Luxusné ubytovanie s privátnym „umelým jazerom“

olea resort 38
Zdroj: Claus Brechenmacher-Reiner Baumann Photography, Nick Kontostavlakis

Letná dovolenka v Grécku. To nemusí byť len preplnená pláž a slané more. Na ostrove Zakynthos, v malom meste Tsilivi otvorili v roku 2018 atypický päťhviezdičkový hotel. Pre autorov zo štúdia BLOCK722 architects+ bolo najväčšou výzvou navrhnúť jeho jadro – umelú vodnú plochu, organicky prepojenú s apartmánmi.

Obklopený prírodou

Hotel je situovaný na vrchole miestneho kopca uprostred porastu starých olivovníkov. Rozľahlý komplex tvoria nízke kaskády, zvažujúce sa smerom k Tsilivi, s výhľadmi do všetkých strán. Sceľujúcim prvkom projektu je všadeprítomný element vody v rôznych podobách. Časť apartmánov disponuje malým, súkromným bazénom. Niekoľko izieb má prístup k spoločnému väčšiemu bazénu. Srdcom hotela je veľké umelé jazero s rozlohou 3000 m2.

Nejedná sa však o prísne ohraničenú vodnú plochu. Vďaka stupňovitému terénu je voda citlivo rozdelená do všetkých výškových úrovní. „Veľkou výzvou pre nás bolo navodiť pocit, že voda v tak veľkom pozemku tiekla prirodzeným spôsobom, bez pocitu povrchového zasahovania,“ objasňuje štúdio.

Takmer sto izieb

Hotel poskytuje ubytovanie v 93 apartmánoch v rôznych cenových reláciách. Suma za noc sa odvíja od výhľadu, rozlohy a vybavenia izieb. Smerom k moru, bazénu či západu slnka. Od skromnejšieho až po apartmán so súkromným bazénom určený novomanželom či najluxusnejší prezidentský apartmán s rozlohou 105 m2. Architekti si dali záležať na tom, aby kvalita zariadenia bola vo všetkých typoch izieb na rovnakej úrovni.

„Najdôležitejšie pre nás bolo, ako budú hostia vnímať svoje okolie. Dizajn má za cieľ zosúladiť ľudí s prírodou a jej prvkami, prepojiť interiér s exteriérom bezproblémovým spôsobom, ktorý návštevníkom pomôže uvoľniť sa a preskúmať rezort ako celok,“ vysvetľuje Katja Margaritoglou, spoluzakladateľka a interiérová dizajnérka firmy.

Inšpiráciou pre výber palety farieb a materiálov v interiéri bola grécka príroda. Svetlosivá omietka a kamenná dlažba na podlahe majú ľahkú zemitú textúru. Na obklady a nábytok bolo použité rustikálne dubové drevo, bambus a ratan, kamenné umývadlá vyrobili na mieru.

olea resort 80
Olea All Suite Hotel | Zdroj: Claus Brechenmacher-Reiner Baumann Photography, Nick Kontostavlakis

Plne vybavený komplex

Trojica reštaurácií a barov ponúka výber kulinárskych špecialít gréckej ale aj medzinárodnej kuchyne, vína a miešaných drinkov. Jeden z nich, Cocoon Restobar, sa nachádza v centre umelého jazera. Je navrhnutý ako originálny tropický bar so slamenou strechou a pieskom namiesto pevnej podlahy.

Hotel poskytuje aj množstvo oddychových aktivít. Vo wellness centre sa využívajú špeciálne aromatické a esenciálne terapie s použití miestnych bylín. K dispozícii je tiež vnútorná a vonkajšia posilňovňa, pavilón jogy či salón krásy.

„Myšlienkou bolo predstaviť rezort, ktorý zahŕňa všetko, čo robí tento ostrov tak úžasným, ale súčasným spôsobom,“ uzatvára v mene majiteľov hotela Venia Xenos.

olea resort 14
Olea All Suite Hotel | Zdroj: Claus Brechenmacher-Reiner Baumann Photography, Nick Kontostavlakis
Olea All Suite Hotel

Autor: BLOCK722 architects+
Klient: Christos Xenos & Venia Xenos (Xenos Hotels & Resorts)
Dizajnový tím: Sotiris Tsergas, Katja Margaritoglou, Vasiliki Moustafatzi, Patricia
Fakiolaki, Danai Lazaridi, Sofia Badeka
Lokalita: mesto Tsilivi, ostrov Zakynthos, Grécko
Výstavba: 2017
Dokončenie: 2018
Denisa Hudáková