07 Česko, nadstavba

Archwars: Domy, ktoré udivujú už na prvý pohľad

Partneri sekcie:

Pár stavieb „vylepšených“ netradičnými metódami. O tom sú aktuálne Archwars. A čo týmto domom dominuje? Údiv, ktorý sa dostaví, keď sa na ne pozeráte.

1 Dobrých domov sa vraj všade veľa zmestí. Ale o kvalite tu radšej nehovorme. Takéto „efektívne využí – vanie stavebných pozemkov“ je veru poriadnym klinom vrazeným architektonickému vkusu rovno medzi oči (o zážitku, ktorý prinesú oči náhodným okoloidúcim, pomlčíme).

01 Česko, dom
01 Česko, dom | Zdroj: Facebook/Archwars

2 Povedzme si niečo o stieraní rozdielov. Tu by ste zbytočne hľadali, čím sa líši sakrálna a civilná architektúra. Hranica medzi tým, čo je málo a čo už priveľa, tiež dostala poriadne zabrať. Jedna socha sem, druhá tam. A zotreli aj slovo minimalizmus – je zbytočne dlhé. Stačí úplne krátke – gýč.

02 Pezinok
02 Pezinok | Zdroj: Facebook/Archwars

3 Krása historických budov je v tom, že odolali zubu času a priniesli nám odkaz z minulosti. Plastové okná sú nadčasové. Otestujú odolnosť pamiatky viac ako čas. Už len vymyslieť, akýže to odkaz o svojich autoroch nesú takéto kombinácie…

03 Dom Holešov, okná
03 Dom Holešov, okná | Zdroj: Facebook/Archwars

4 Tu autori zrejme skúšali, koľko rôznych geometrických tvarov znesie rekonštrukcia jedného tradičného rodinného domu. Výsledkom tohto „kreatívneho tlaku“ je aj zasklená plocha s výraznou farbou i orientáciou. Alebo žeby obria žltá „autodráha“ ostala v plánoch z iného projektu?

archwars dom
04, Dom | Zdroj: Facebook/Archwars

5 Cestou do týchto potravín sa človek neubráni otázke, aké vesmírne teleso to pristálo a levituje na streche? A načo je to dobré? Bohužiaľ, ide o čisto pozemské, reálne riešenie… A dobré to bude zrejme ako výchova budúcich architektov negatívnym príkladom.

03 Dom 2, nadstavba
05 Dom 2, nadstavba | Zdroj: Facebook/Archwars

6 Dá sa o tomto dome v Kladne povedať aj niečo kladné? Nuž, rozhodne nediskri – minuje žiadny typ budovy ani štýl. Len sa ešte nerozhodol, či bude dlhý alebo široký, dostavaný alebo nedostavaný a či sa stane historickým kostolom alebo obytnou budovou. Každú chvíľu naň zrejme niečo pribudne alebo z neho niečo odpadne (ak to nestihnú šikovne podoprieť). Jednoducho poklad – len kopať a rozobrať…

06 Kladno
06 Kladno | Zdroj: Facebook/Archwars

7 Využívanie vertikálnej roviny priestoru nie je nič nové. Princíp: vezmete ška – tuľu od topánok, uložíte do nej všetko, na čo nemáte miesto inde, a vyložíte ju na policu vo výške. Tu máme dôkaz, že tento škatuľovo-výškový zákon funguje aj pri zväčšovaní obytnej plochy. Až na to, že v modernej architektúre a byto – vom dizajne už jestvujú lepšie spôsoby, ako to riešiť.

07 Česko, nadstavba
07 Česko, nadstavba | Zdroj: Facebook/Archwars
Zuzana Kubalová