Kurací chrám, škôlka v žirafe a iný bizár

Sú momenty, keď sa architektúra okolo nás mení na mimozemšťana z iného sveta. Je na pozorovateľovi, či si k nej nájde mentálnu cestu alebo ju odsúdi do siene hanby ako ťažko stráviteľnú pre ľudské oko.

Existujú prípady, keď vo formách spoznávame každodenné objekty. Môže to vzbudzovať rôzne pocity, predsa len bývanie v „mobilnom telefóne“ je značná etymologická odbočka od klasického domu so sedlovou strechou.

Múzeum kabeliek

Poznáte to, ste na výlete v cudzom meste a chcete si v čo najkratšom čase pozrieť čo najviac atrakcií. Po hodine blúdenia však sľúbenú budovu nenachádzate a vraciate sa do hotela. Proti tejto zrade sa poistilo Simone Handbag Museum – múzeum kabeliek v Soule v Južnej Kórei. Budova navrhnutá ateliérom Charlie Smith Design stelesňuje svoj obsah, preto keď sa náhodou ocitnete v Soule, hľadajte obrovskú tašku obsahujúcu tisíce menších tašiek.

Charlie Smith Design
Charlie Smith Design |

Čajník, ktorý ožil

Tento futuristicky poňatý nadľudský čajník je výstavným centrom v čínskom meste Wuxi. Dizajn hmoty je odkazom na miestnu čajovú kultúru. Otočný mechanizmus pod nosnou konštrukciou umožňuje, aby budova sekundárne fungovala ako horská mikrodráha, ruské koleso, dokonca aj vodný park.

Výstavné centrum Wuxi.
Výstavné centrum Wuxi |

Na indický spôsob

Táto obrovská ryba je sídlom regionálneho úradu Národnej rady pre rozvoj rybného hospodárstva, ktorá sa nachádza neďaleko indického mesta Hyderabad. Budova, ktorá bola postavená v roku 2012, sa inšpirovala „rybou“ Franka Gehryho v Barcelone, ale iba čo sa týka doslovného prekladu.

Národná rada, Hyderabad.
Národná rada, Hyderabad |

Volanie domova

Formalistické metafory sa s veľkým úspechom vkradli predovšetkým do ázijských krajín. Bytový dom siluetou pripomínajúci ikonickú Nokiu je jedným z mnohých tektonických blúznení. Čína sa po prekonaní pandémie však začína orientovať na udržateľnú výstavbu a podobné klenoty oficiálne zakazuje

Bytový dom v Číne
Bytový dom v Číne |.

Škôlka v žirafe

Predškolské zariadenie z dielne Hondelatte Laporte Architectes bolo dokončené v roku 2012 v Paríži. Okrem žirafy sa v budove aj blízko nej prechádzajú aj iné zvieracie sochy. Podľa architektov majú v deťoch podporovať kreatívne zmýšľanie a predstavivosť. Na rozdiel od sklonu k infantilným riešeniam v architektúre škôlok sa hravosť prejavuje iba v žirafe elegantne prechádzajúcej cez prísny kubus.

Škôlka, Paríž
Škôlka, Paríž |

Aha, strom

V americkom meste Indianapolis vzali architekti visiondivision pojem domček na strome z opačného konca a stvorili strom na domčeku. Detské ihrisko získalo obľúbené miesto na schovávačku, zatiaľ čo okoloidúcich fascinuje bizarnosť vznášajúceho sa stromu so zvyšnými konármi.

Dom, Indianapolis
Dom, Indianapolis |

Kurací chrám

V hlbinách džungle na ostrove Jáva sa skrýva kurací klenot. Nie je to známa sieť reštaurácií ponúkajúca prekliato dobré kúsky mäsa, ale modlitebný chrám, postavený v roku 1990 a nazvaný Gereja Ayam. Jeho tvorca Daniel Alamsjah ho označil za výsledok božského vnuknutia. Pravdepodobne s tichým kotkodákaním v pozadí.

Chrám Gereja Ayam
Chrám Gereja Ayam |