Výtvarný Boh.

Seriál Archwars: Top 7 fasád z kategórie kainšmetke a bizzár

Partneri sekcie:

Keď sa hovorí, že budovy tvoria naše spoločné prostredie, je to z veľkej časti aj zásluhou ich fasád. No nie vždy sa invencia majiteľa stretne s pochopením verejnosti, či už odbornej, alebo aj tej laickej. A niekedy ide o level, ktorý ani hlava neberie.

Hra < realita
Hra < realita | Zdroj: Meta

Predstavte si to: Máte dom štvorec, ale túžite po organike. Rozvlníte ho, ale nestačí, vravíte si. Čo tak skúsiť 3D efekt. Áno, až teraz to hrá!

Výtvarný Boh.
Výtvarný Boh. | Zdroj: Meta

Hovoríme dnes o fasádach a tie sú najmä o farbách. Ak majiteľa trápi vysoké sebavedomie, môže pokojne skúsiť kombinovať zelenú s červenou.

Cez to vlak nejede.
Cez to vlak nejede. | Zdroj: Meta

Keď sa ukazujú šialené fasády, nemôže chýbať fotka zo série Ja okná nepotrebujem. Tu však nedovolili vykuknúť von ani vikieru. Až to považujem za posledný krok k absolútnej (ne)dokonalosti.

Ja to viem najlepšie.
Ja to viem najlepšie. | Zdroj: Meta

Ďalší dom z projektu, ktorý si majitelia dotvorili automatizovaným kreslením popri dlhých telefonátoch. Obklady, farby, sklony. Nič neostalo sväté.

strom?
Oprav dom, zasaď strom? | Zdroj: Meta

Renovácia je ťažšia ako stavba na zelenej lúke, zhodnú sa odborníci. Nie každého to trápi. Sú medzi nami aj takí, čo renovujú ako na zelenej lúke.

Cirkus Humberto
Cirkus Humberto | Zdroj: Meta

Som jediná, komu tento maliarsky počin pripomína tie nielen v architektonickom svete nepochopené pásiky na fasádach budov slovenskej polície? Tu zašli majitelia ešte ďalej. Tí si rovno opásikovali vlastný dom. Tomu hovorím mať gule.

Opíšte si to sami.
Opíšte si to sami. | Zdroj: Meta

V prvom momente vás zaujmú farby. Prečo zvolili práve túto pastelovú divočinu? Pýtate sa. No až potom vidíte rad malých okien a otázka sa zmení. Čo je toto za budovu? Ukrýva niečo, čo nesmie byť videné? Alebo len majiteľ naozaj miluje prítmie?

Článok bol uverejnený v časopise ASB 4/2023