Chors: prvý kapsulový hostel na Slovensku

Skoro ako hotel. V centre Bratislavy priamo na Obchodnej ulici vznikol nenápadný hostel s konceptom, ktorý je u nás jedinečný. Ako prvý na Slovensku neponúka štandardné izby, ale na mieru vyhotovené kapsuly.

Koncept kapsulových hotelov vznikol v Japonsku a jeho idea je jednoduchá. Namiesto postele dostanete v spoločnej izbe mikroizbu – kapsulu. Vďaka nej získate súkromie aj v takej vypätej situácii, ako je prespávanie v hosteli. Hostel vznikol prerobením kancelárskych priestorov.

Zaberá dve najvyššie poschodia polyfukčného objektu. Jeho súčasťou je aj átrium s parkovaním s vjazdom z Vysokej ulice. Rekonštrukcia trvala vyše roka a pol.

„S dispozíciou sme sa museli prispôsobiť existujúcim sociálnym zariadeniam,“ opisuje priebeh rekonštrukcie majiteľ hostela Roman Murár. Aktuálna podoba priestoru je práve jeho dielom, pričom architektonickú časť zastrešil Ing. arch. Ladislav Slabey, s ktorým prebiehala intenzívna komunikácia.

Lobby bar je spojený s reštauráciou.
Menšie diela Mareka Ormandíka nájdete aj na chodbách
Veľkorozmerné maľby a kapsulové izby sú charakteristickými znakmi hostela ktorý je takmer ako hotel.
Zemitá paleta s akcentmi čiernej.
Kapsuly výrazne zvyšujú komfort aj súkromie.
Pôdorys prvého podlažia hostela.

Vyladený interiér

Na prvom podlaží hostela vás privíta recepcia a lobby bar s otvorenou kuchyňou. Zasadacia miestnosť, ktorá je súčasťou lobby baru, sa dá oddeliť uzavretím zasklených dverí, ktoré vizuálne nezaťažujú priestor. Celému interiéru dominujú zemité farby v kombinácii s bielou, čiernou a tyrkysovými akcentmi.

V celom hosteli sa kládol dôraz na bohaté použitie textílií, či už kobercov, plných závesov, alebo čalúneného nábytku, ktoré v priestore vytvárajú akustickú pohodu. Na spodnom podlaží sa nachádza jedna izba v tzv. biznisovom štandarde s vlastnou dizajnovou kúpeľňou a štyri spoločné kapsulové izby s dvoma typmi kapsúl, klasik a komfort.

Neprehliadnite: Hotel za polárnym kruhom

Na vrchnom podlaží sú dve biznisové izby a tri spoločné kapsulové izby s celkovou kapacitou 52 lôžok. Práve v nich sa k slovu dostali kapsuly. Nie je to žiadna futuristická plastová truhla, ale v súlade s konceptom celého hostela sú vyrobené na mieru s maximálnym využitím existujúceho priestoru.

Ako hlavný konštrukčný materiál slúžili oceľové jakle, povrchovo upravené čiernou práškovou farbou, a drevotriesková doska s prémiovou dyhovanou úpravou. Oceľová konštrukcia bola predvyrobená v dielni, ale montovaná na mieste, čo znamenalo precízny návrh spojov.

Jednotlivé diely sa museli dostať cez schodisko, ale zároveň museli využiť čo najviac priestoru. Niekde je medzera medzi konštrukcioou a stenou len pár centimetrov. Súčasťou každej komfortnej kapsuly je nadštandardne 120 cm široký matrac, svetlo, zásuvka a malý úložný priestor.

Zo zadnej strany bloku kapsúl sa nachádzajú štandardné vysoké úložné skrinky na šaty a batožinu. Niekoľko kapsúl je o niečo priestorovo štedrejších a podobajú sa na malé lodné kajuty. Šatníkovú skriňu majú integrovanú priamo v sebe. Od spoločného priestoru sa osoba v kapsule oddelí sťahovacou roletkou.

„Všetci hostia boli zatiaľ veľmi spokojní,“ usmieva sa R. Murár. „Musíme ešte doladiť vetranie a ventiláciu. Ale inak si myslím, že v porovnaní s klasickým hostelom ide o posun.“ Za zmienku stojí aj fakt, že napriek tomu, že sa hostel nachádza prakticky v podkroví, v celom priestore sa rátalo aj s bezbariérovým prístupom.

Lobby bar je spojený s reštauráciou.
Lobby bar je spojený s reštauráciou. |

Marek Ormandík a slovanskí bohovia

Hostel je však výnimočný ešte jedným významným „detailom“. Nie nadarmo používa prívlastok art. Priamo na mieru vznikli veľkorozmerné maľby. Ich autorom je slovenský maliar, sochár a grafik Marek Ormandík. Inšpiráciou mu bol slovanský boh slnka a mesiaca Chors.

Prečítajte si o hosteli, ktorý rozpráva príbehy: Hostel, který propojuje

A tiež pani Chorsová. Chorsovci v rajskej záhrade, na panovníckom tróne či vedno cválajúci na tátošovi, to sú motívy, ktoré autor s nadhľadom stvárnil na trojmetrové plátna. V hosteli nájdete i ďaľšie Ormandíkove obrazy. Prosebníkov s deťmi či bez detí, psy aj iné šelmy. Maľby slúžia ako ťažiskový bod priestoru. Hostel Chors je príkladom srdcom robeného hotelierstva s odvážnym nápadom a pridanou hodnotou.

Menšie diela Mareka Ormandíka nájdete aj na chodbách
Menšie diela Mareka Ormandíka nájdete aj na chodbách |
Hostel Chors
Miesto: Obchodná ulica, Bratislava
Návrh: Roman Murár
Spolupráca: Ladislav Slabey
Investor: institute s.r.o.
Plocha: 600 m2
Rozpočet stavby: 500 000 €
Realizácia: 2017 – 2018
Text: Karolína Barényi
Foto: hostel Chors

Článok  bol uverejnený v časopise ASB 6-7/2019.