený na stĺpoch s verandou po celej prednej fasáde. Bola to ideálna konštrukcia pri monzúnoch a s nimi súvisiacich záplavách, zatiaľ čo kryté predpolie chránilo pred neodbytným slnkom a vysokými teplotami.

Zavlažovanie rastlín má na starosti automatický systém.
Dve najvyššie poschodia sú venované wellnessu a tráveniu voľného času
Na fasáde aj v parku budú vysadené len miestne druhy rastlín.
Urban Forest doslova oživí panorámu Brisbanu.
Organické tvary stĺpov evokujú drevo.
Typický pôdorys podlažia.
Pôdorys najvyššieho poschodia.

Turistické centrum

Prízemie by malo po dokončení zahŕňať aj turistické centrum, kde sa návštevníci môžu dozvedieť viac o rastlinách na jeho fasáde, miestnej biodiverzite a dizajne budovy. Na ostatných poschodiach sa nachádzajú apartmány s vlastnými verandovými balkónmi a prístupom na vrchné – spoločenské podlažia.

Posledné dve poschodia sú venované „priestoru na nadýchnutie“ uprostred mestskej džungle. Na nižšej úrovni sa nachádza plavecký a detský bazén, exteriérová telocvičňa, jasle, spoločenská miestnosť a priestor pre barbecue v obkolesení zelene. Na najvyššom poschodí to sú salónik s vinárňou, kino, pracovné priestory, súkromná jedáleň a herňa.

Zavlažovanie rastlín má na starosti automatický systém.
Zavlažovanie rastlín má na starosti automatický systém. | Zdroj: BINYAN STUDIO

Starostlivosť o les

Starostlivosť o vegetáciu bude v réžii vlastníka budovy. V uzavretom obehovom hospodárstve sa bude na zavlažovanie využívať recyklovaná voda. Terasová a fasádna výsadba bude umiestnená v kontajnerových kvetináčoch polievaných automatizovaným zavlažovacím systémom. Asi 50 % odpadových vôd z budovy (z kuchýň, práčovní a toaliet) bude na mieste upravených a znovu použitých na zalievanie.

Údržba vyrastených stromov a hustej vegetácie v kvetináčoch je dôležitá pre ďalší úspech projektu. Neprerušená ochodza po obvode budovy umožňuje údržbe ľahký prístup k zónam zelene na každom poschodí bez križovania súkromných priestorov. Kvetináče s nízkymi rastlinami sa budú dať zalievať ručne priamo z terasy.

Materiály zajtrajška už dnes

Zníženie environmentálnych dosahov stavebných materiálov na budovu je docielené prostredníctvom hodnotenia životného cyklu a analýzy hotspotov. Hlavná konštrukcia pozostáva z takzvaného zeleného betónu, respektíve betónu s nízkym obsahom uhlíka s najmenej 40 % znížením obsahu portlandského cementu v porovnaní s bežným materiálom.

Jeho produkcia vyžaduje menej energie a je tiež lacnejší a trvácnejší. Sekundárne napínané betónové dosky znížia objem materiálu, a teda aj celkový obsah uhlíka v projekte. Betón bude dodávaný lokálne, aby sa minimalizovala energia vynaložená na prepravu.

Minimalizácia zvyškového materiálu bola docielená modularitou a zjednotením typov obytných jednotiek, pridanou hodnotou je maximalizovaná efektivita pri preprave a výstavbe. Recyklovaný prírodný kameň a tehly z miestnych zdrojov vo verejných priestoroch projektu vnesú do bujného subtropického prostredia prirodzenú textúru a teplo.

Drevo, ktoré bude použité pri stavbe, bude mať certifikát Forest Stewardship Council (FSC). Vnútorné povrchové úpravy a farby sú vyberané tak, aby sa vylúčil obsah prchavých organických zlúčenín a formaldehydu.

„Urban Forest si dáva za cieľ zameniť bezmyšlienkovité používanie toxických stavebných materiálov za čistejšie a zdravšie alternatívy, ako napríklad zelený betón. Rovnako ako nám záleží na zdravšej výžive, naše odvetvie by malo byť agresívnejšie v jeho ozdravovaní, ak chceme poraziť klimatickú zmenu. Dúfame, že Urban Forest inšpiruje na masové rozzelenanie. Poďme znaturalizovať naše mestá,“ vyzýva hlavný architekt Koichi Takada.

Na fasáde aj v parku budú vysadené len miestne druhy rastlín.
Na fasáde aj v parku budú vysadené len miestne druhy rastlín. | Zdroj: BINYAN STUDIO

OBYTNÁ VEŽA URBAN FOREST

Miesto: Brisbane, Austrália
Developer: ARIA Property Group
Architekt: Koichi Takada Architects
Počet obytných jednotiek: 392
Začiatok výstavby: 2021
Predpokladané ukončenie: 2024

Alexandra Müllerová

Článok bol publikovaný v časopise ASB 11-12/2020.