Aktuálny stav, Opava

Archwars: Keď fasáda neskrášľuje. Smiať sa či plakať?

Partneri sekcie:

Fasáda je pre budovu niečo ako pre človeka šaty. Mala by byť nielen estetická, ale aj funkčná.

Do Archwars sme tentoraz hľadali fasády, ktoré sa týmto slovám odvážne postavili na odpor. A veru sme ich našli. V prípade paralely s odevom ďaleko presiahli extravaganciu a my už tušíme, že by ste viac ocenili cisárove nové šaty.

Fasáda z Myjavy
Fasáda z Myjavy | Zdroj: Facebook

Gýč a punčové rezy tu práve dosiahli nový rekord. S fasádnou omietkou sa dá všetko. Len či v takýchto prípadoch treba vôbec chcieť…

"Fasádny minimalizmus"
„Fasádny minimalizmus“ | Zdroj: Facebook

Ide zrejme o fasádny minimalizmus – upraviť minimálnu plochu, minimálne esteticky a minimálne funkčne. Ale možno je to fasádny individualizmus – každá osoba, ktorá tu (náhodou) býva, si fasádu okolo svojho okna upraví podľa seba. Otázkou zostáva aj cieľ: posilniť ego alebo funkciu fasády? Čo by ste hádali?

Pôvodný stav, Opava
Pôvodný stav, Opava | Zdroj: Facebook

Chceli zrejme vytvoriť fasádu, ktorá by ani po desaťročiach nestratila nič zo svojej hodnoty. Čo tam po kvalitných materiáloch, estetike, funkčnosti či historickej hodnote. Stabilná je predsa cena… zlatých tehál! Skoro sa trafili.

Aktuálny stav, Opava
Aktuálny stav, Opava | Zdroj: Facebook

A aj keby sa im to podarilo, výsledok by nás „nadchol“ rovnako. Túto nepodarenú obnovu nájdete u susedov v Opave.

Dom z plastelíny?
Dom z plastelíny? | Zdroj: Facebook

Ľudia si na sociálnych sieťach vytvárajú svojich avatarov. Ako vidíte, domy ich majú nielen vo virtuálnej realite. Tento je dokonca presne podľa filmovej predlohy – modrý. Realizátor si zrejme spomenul, ako to vyzeralo, keď začínal – v detstve s domami z plastelíny.

Fasáda korešponduje s kontextom prostredia
Fasáda korešponduje s kontextom prostredia | Zdroj: Facebook

Bývanie v objatí prírody s galériou pouličného umenia v pešej dostupnosti (presnejšie naskok). Fasáda korešponduje s kontextom prostredia – aj takto by mohol znieť odvážne pravdivý inzerát na túto nehnuteľnosť. Po dokončení si autor akiste len spokojne vzdychol: „A je vymaľované…“.

Krtkofasáda
Krtkofasáda | Zdroj: Facebook

Čo sú krtkodomy, netreba vysvetľovať. A čo sú krtkofasády už tiež nie. Stačí sa pozrieť. Nuž škoda len, že vnúčatá či deti od susedov sú tí jediní, ktorí takýto počin ocenia.

BMW fasáda
BMW fasáda | Zdroj: Facebook

Čo je hnacím motorom zmien v architektúre? Autori tohto bulharského projektu majú evidentne vlastnú odpoveď. Vďaka logu si túto budovu budú určite pamätať celé generácie. Len škoda, že sa neopýtali, kým sa rozhodli ísť na to „logicky“.

Zuzana Kubalová