Vstup cez štrbinu vo fasáde. Kávová fabrika v Gruzínsku pripomína zložený papier

Partneri sekcie:

Firma Meama je jednotka gruzínskeho obchodu s kávou. Inovatívna a dravá firma si zaslúžila sídlo, ktoré by bolo adekvátne jej mysleniu, ale zároveň funkčné, flexibilné a rešpektovalo zachovanie ekologických princípov. Návrh od ateliéru Khmaladze Architects už stihol získať ocenenie ArchDaily & Strelka Award 2019 v kategórii industriálnych stavieb.

Tbilisi, metropola Gruzínska, praje súčasnej architektúre. Mesto sa rýchlo rozrastá a dovolí architektom experimentovať.

Nová centrála a výrobné priestory firmy Meama sa nachádzajú na pozemku síce na okraji mesta, ale tesne vedľa diaľnice spájajúcej centrum mesta s medzinárodným letiskom. Ide teda o lukratívnu polohu, ktorá si žiadala dostatočne reprezentatívnu stavbu.

Betónová lomenica sa počas dňa hrá so svetlom, no vďaka nej sa architektom podarilo dosiahnuť impozantné rozpony bez vnútorných stĺpov.
Svetlíky a átriá prepúšťajú do interiéru dostatok svetla.
Hlavný vstup.
Kávová fabrika s úctou k prírode.
Pohľad do interiéru.
Stavba je uzavretá smerom k diaľnici a otvorená dovnútra.
Zelená strecha chladí, izoluje aj vyzerá skvele.
Rez administratívnou časťou. Podlažia, zavesené do konštrukcie strechy, sú umiestnené v rôznych výškach.

Reprezentatívna

Meama je high-tech firma spájajúca všetky stupne spracovania kávy pod jednou strechou – okrem praženia výberových zŕn z celého sveta vyrábajú kapsuly aj vlastné kávovary. Jej systém Dropper je jediný kancelársky kávovar plne ovládateľný cez mobilnú aplikáciu.

Je to aj jediná firma v Európe, ktorá vyrába kávové kapsuly pre európsky (37 mm) aj americký (51 mm) trh. Sídlo firmy muselo vyhovovať niekoľkým rôznorodým programom: väčšia časť stavby je určená priamo výrobe a spracovaniu, menšia administratívnemu a kancelárskemu zázemiu.

Súčasťou sú aj verejné priestory, priestory na uskutočňovanie ochutnávok a malá výstava o káve. To všetko je zabalené do reprezentatívneho balenia s dôrazom na budovanie firemnej identity, ktorá však bude úctivá k okolitej prírode. Navyše, zadanie od klienta znelo, že aj keď v podstate ide o fabriku, nesmie ako fabrika vyzerať.

Hlavný vstup.
Hlavný vstup. | Zdroj: Giorgi Khmaladze, Nakani Mamasakhlisi Photo Lab

Inovatívna

Odpoveďou architektov je zložená betónová obálka. „Centrom sídla firmy je výroba, ostatné programy sa prispôsobili jej. Výška priestorov sa tiež prispôsobuje strojom alebo vybaveniu, ktoré sa v nich nachádza,“ opisujú architekti.

Aby bola stále zachovaná možnosť flexibilnej zmeny vo výrobe, potrebovali minimalizovať rozdelenie výrobnej časti. Geometria pripomínajúca zložený papier nie je iba dizajnovým rozhodnutím – zalomený tvar zvyšuje nosnosť, vďaka čomu dosiahli rozpon až 16 metrov.

Obvodová stavba sa skladá z dvoch vrstiev betónu, medzi ktorými je izolácia. Jednotlivé podlažia, usporiadané v rôznych výškach, sú zavesené na oceľovej konštrukcii kotvenej do betónového stropu.

Fasáda z pohľadového betónu je smerom na diaľnicu uzavretá, jej zvlnený povrch však počas celého dňa mení svoj vzhľad a ani v najmenšom nejde o „nudnú“ betónovú kocku. Svetlo do interiéru preniká vďaka trom átriám, ktoré fungujú ako svetelné šachty. Dopĺňajú ich svetlíky umiestnené v strategických miestach. Zelené átriá spríjemňujú prácu v kanceláriách.

Svetlíky a átriá prepúšťajú do interiéru dostatok svetla.
Svetlíky a átriá prepúšťajú do interiéru dostatok svetla. | Zdroj: Giorgi Khmaladze, Nakani Mamasakhlisi Photo Lab

Zelená

„Veľkou výhodou pozemku bol borovicový les. Ten sme od diaľnice oddelili samotnou stavbou, ktorá funguje ako plot, a les sa stal záhradou. Kým od cesty vyzerá fabrika ako betónový monolit, smerom do záhrady je otvorená a zamestnanci aj návštevníci sa môžu tešiť zo spojenia s prírodou,“ hovoria architekti.

„Stavba postupne viac a viac zapadne do svojho prostredia.“ Veľkým dielom k tomu prispeje aj zelená strecha s rozlohou 3 680 m2. Výsadba z miestnych tráv a bylín navyše funguje aj ako dodatočná vrstva tepelnej izolácie, aj ako efektívne zachytávanie dažďovej vody.

Stavba je uzavretá smerom k diaľnici a otvorená dovnútra.
Stavba je uzavretá smerom k diaľnici a otvorená dovnútra. | Zdroj: Giorgi Khmaladze, Nakani Mamasakhlisi Photo Lab

Funkčná

Parkovanie a technické zázemie stavby je skryté v suteréne. Hlavný vstup tvorí len úzka štrbina v betónovej fasáde, ale lobby je impozantný priestor, rozvrstvený na viacerých úrovniach. Rampy a schodiská prevedú návštevníka do výstavných priestorov alebo na ochutnávku.

Zeleň sa objavuje aj priamo v interiéri, akoby prerastala priamo cez podlahu, a kontrastuje s industriálnym, prísne technickým vzhľadom budovy. Súčasťou administratívnej časti stavby je aj výskumné a vývojové laboratórium.

Fabrika, ktorá je trochu umenie, trochu park a trochu cvičenie zo statiky. Projekt Meama je príkladom, ako môže vyzerať industriálna architektúra tretieho tisícročia.

Zelená strecha chladí, izoluje aj vyzerá skvele.
Zelená strecha chladí, izoluje aj vyzerá skvele. | Zdroj: Giorgi Khmaladze, Nakani Mamasakhlisi Photo Lab

KÁVOVÁ FABRIKA MEAMA

Miesto: Tbilisi, Gruzínsko
Architekt: Khmaladze Architects – Giorgi Khmaladze
Tím: Tinatin Sherazadishvili, Ana Khutsishvili, Maia Baghishvili – Goshadze
Spolupráca: Capiteli, Kubikon, Casa Calda
Plocha: 16 960 m2
Realizácia: 2019

Karolína Balášková

Článok bol publikovaný v časopise ASB 11-12/2020.