Ako zmestiť do jednoizbáku deti aj pracovňu? Dá sa to aj takto

Projekt izby pre jedného je príkladom, ako vyriešiť problém súvisiaci s chýbajúcim priestorom pre dieťa a prácu v jednoizbovom byte a zároveň ho oživiť dizajnovým kúskom.

Upraviť priestorovú dispozíciu v pamiatkovo chránenej budove zvykne byť pomerne náročné. Majitelia jednoizbového bytu v komplexe Barbican si toho boli vedomí. V spolupráci s architektonickou kanceláriou Ben Allen však v byte pribudol viacúčelový priestor, ktorý iba minimálne zasahuje do pôvodnej hmoty stavby.

Barbican je londýnska ikona brutalistickej architektúry zo 60. – 70. rokov 20. storočia, ktorá je od roku 2001 chránenou pamiatkou 2. stupňa. Požiadavka majiteľov znela jasne: flexibilne rozšíriť jednoizbový byt o detskú izbu, kút vhodný na prácu z domu a úložné priestory tak, aby ladili s celkovou architektúrou budovy.

Riešením tohto ambiciózneho želania je izba pre jedného navyše, konštrukcia z brezovej preglejky, drevovláknitej dosky a mosadze v tvare písmena L. Inštalovali ju do existujúcej jedálne a obývacej miestnosti. Tento architektonický prvok slúži aj ako stena, dvere, posteľ, detský stôl a priestor na posedenie v jednom.

Viacúčelový nábytok

Dlhšiu časť konštrukcie, ktorá je určená prevažne pre rodičov, tvoria dva výklenky. V jednom sa nachádza sklápateľný stôl na prácu, v druhom sú police a úložný priestor. Kompozíciu dopĺňa kruhové zrkadlo s odkladacím pultom, v ktorom sa odráža priľahlá fasáda Barbicanu.

Detská izba je od zvyšku bytu oddelená posuvnými dverami. Na úzkej ploche tu architekti vytvorili hravý priestor, ktorý spochybňuje zaužívané normy o fungovaní a používaní nábytku. Spoliehali sa pritom na myšlienku nesimultánneho použitia – dieťa nemôže spať a sedieť za stolom či na kresle súčasne.

Posteľ je prístupná pomocou schodíkov, ktoré môžu zároveň využiť ako úložný priestor. Po zasunutí z nich vznikne písací stôl. Pod posteľou je čalúnené kreslo, ktoré sa dá ľahko presunúť aj do iných častí bytu, čím vznikne hrací kút.

Premena jednoizbového bytu na komfortné bývanie
Premena jednoizbového bytu na komfortné bývanie | Zdroj: French & Tye

Odkazy na Barbican

Klenuté oblúky na strechách terasových blokov a nižších budov komplexu sú aj základným prvkom novej izby. Definujú výklenky na stôl, posteľ, čalúnené kreslo a vizuálne aj tvar skriniek v obývacej izbe. Stupňovité kruhové bazény, záhrady a posedenia, ktoré sú vložené do jazera Barbican, sa opakujú v tvaroch dverí a skrinkových úchytiek.

Dizajn podčiarkuje aj farebnosť. Neutrálna sivá farba na pevných častiach je doplnená o tlmené odtiene základných farieb – červenej, modrej a zelenej – na kľúčových prvkoch konštrukcie, ako sú stôl, posteľ, kreslo či skrinky. Celá inštalácia trvala dva dni, pričom jednotlivé kusy boli dopredu pripravené mimo staveniska.

Projekt izby pre jedného navyše je príkladom, ako vyriešiť problém súvisiaci s chýbajúcim priestorom pre dieťa a prácu v jednoizbovom byte a zároveň ho oživiť dizajnovým kúskom. To všetko bez nutnosti sťahovania či náročnej rekonštrukcie.

Premena jednoizbového bytu na komfortné bývanie
Premena jednoizbového bytu na komfortné bývanie | Zdroj: French & Tye

Premena jednoizbového bytu na komfortné bývanie

Autor: Studio Ben Allen
Klient: Joe a Jennifer Reeves
Miesto: Obytný komplex Barbican, Londýn, GB
Návrh a výstavba: 2018 – 2019
Dizajn: Ben Allen, Marco Nicastro, Massine Yallaoui
Dodávateľská firma: Top Notch Joinery
Fotografie: French & Tye

Denisa Hudáková
KategórieInteriérový dizajn