Interiér ako pôvabná hra rozmanitých prvkov
Galéria(12)

Interiér ako pôvabná hra rozmanitých prvkov

Partneri sekcie:

Maxov dom patril medzi najskloňovanejšie bratislavské stavby uplynulého roku. V pozitívnom slova zmysle rozvíril mozaiku bratislavskej architektonickej panorámy a všimla si ho každá rešpektovaná cena na Slovensku. Nedávno autorský tandem Dušan Krepop a Pavel Suchánek akoby symbolicky dokončil aj jeho strešnú nadstavbu – 7 NP. „Pôvodne sme v tejto strešnej nadstavbe projektovali byt, avšak investor bol priestorom a výhľadmi tak očarený, že sa sem rozhodol presunúť reprezentačné priestory vedenia svojej firmy,“ hovorí architekt Pavel Suchánek. Výsledkom je interiér, ktorý nedýcha každodennosťou.

Od nárokov k realizácii

Adolf Loos raz vyhlásil, že nenavrhuje pôdorysy, pohľady a rezy, ale tvorí priestor. Myslím, že o to sa snažili aj autori Maxovho domu. Pravda, prácu im uľahčoval aj fakt, že vstupovali na overenú pôdu známeho konceptu a podľa ich slov bola dôležitá aj prítomnosť osvieteného investora, ktorý im dôveroval. O kvalite priestorovej koncepcie Maxovho domu už bolo napísaných viacero článkov, tvorba dobrého interiéru mala teda predpoklad byť úspešná. Navyše architekti si veľmi dobre uvedomovali, že každý dobrý interiér rešpektuje zároveň funkčné, prevádzkové i materiálové vzťahy priestoru.

„Nároky boli veľké,“ hovorí architekt Dušan Krepop. „Vytvoriť exkluzívny kancelársky priestor, ktorý by niesol typické znaky administratívnej prevádzky, ale zároveň bol jednoznačným výtvarným rukopisom tvorcov a vytváral určitý pocit obytnosti a intimity.“

Počet ľudí, ktorí sa nachádzajú v tomto priestore, bol jasný. Dve samostatné kancelárie sú prepojené recepčno-vstupnou a rokovacou časťou. Napojenie riaditeľskej kancelárie na rokovacie priestory umožňuje koordinovať pracovné stretnutia priamo zo šéfovského stola. Prepojenie priestorov umocňujú aj presklené steny s automatickým otváraním.

Hra s farebnými akcentmi

Ako prvé si divák uvedomuje farebnú hru, či lepšie povedané súhru. Na obvodových stenách i podhľadoch prevláda sivá, ktorá spolu s mohutnými žalúziami vytvára pocit high-tech priestoru. Plné steny sú obložené sivými doskami MAX podobne ako na fasáde domu.

Sivá je určujúca, ale ani zďaleka to nie jediná farba. Doplnky sú však decentné a iba v niektorých prípadoch sa tvorcovia rozhodli výraznejšie akcentovať priestor. Ani pri nich to nie je náhoda. Červená, žltá, zelená či modrá farba z nábytku sa objavuje aj na balkónoch na fasáde domu, čím výtvarné prostriedky „vonkajšej“ architektúry ešte viac prechádzajú aj do jej vnútorného organizmu.

Všadeprítomné bodové svetlá a úzke pásy svetiel v dekonštruktivistických líniách mu zase udeľujú pohyb roztočený vo výškach. Na siedmom poschodí – teda na akejsi streche Bratislavy – máte naozaj pocit, akoby obloha bola veľmi blízko, a svetlá sa voľne prelínajú s exteriérom hviezd. Keď sme už pri tých výhľadoch – každá strana má svoju exkluzivitu ponúkajúcu dominanty historickej i súčasnej panorámy. Nárožie Dunajskej a Lazaretskej ulice je priam ideálnym miestom, kde sa dalo s touto optikou pracovať, a architekti ju aj vedome využili.

Funkčnosť a emócia

Farba je však iba jedným z viacerých momentov určujúcich interiér. Azda ešte dôležitejšia je tvarová skladba a použitie materiálov. Vlastná nadstavba je dynamickým ukončením bytového domu, pripomínajúcim nepravidelný kryštalický sklenený útvar. „Do takto formovaného priestoru sme vložili organické tvary pracovného a sedacieho nábytku,“ hovorí architekt Krepop. „V centrách priestorov sú geometrické tvary kobercových častí (kruh, elipsa) vsadených do zelenosivej brazílskej bridlice. V geometrických tvaroch je riešený aj podhľad s líniovým osvetlením.“

Ako zdôrazňujú autori, osobitnú pozornosť venovali technickému vybaveniu priestorov. Elektricky ovládané žalúzie, závesy, ozvučenie všetkých priestorov, štruktúrovaná kabeláž, podlahové kúrenie, chladenie, I-Bus systém elektroinštalácie s riadením všetkých funkcií dotykovým panelom a podobne. Vysoký štandard je zdôraznený aj faktom, že kancelárie majú vlastné hygienické zariadenia príslušnej úrovne.

„Vytvorili sme klientovi kanceláriu doslova na mieru,“ hovoria autori. „Takže sa v nej môže cítiť ako doma. A keď sa mu zachce, vyjde na strešné terasy so zeleňou a dlažbou a posedí si na oddychovej drevenej terase z bankiraiového dreva.“

Organické tvary verzus línia. Napätie i pocit. Prevádzka i estetika. Funkčnosť a emócia. Kompozičná hra s pevnými pravidlami, ale aj súzvuk rozmanitých prvkov. Výsledkom je interiér, ktorý posúva zaužívané štandardy na vyššiu úroveň. Paradoxne, v súťaži CE.ZA.AR 2006 tento návrh neprešiel ani nominačným predkolom. Asi na škodu veci.

Podlahy Nábytok
Podlahy Nábytok

Názov: Maxov dom – 7 NP, Interiér administratívy
Miesto: Dunajská 25, Bratislava
Autori: Ing. arch. Dušan Krepop, Ing. arch. Pavel Suchánek, Ing. arch. Rudolf Žákovský
Spolupráca: Ing. arch. Ladislav Staňo                    
Ukončenie:
apríl 2006
Generálny dodávateľ: Tatra Real, a. s.

Dodávatelia:
Dlažby a obklady: Schubert Steinzentrum GmbH, Viedeň
Interiérové prvky: Drevovýroba Pezinok, Ing. Fraňo
Svietidlá: Nox Light, s. r. o.
Atypické oceľové a nerezové prvky: Lexmed, s. r. o.
Kancelársky nábytok – talianske stoly: Slovakia interiér, s. r. o.
Tieniace zariadenia: D.O.S. SK, s. r. o.
Atypické prvky z plexiskla: G. A. D. Studio
Elektroinštalácia: ABB Komponenty, s. r. o.
Podhľady z Barisolu: Ing. Felix
Kúrenie: Juvlex, s. r. o.
Zasklené posuvné steny: KAWA, s. r. o., Bratislava
Dodávatelia plošných platní MAX: ALTIS Group, s. r. o.
Sedací nábytok: Bene Bratislava, s. r. o.

Ľudo Petránsky
Foto: Ctibor Bachratý, Krepop&Suchánek