Projekt ELITresidence Hlavná, Košice

Prvorepubliková stavba na Hlavnej ulici v Košiciach sa zmení na polyfunkciu

Budovu od architekta Ľudovíta Oelschlägera pre vtedajšiu Obchodnú a priemyselnú komoru v centre Košíc postavili v rokoch 1929 – 1930 v 1. ČSR. Národnú kultúrnu pamiatku čaká reštaurovanie a premena na moderný polyfunkčný objekt.

Predstaviteľ moderny a funkcionalizmu, architekt Ľudovít Oelschläger, bol maďarskej národnosti, medzi dvoma svetovými vojnami žil v Košiciach. Z jeho ateliéru pochádzajú známe stavby v meste ako kino Slovan či komplex synagógy a školy. Pripisuje sa mu autorstvo pľúcneho sanatória v Tatranskej Polianke.

V trojpodlažnej budove v tvare písmena „L“ bola v minulosti napríklad pobočka banky. Košický investor ELIT Byt development pre ASB uviedol, že objekt bol v posledných rokoch prázdny a minimálne udržiavaný. Je však postavený z vysokokvalitných materiálov.

Obchodná a priemyselná komora do budovy investovala veľké finančné prostriedky, a preto je v relatívne zachovanom stave. Jej slávnostnú monumentalitu vytvára najmä vystúpené bočné priečelie so šiestimi stĺpmi, ktoré sa netypicky zužujú smerom dole.

Súčasný stav bývalej budovy Obchodnej a priemyselnej komory v Košiciach
Súčasný stav bývalej budovy Obchodnej a priemyselnej komory v Košiciach | Zdroj: ELIT Byt development

Návrat k Oelschlägerovej budove

Archeologicko-historický výskum budovy je ukončený a dostal kladné stanovisko od Pamiatkového úradu (PÚ)SR v Bratislave. „Odsúhlasili sme plánované reštaurovanie budovy s Krajským pamiatkovým úradom (KPÚ) Košice.

Dokončujeme reštaurátorský projekt a začiatok prác plánujeme o pár mesiacov,“ načrtol budúcnosť investor, ktorý má v portfóliu už rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky – Tostovho paláca (1912) v Košiciach na luxusné bývanie (byty a penthausy). Na projekte rekonštrukcie Oelschlägerovej budovy spolupracuje so spoločnosťou Investconsul.

KPÚ Košice vyžaduje maximálny možný návrat ku originálnej podobe budovy od architekta Oelschlägera, čo je aj záujmom investora. Spolupracoval s PÚ SR v rámci archívnej dokumentácie.

„Robili sme sondáže nosných stropných a zvislých nosných konštrukcií budovy, sondáž interiérových prvkov, aby sme dosiahli tento náš spoločný záujem. Pracovníci PÚ SR nerozhodujú len o exteriéri, ale aj o interiéri budovy,“ doplnil ELIT Byt development.

Najhodnotnejšími prvkami sú napríklad schodisko zdobené zlatým travertínom či sieň, kde rokovali najvyšší predstavitelia komory z východného Slovenska a zahraničia.

Investor zachová interiérové prvky

Do centra Košíc má táto rekonštrukcia priniesť multifunkčný projekt ELITresidence Hlavná s klubovým bývaním s concierge servisom. Bývalá rokovacia sieň komory so svetlou výškou 6,7 metra bude pre obyvateľov „srdcom“ budovy, o jej využití rozhodnú sami. V budove majú byť bytové, obchodné aj iné nebytové priestory.

Investor vymení všetky rozvody, okná nahradí replikami alebo repasuje, zreštauruje fasádu. Ďalej zachová historické interiérové prvky aj strešnú krytinu. Nevyhnutná je hydroizolácia základov. Uzatvorený dvor budovy prejde sadovým úpravami. Vznikne v ňom ostrovček zelene a oddychu pre obyvateľov bytového domu. Jeho súčasťou bude bezpečné parkovanie s dostatočnou kapacitou parkovacích miest.

Súčasný stav bývalej budovy Obchodnej a priemyselnej komory v Košiciach
Súčasný stav bývalej budovy Obchodnej a priemyselnej komory v Košiciach | Zdroj: ELIT Byt development

Vyčistili žľaby

Strop medzi podlažiami v budove sa skladá z dvoch železobetónových stropných dosiek, medzi ktorými je vzduchová medzera, tehlové obvodové múry majú hrúbku od 60 do 80 cm. Zabezpečuje to výbornú zvukovú aj tepelnú izoláciu.

„Zaujímavé je, že už v 30. rokoch minulého storočia používali pri stavbe moderné technológie. Budova má monolitický skelet. Ako prvé sme pred jej reštaurovaním vymenili žľaby, vyčistili sme zanesené odkvapové rúry,“ uviedol investor s tým, že svetlá výška v miestnostiach dosahuje najmenej 3,30 a najviac 3,70 m.

Do ulice po celej výške budovy vystupuje mohutný rizalit a je členený siedmimi vysokými úzkymi oknami s polkruhovým uzáverom. Tieto netypické okná dobre presvetľujú dvojúrovňový vnútorný priestor, ktorý slúžil Obchodnej a priemyselnej komore ako veľká reprezentačná sála.

Dominantný stĺp je aj v mieste stretu dvoch fasád na nároží Hlavnej a Bačíkovej ulice. Moderne pôsobiace veľké  zasklené plochy sú typické aj pre predné priečelie budovy. Z vrchných podlaží je preto výhľad na košickú Hlavnú ulicu a park na nádvorí Ústavného súdu SR.

ELITresidence Hlavná, Košice

Rekonštrukcia budovy Obchodnej a priemyselnej komory
Lokalita: Hlavná a Bačíkova ulica, Košice
Investor: ELIT Byt development
Architekt: Investconsul
Plocha pozemku: 2 728 m2
Zastavaná plocha: 1 012 m2
Aktuálny stav: príprava rekonštrukcie

Monika Voleková