Partneri sekcie:
  • Deceuninck

Nápady z Urban Housu môžete preniesť aj do svojho bývania

image 78795 25 v1

Industriálne prvky, množstvo príjemných zákutí pre veľké partie aj dvojice a hravé nápady, ktoré môžete jednoducho preniesť aj do svojho domova. Aj taká je kaviareň Urban House v najužšom centre Bratislavy.

Veľkorysá prevádzka v srdci hlavného mesta nadväzuje na kaviareň prepojenú s kníhkupectvom Gorila.sk Urban Space, ktorá vznikla v septembri 2013 na prízemí bratislavského obchodného domu Dunaj. Keďže sa kaviarenský koncept majiteľom osvedčil, rozhodli sa v meste vytvoriť ďalší, tentoraz však bez väčšej spojitosti s knihami, a tak v auguste 2014 otvorili novú prevádzku s názvom Urban House, ladenú podobne, ako je tá prvá. Kaviareň vznikla aj vďaka premyslenému konceptu pomerne rýchlo – od podpisu zmluvy s prenajímateľom priestorov po otvorenie prešli asi štyri mesiace.

Urban House - zaujímavý a na Bratislavu netradičný koncept posedenia pri kvalitnej káve...

„Už keď sme otvárali prvú prevádzku, presne som vedel, v akom duchu sa bude niesť. Moderný industriálny štýl, vintage prvky, kombinácia starého a nového, prírodné materiály, najmä drevo, na ktorom sa dobre vytvára patina,“ opisuje jeden z majiteľov a súčasne manažér priestoru Ján Budaj, ktorý sa postaral nielen o vizuálnu stránku, ale v kaviarni zodpovedá aj za výber menu a nápojov.

Interiérový dizajn ho vždy zaujímal, preto sa do zariaďovania pustil sám bez pomoci architekta. Inšpiráciu čerpal najmä zo zahraničia – z tlače a predovšetkým z ciest po svete, hlavne z Londýna a New Yorku, kde je podobný štýl mimoriadne obľúbený.

Urban House - zaujímavý a na Bratislavu netradičný koncept posedenia pri kvalitnej káve...

Interiér svojpomocne

Samotný priestor, v ktorom v minulosti sídlilo kníhkupectvo, prešiel pomerne veľkými zmenami – odstránil sa napríklad stropný podhľad, čo zadnú časť nielen otvorilo, ale vďaka stropným svetlíkom aj presvetlilo. Väčšina nábytku v kaviarni je dovezená zo zahraničia, najmä z Británie, Francúzska či Dánska. Mnohé prvky pritom realizoval majiteľ s pomocníkmi. Postaral sa napríklad o výrobu stolov – či už tých drevených s kovovou podnožou, alebo modelov s rúrkami, ktoré vhodne dotvárajú priemyselný vzhľad interiéru. Aby majiteľ minimalizoval náklady, dováža nábytok zo zahraničia a kontaktuje priamo výrobcov. „Aj s nákladmi na prepravu sú ceny výrazne nižšie ako u nás,“ dopĺňa.

Urban House - zaujímavý a na Bratislavu netradičný koncept posedenia pri kvalitnej káve...

Záľubu v interiérovom dizajne pretavil majiteľ aj do zariadenia kaviarne. Veľkú časť prác zvládol takmer sám, len s pomocou niekoľkých spolupracovníkov. Jedným z jeho výtvorov sú napríklad kaviarenské stolíky. Dubová škárovka sa narezala, namorila, obrúsila, ešte raz namorila a následne osadila na podnož, ktorá sa dá zohnať u gastrododávateľov, napríklad na www.palazzo.sk.

Kaviareň Urban House
Miesto: Laurinská 14
Realizácia: 2014
Klient: Gorila.sk

Pripravili: Lucia Kušnírová, Natália Žáková
FOTO: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise ASB 11-12.

KategórieInteriérový dizajn