Legendárna Kukurica sa po rokoch dočká rekonštrukcie

Ubytovňa Hviezda
Zdroj: Wikipedia / Wizzard, CC BY-SA 4.0

Ministerstvo obrany pripravuje rekonštrukciu vojenskej ubytovne Hviezda v Bratislave, tzv. Kukurice. Informoval o tom portál teraz.sk

Po obnove by mala Hviezda slúžiť dva účely. Budú v nej kancelárie organizačných zložiek rezortu obrany a ubytovňa pre Ozbrojené sily SR. Teraz.sk to potvrdila hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

MO v súčasnosti spracúva projektovú dokumentáciu. Po nej požiada vládu o vydanie súhlasu so začatím obstarávania stavby. Odhadovaná výška nákladov ani termín rekonštrukcie nie sú zatiaľ známe.

O rekonštrukcii ubytovne sa pravidelne hovorí už roky. Predstavitelia Bytovej agentúry rezortu ministerstva obrany (BARMO) upozorňovali na zlý technický stav už v roku 2013. Vtedy ministerstvo odhadovalo, že na opravu bude potrebovať 8 miliónov eur.

Bratislavský unikát

Z vyhlášky z roku 2015 je zrejmé, že viaceré podlažia sú z hygienického hľadiska dlhodobo nepoužiteľné. Okná netesnia, do izieb zateká. Niektoré poschodia boli čiastočne rekonštruované a sú obývateľné. To však z dlhodobého hľadiska určite nestačí. Budova je z energeticky veľmi náročná a potrebuje zásadnú premenu.

Hviezdu postavili v roku 1977 podľa návrhu architekta Jána Strculu. Pôvodne slúžila ako internát pre vojenskú akadémiu. S výškou 82 metrov to bola v minulom tisícročí jedna z najvyšších rezidenčných budov v Bratislave a jej výstavba bola na tú dobu technicky veľmi náročná. Nachádza sa v uzatvorenom areáli Ministerstva obrany Slovenskej republiky na Kukučínovej ulici, neďaleko obchodného domu Slimák.

Objekt má jedno podzemné a 25 nadzemných podlaží. Má kruhový pôdorys a ubytovanie v ňom je riešené bunkovým systémom. V strede je dvojité železobetónové jadro priemeru 10 metrov so stenami hrubými 30 cm. V ňom sú inštalácie, sprchy, záchody a spoločenská sála. Smerom k fasáde je na každom podlaží sedemnásť dvojposteľových izieb s balkónom.

Veronika Rajničová
KategórieHistorické stavby