Výstavný priestor ekologického poľnohospodárstva pod strechou high-tech budovy z dreva

Výskumný, výstavný a predajný priestor s rozlohou 4 000 m2, ktorý bol dokončený minulý rok, sa nachádza v čínskom meste Sanya na južnom tropickom ostrove Hainan.

Cieľom projektu bolo vytvoriť multifunkčnú budovu zameranú na moderné ekologické poľnohospodárstvo a využívanie inovatívnych technológií. Štvorpodlažnej budove z dielne CLOU architects dominuje masívny drevený rošt.

Znižuje absorpciu slnečného žiarenia o 70 %, poskytuje úkryt pre vonkajšie priestory, zabezpečuje prirodzené vetranie a stiera hranice medzi interiérom a exteriérom. Štruktúra mriežky je inšpirovaná miestnym tradičným domom v oblasti Hainan Li, čo dodáva projektu architektonický kontext.

„Projekt sa zameriava na stieranie hraníc medzi interiérom a exteriérom, aby sa maximalizovali možnosti komunikácie a interakcie medzi výskumníkmi a návštevníkmi v budove a mimo nej,“ vysvetlili architekti.

Na prvom poschodí sa nachádza kaviareň, multimediálna výstava, kancelárie, miestnosť na VIP a neformálne posedenie a terasa na podeste vedľa točitého schodiska.

Sanya Farm Lab
Sanya Farm Lab | Zdroj: Shining Laboratory, V2COM

Na druhom poschodí vedie schodisko na veľkú terasu uzavretú mrežovou konštrukciou. Na okrajoch budovy sa nachádza aj priestor na podujatia pod holým nebom a detské ihrisko, v presklených stenách je džúsový bar, kancelária a ďalšie verejné priestory.

Sanya Farm Lab je príjemný high-tech priestor, ktorý širokej verejnosti predstavuje možnosti poľnohospodárskej robotiky a vertikálneho poľnohospodárstva. Zároveň je aj praktickou ukážkou využitia dreva v komerčných a verejných budovách.

Sanya Farm Lab
Sanya Farm Lab | Zdroj: Shining Laboratory, V2COM
Jolana Říhová,red