Architektonická inštalácia od štúdia THEVERYMANY ako súčasť Jinji Lake Biennale v čínskom Suzhou.

Homo ludens

Partneri sekcie:

Bublinky, obláčiky. Newyorské experimentálne štúdio THEVERYMANY je známe svojimi in-situ architektonickými inštaláciami.

Tentoraz sa ich nová štruktúra Boolean Operator objavila ako súčasť Jinji Lake Biennale v čínskom Suzhou. Mesto je známe svojimi starobylými záhradami, zapísanými v zozname UNESCO, ale aj novou finančnou štvrťou.

Boolean Operator pristál priamo do stredu mesta. Nebojácne konfrontuje historické záhrady aj anonymné kancelárie. Celý pavilón je vytvorený z hliníkových plátov, ktoré majú aj v najhrubšom mieste len 2 mm. Ľahučká konštrukcia kontrastuje s celkovou veľkosťou.

Podpora prechádza priamo do obalu, interiér sa plynulo stáva exteriérom bez zreteľných hraníc. Celý proces navrhovania je výsledkom parametrického dizajnu. Dokonca aj otvory v kontinuálnom povrchu „vyhrýzli” digitálne červy (agenti) tak, aby sa zachovala nosnosť materiálu.

Tekutý povrch vyzýva na dotyk a priam do seba vťahuje návštevníkov. Dospelí sa snažia pochopiť, ako je možné, že tak subtílna štruktúra funguje, no najlepšími prieskumníkmi sú deti. Okamžite pochopili, že jediný spôsob, ako priestoru porozumieť, je pohybovať sa v ňom. Pavilón sa stal neodolateľnou štruktúrou na hranie. Schovávačky, naháňačky, lezenie a preskakovanie pripomína, že niekedy treba odložiť „rácio“ a užiť si priestor naplno.

TEXT: KAROLÍNA BARÉNYI
FOTO: NAARO / THEVERYMANY