Vinárstvo v Pavlove: Inšpirácia Stredomorím a moderné technológie, ktoré zveľadili staré princípy

Partneri sekcie:

Vo vinici na miernom severovýchodnom úbočí pálavských kopcov s krásnym výhľadom do údolia rieky Dyje s novomlynskými nádržami sa od roku 2021 nachádza nový objekt vinárstva Přátelé Pavlova. Marek JanŠtěpán z AtelierŠtěpán pritom neskrýva jasnú inšpiráciu Stredomorím. Akoby aj nie, veď prvú vinicu v tejto lokalite kedysi zakladali starovekí Rimania.

Budova vinárstva je horizontálna, pokojná a plynulá ako okolité vinice. Splýva s krajinou, zbytočne na seba neupozorňuje. Zároveň má veľmi racionálnu štruktúru, pričom inšpiráciu čerpala zo stavieb jednoduchých stodôl. Využíva minimum stavebných materiálov a možnosť výstavby z miestnych zdrojov.

„Objekt vinárstva som navrhoval na svojom pobyte v Stredomorí, odrážajú sa v ňom stredomorská kultúra a slnko. A je to logické spojenie, pretože na Pálave kedysi zakladali vinice Rimania. Pavlov a víno je jedno a to isté,“ podotýka Marek Jan Štěpán.

Vinarstvo Pratele Pavlova 07
Vinárstvo Přátelé Pavlova | Zdroj: BoysPlayNice

Moderné technológie a staré princípy

Budova je navrhnutá s ohľadom na využitie prírodných vplyvov (tienenie, presahy striech, prevaha prirodzeného vetrania, materiálové členenie, zasadenie do terénu, retencia vody) doplnených zdrojom tepla a chladu. Dá sa povedať sedliacko-ekologicky, teda s ohľadom na súvzťažnosť moderných technológií a starých princípov.

„Raz mi na kontrolnom dni pri oddebňovaní betónových pilierov stavby prišla na myseľ súvislosť medzi ich archetypálnym výrazom a siluetou hradu Děvičky na susednom kopci. Toto prepojenie bol pre mňa silný zážitok, ku ktorému sa ešte pridala vášeň stavať stavbyvedúceho Pavla Konečného (Bystroň Group). Kontrolné dni tak boli na krásnom mieste a  s týmito súvislosťami naozaj osviežujúce,“ spomína Štěpán.

Nie je nezaujímavé, že stavba je umiestnená v zóne CHKO a jej realizácia sa uskutočnila v súlade s jej podmienkami a požiadavkami. Vďaka tomu je čiastočne zapustená do terénu a jej strecha na seba preberá sklon terénu. Racionálna inžinierska konštrukcia stavia na module 6 x 6 m. Materiálovo je rozdelená na časť nosnú – betónovú a nesenú – drevenú, na horizontále aj vertikále.

Vinárstvo Přátelé Pavlova
Vinárstvo Přátelé Pavlova | Zdroj: BoysPlayNice

Splynie s okolím

Tektonika domu je inšpirovaná antickým architrávom a prekladom kladím. Piliere z liateho betónu s prímesou vápenca nesú drevenú strechu tvorenú z prvkov kolmo kladených na seba. Čím vyššie, tým sú prvky subtílnejšie. Vlastná strecha je vegetačná, aby splynula s krajinou pri pohľadoch do diaľky.

„V Pavlove je nádherná tradičná architektúra. Súčasná a moderná architektúra prichádza do Pavlova až v posledných rokoch, napríklad v podobe archeoparku či tohto vinárstva,“ hovorí Štěpán.

V čase, keď sa stavajú spektakulárne vinárstva, sa toto, naopak, obracia k prirodzenosti a priamočiarosti. Návštevníkom je venovaná jedna degustačná miestnosť s výhľadom na hrad a vodnú hladinu. Všetko ostatné je určené na výrobu a skladovanie vína.

Vinarstvo Pratele Pavlova 07
Vinárstvo Přátelé Pavlova
Vinárstvo Přátelé Pavlova
Vinárstvo Přátelé Pavlova
Vinárstvo Přátelé Pavlova
Vinárstvo Přátelé Pavlova
Vinárstvo Přátelé Pavlova
Vinárstvo Přátelé Pavlova

Vinárstvo Přátelé Pavlova

Lokalita: Pavlov, Česko
Štúdio: Atelier Štěpán
Autor: Marek Jan Štěpán
Projekčný tím: Jan Vodička, Marin Kopecký, Dalibor Klusáček, JanMartínek, Alena Dvořáčková
Rok projektu: 2019
Rok dokončení: 2021
Zastavaná plocha: 720 m2
Plocha pozemku: 6500 m2
Náklady: cca 1 678 000 eur