Najlepšie kancelárie nájdete v Amsterdame. Tento mestský kampus funguje ako ekosystém

Partneri sekcie:

Cestovateľský a ubytovací portál Booking.com otvoril v Amsterdame jeden z najväčších mestských kampusov v západnej Európe. Moderné pracovisko ponúka špičkovo vybavené priestory, zdravé vnútorné prostredie a môže sa pochváliť sklenenou fasádou ponúkajúcou najlepšie výhľady na rieku aj mesto.

Spoločnosť Booking.com sídli v holandskom hlavnom meste od roku 1996, keď bola založená. Zamestnáva tisíce ľudí, ktorí majú viac ako 100 rôznych národností. Aj preto bola pri návrhu novej centrály na východnom prístavnom ostrove Oosterdokseiland dôležitá inklúzia.

Mestský kampus je výsledkom jedinečnej spolupráce viacerých architektov a dizajnérskych firiem. V roku 2015 firma oslovila architektov z UNStudio, ktorí si na spoluprácu prizvali ateliér HofmanDujardin – ten vypracoval hlavný návrh interiéru pre budovu s celkovou výmerou 65-tisíc m².

Booking.com Campus
booking campus (8)
Booking.com Campus
Booking.com Campus
Booking.com Campus
booking campus (3)
booking campus (7)
booking campus (9)

Fasáda zo skla

Dnes je toto pracovisko druhým domovom pre viac ako 6-tisíc zamestnancov. Je navrhnuté a zrealizované tak, aby podporovalo stretnutia a spoluprácu, vytvorilo zdravú komunitu a pritiahlo talenty z celého sveta. Firemný kampus je pritom určený všetkým: od obyvateľov Amsterdamu, ktorí využívajú verejné a maloobchodné priestory, cez nájomníkov, ktorí bývajú v obytnej budove, až po zamestnancov Booking.com.

Autorom samotnej budovy je UNStudio. „Interiéry majú skutočne medzinárodný charakter, ktorý odráža hlavnú činnosť Booking.com, ale chceli sme, aby celková koncepcia objektu odrážala práve Amsterdam – domovskú základňu holandskej spoločnosti. Architektúra preto spája robustnosť a priemyselnú históriu prístavu, pričom sklené detaily skla zjemňujú mohutnosť budovy a jemne odrážajú lesk vody a oblohy,“ povedal Ben van Berkel, zakladateľ a hlavný architekt ateliéru UNStudio.

booking campus (2)
Cestovateľský a ubytovací portál Booking.com otvoril v Amsterdame jeden z najväčších mestských kampusov v západnej Európe. | Zdroj: Hufton+Crow

S čo najlepším výhľadom

Obytná časť v novom areáli Booking.com odkazuje na staré prístavné budovy v Amsterdame. Jej umiestnenie v areáli bolo optimalizované tak, aby poskytovala čo najlepší výhľad na rieku a na mesto. Tieto výhľady sú umocnené solárnym zasklením takmer od podlahy až po strop s posuvnými dverami širokými skoro šesť metrov.

Rozmanitosť na fasáde podporuje umiestnenie balkónov a pestrosť v rámovaní fasádnych „boxov“, pričom niekoľko dvojpodlažných bytov vytvára variabilitu v rohových profiloch. V budove sa nachádza celkovo 41 bytov šiestich rôznych typov, od štúdií až po dvojpodlažné byty (od 67 m2 do 300 m2).

booking campus (4)
Veľká časť nábytku je recyklovaná, pochádza z iných kancelárií v meste a bola upravená pre potreby kampusu. | Zdroj: Hufton+Crow

Interiér, ktorý podporuje pohyb aj oddych

Architektúra kampusu vytvára zaujímavé prostredie, podporuje fyzickú aktivitu, a to prostredníctvom schodísk, mostíkov a galérií na všetkých úrovniach vrátane strechy. Interiér bol navrhnutý podľa konceptu Booking Home. „Jeho cieľom je vytvoriť domov pre všetkých zamestnancov. V budove sa nachádza 28 tichých oddychových priestorov – „dovolenkových mikrodestinácií“ –, z ktorých každý je tematicky zameraný na jedno miesto.

Ľudia sa tak môžu prechádzať po New Yorku a Rio de Janeiro, oddychovať na gréckych ostrovoch alebo navštíviť Amazóniu,“ opísali architekti z HofmanDujardin svoj koncept. Holandské štúdio si na spoluprácu prizvalo viacero medzinárodných dizajnérskych firiem, aby spoločne vytvorili inšpiratívne prostredie.

booking campus (35)
V budove sa nachádza 28 tichých oddychových priestorov – „dovolenkových mikrodestinácií“. | Zdroj: Matthijs van Roon

Potulky svetom

Jednou z nich bol aj miestny ateliér i29, ktorý navrhol časť oddychových priestorov s destináciami ako napríklad Amazonka, Salar de Uyuni, Kapadócia alebo Viktóriine vodopády. Každá z nich je skutočným zážitkom: vzory popraskanej zeme na stenách a podlahe pripomínajú svetoznámu soľnú púšť Salar de Uyuni na juhu Bolívie. Jemný farebný akcent na stenách, podlahách a nábytku vás zase prenesie na potulky do tureckej Kapadócie pri západe slnka.

Okrem toho stoja aj za dizajnom reštaurácie High Garden na 9. poschodí s výhľadom na mesto. V „kuchynskom laboratóriu“, v ktorom si personál pestuje vlastné bylinky, dizajnéri použili ružové osvetlenie a nehrdzavejúcu oceľ, ktoré kontrastujú s prírodným bambusom a sviežou zeleňou v reštaurácii s rozlohou 900 m2.

booking campus (37)
V interiéri nájdeme viac ako 11-tisíc rastlín vrátane siedmich stromov. | Zdroj: Matthijs van Roon

Budova ako ekosystém

Nový areál vďaka udržateľným riešeniam získal certifikát BREEAM Excellent. Moderná budova so 120 konferenčnými miestnosťami využíva množstvo senzorov, aby fungovala ako ekosystém. Pomocou nich sa regulujú napríklad osvetlenie a teplota na základe aktuálnej obsadenosti.

Veľká časť nábytku je recyklovaná, pochádza z iných kancelárií v meste a bola upravená pre potreby novej budovy. Na streche sa nachádza 832 solárnych panelov. Vykurovanie a chladenie je riadené technológiou WKO (Warmte Koud Opslag), ktorá počas leta a zimy ukladá horúci aj studený vzduch hlboko pod zemou bez použitia plynu.

booking campus (9)
Architektúra budovy spája robustnosť a priemyselnú históriu prístavu. | Zdroj: UN Studio

V zelenej džungli

Rozvody pod podlahou zabezpečujú prísun čerstvého vzduchu, zatiaľ čo sálavé stropy umožňujú vykurovanie aj chladenie. Osobitnú pozornosť architekti venovali akustike v kancelárskych priestoroch a v átriách. Popri veľkorysom množstve denného svetla zvyšuje vizuálny komfort v celej budove umelé osvetlenie s veľmi nízkym oslnením.

V interiéri nájdeme viac ako 11-tisíc rastlín vrátane siedmich stromov. O tomto meste sa hovorí, že je v ňom viac bicyklov ako obyvateľov, preto asi nikoho neprekvapí, že v priestoroch podzemnej garáže sa vyhradilo miesto pre viac ako 2 500 bicyklov patriacich zamestnancom, ktorí na nich dochádzajú do práce.

Best Workplace Experience

Zadanie vytvoriť flexibilný mestský kampus, ktorý by odrážal spôsob, akým budeme pracovať, žiť a spájať sa v budúcnosti, sa naplnilo. Moderná kancelárska budova spája ľudí aj miesta a ponúka výnimočné pracovné prostredie. Svedčí o tom aj ocenenie MIPIM 2025 v kategórii Best Workplace Experience za najlepšie pracovisko, ktoré budova v marci 2025 získala v Cannes. V tejto súťaži sa v rôznych kategóriách oceňujú nehnuteľnosti z celého sveta, ktorých spoločným menovateľom je práve udržateľnosť.

Mestský kampus Booking.com, Amsterdam, Holandsko

Architekti: UNStudio
Hlavný interiérový architekt: HofmanDujardin
Interiérový dizajn: CBRE Design Collective, i29 interior architects, Linehouse, Studio Modijefsky, HofmanDujardin, UNStudio
Úžitková plocha: 65-tisíc m2
Otvorenie: jún 2023

Článok bol uverejnený v časopise ASB 3/2025