Ostré línie či čaro malého priestoru. Nevšedné interiéry európskych zmrzlinární, ktoré stoja za návštevu

Zmrzlinový bar Spoild
Zdroj: Alina Lefa

Hravé a moderné interiéry plné farieb s primárnym cieľom ponúknuť zákazníkom chutnú zmrzlinu. Po celej Európe je takýchto predajní stovky, až možno tisícky.

Nemusí sa pritom jednať o ich situovanie iba v nehnuteľnostiach. Pre ilustráciu vyberáme nevšedné realizácie z troch európskych hlavných miest: z Londýna, Atén a Reykjavíku.

Zmrzlinový kiosk Fandangoe SKIP,

Toto leto sa v uliciach vybraných štvrtí Londýna objavil viacfarebný kiosk so zmrzlinou. Spoločný projekt architektonického štúdia CAUKIN, umelkyne Fandangoe Kid a galérie SKIP slúžil aj bezplatným workshopom o témach smútku a straty blízkych.

Architekti pri návrhu pracovali s tvarom veľkokapacitného kontajnera, ktorý použili ako základňu aj strechu objektu. Je vyrobený z ľahkého dreva, čo umožnilo pridať sklápacie poklopy či dvere. Menšia a súkromnejšia konštrukcia pre dôvernejšie stretnutia alebo veľký objekt s vlastnými stoličkami pre workshopy.

Zmrzlinový kiosk Fandangoe SKIP
FANDANGOE SKIP 01 | Zdroj: Tara Darby

Kiosk je možné rýchlo a ľahko rozložiť podľa potreby. Povrch je pokrytý charakteristickými farbami a nápismi od umelkyne Fandangoe. Výraznú pastelovú ružovú, tyrkysovú, oranžovú a žltú dopĺňa čierna farba na písme a šachovnicovom vzore. Meno umelkyne nesie aj špeciálna príchuť zmrzliny, ktorá bola počas sprievodného programu rozdávaná zadarmo.

Išlo o vopred dohodnutú formu stánku. Galéria SKIP sa okrem iného venuje aj podpore tvorby mobilných, umelecky nekonvenčných priestorov, ktoré sú schopné vzbudiť záujem a podnietiť diskusiu. Všetky realizácie však spája tvar kontajnera, dotvorený konkrétnymi umelcami. Zo Spojeného Kráľovstva sa stánok v rozšírenej podobe presunie v októbri 2022 do New Yorku.

Zmrzlinový kiosk Fandangoe SKIP

Autor: CAUKIN Studio, Fandangoe Kid, SKIP Gallery
Architektonický dizajn: CAUKIN Sudio – Harrison Marshall, Annie Nicholson
Maľby a vizuál: Fandangoe Kid
Logistika: SKIP Gallery
Klient: súkromný
Celková plocha: 5 m2
Lokalita: mesto Londýn, Anglicko, Spojené Kráľovstvo
Dokončenie: 2022

Zmrzlinový bar Spoild

V úzkej aténskej uličke v centre mesta otvorili v júni 2020 zmrzlinový bar s názvom Spoild. Návrh vzišiel z pera studiomateriality, ktoré sa zameriava na tvorbu interiérového, grafického a produktového dizajnu. Prevádzka zaujme na prvý pohľad. Nachádza sa na rohu a vďaka preskleným stenám s klenutými rámami tmavomodrej farby je neprehliadnuteľná.

Interiér tvorí prípravná a verejná časť, ktoré po celej šírke miestnosti rozdeľuje murovaný predajný pult. Dizajn prevádzky je možné opísať jedným slovom ako kontrastný. Žiarivo žltý strop, sivomodré steny, tmavomodrý obklad a svetloružové detaily pripomínajú štýl  90.rokov 20.storočia.

Zmrzlinový bar Spoild
Zmrzlinový bar Spoild | Alina Lefa

Nábytok je redukovaný na dve taburetky so zabudovanými lampami pred hlavným vchodom a pár barových stoličiek z bočnej strany. Nevyhnutný úložný priestor je doplnený vo forme kovových klietkových stien s poličkami a sklenenými dvierkami.

Logom baru je zbíjačka, situovaná aj v interiéri pred prázdnou stenou, kam neskôr pribudla aktuálna ponuka príchutí. „Chceli sme spojiť jemnosť zmrzliny s náročnou prácou, ktorú si dnes vyžaduje otvorenie zmrzlinárne alebo obchodu všeobecne,“ objasňuje Miltos Kontogiannis, hlavný dizajnér štúdia. Okrem mrazenej pochúťky si v bare Spoild pochutnáte aj na domácich cookies, shakeoch či káve.

Zmrzlinový bar Spoild

Autor: studiomateriality
Vedúci dizajnér: Miltos Kontogiannis
Dizajnový tím: Nancy Karagianni, Serafeim Pappas, Iakovina Syrianou
Klient: súkromný
Celková plocha: 28 m2
Lokalita: mesto Atény, Grécko
Dokončenie: jún 2020

Zmrzlináreň v Múzeu Perlan

Múzeum Perlan je prieskumné centrum Islandskej prírody a jeden z orientačných bodov Reykjavíku. V komplexe nájdete okrem výstav napríklad planetárium, ľadovú jaskyňu či 10 metrov dlhý zipline.

Keď sa múzeum rozhodlo o redizajn zmrzlinárne, oslovilo miestneho dizajnéra talianskeho pôvodu Tobia Zambottiho. Návrh, dokončený v máji 2020, je inšpirovaný Islandskou prírodou.

Prevádzka je situovaná na štvrtom poschodí múzea. Zambotti sa v návrhu snažil o jednoduchý, avšak rozpoznateľný dizajn, ktorý by oslovil a prilákal zákazníkov. Výsledkom je strop, tvorený malými pyramídami z akustickej peny. Sú rozlíšene farebne, striedavo biely a modrý rad opticky priťahuje pohľad návštevníka k zmrzlinovej vitríne.

Zmrzlináreň v Múzeu Perlan
Zmrzlináreň v Múzeu Perlan | Zdroj: Patrik Ontkovic

Okrem estetickej majú aj praktickú funkciu a tlmia hluk chladničiek. Inšpiráciou pre tento prvok boli ľadové jaskyne Islandu a neustále sa meniace sa odrazy svetla od ich povrchov. Osvetlenie je riešené pomocou dvoch úzkych pásov v prednej a zadnej časti.

„Chlad“ priestoru podporuje aj výber materiálov a ostatného zariadenia zmrzlinárne. Zadný úložný priestor z nehrdzavujúcej ocele a bočné steny majú rovnakú sivú farbu, od ktorej sa odráža chladné svetlo žiaroviek. Predný predajný pult je z bieleho umelého kameňa Corian.

Zmrzlináreň v múzeu Perlan

Autor: Atelier Tobia Zambotti
Klient: Múzeum Perlan
Lokalita: mesto Reykjavík, Island
Dokončenie: máj 2020

KategórieArchitektúra, Interiérový dizajn