RAJ zdravia
Galéria(18)

Prestavba administratívnej budovy na wellness centrum „zhltla“ takmer 9 miliónov eur

Raj zdravia má byť miestom starostlivosti o zdravie podľa ajurvédy a jogy. Názov objektu predstavuje prvé písmená troch slov, ktoré tvoria základnú myšlienku projektu: revitalizácia ajurvédou a jogou.

Budova má slúžiť verejnosti ako miesto odpočinku, relaxácie, regenerácie a čerpania novej energie. Nový RAJ zdravia je výsledkom prestavby, prístavby a nadstavby existujúceho objektu na bratislavských Kramároch.

Pôvodný objekt slúžil ako administratívna budova riaditeľstva DFNsP na Kramároch. Základný tvar objektu v nadzemných podlažiach je zachovaný tak, aby akceptoval pôvodné hmotovo-priestorové riešenie. Prístavba v úrovni 1. PP je riešená ako samostatný jednopodlažný celok. Tunel na 1. NP sa konštrukčne uzavrel, čím sa objekt prevádzkovo odizoloval od objektu DFNsP.

RAJ zdravia
RAJ zdravia
RAJ zdravia
RAJ zdravia
RAJ zdravia
9 foto Pochyba vstupna hala 1B9A1705 ZM
RAJ zdravia, knižnica
RAJ zdravia, reštaurácia

Aby sa zvýšila úžitková plocha, pôvodné technologické 4. NP sa prestavalo a svojím charakterom dopĺňa ostatné nadzemné podlažia. 5. NP je ustúpené. Na streche objektu umiestnili technologické prvky, pohľadovo odizolované oceľovou konštrukciou.

Obvodový plášť budovy tvorí odvetraná fasáda s kamenným obkladom na 1. až 5. NP. Priečelie budovy je v úrovni 1. NP doplnené o zasklenú fasádu. Hlavný vstup do objektu tvorí portál cez tri podlažia, jeho konštrukcia je z ocele, opláštená kameňom. Fasáda v portáli je takisto navrhnutá ako zasklená, zo stĺpikovo-priečnikového systému a doplnená okrasným prvkom Šrí jantra.

RAJ zdravia, reštaurácia
RAJ zdravia, reštaurácia | Zdroj: Miro Pochyba

Základom dispozičného riešenia je centrálna vertikálna hala (Brahmastan), ktorá prechádza celou budovou okrem suterénu. Týmto spôsobom je zabezpečená prehľadná orientácia v rámci jednotlivých prevádzok. Budova je, samozrejme, navrhnutá tak, aby spĺňala aj požiadavky osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu.

Súčasťou prízemia je vstup orientovaný na sever. Cez zádverie sa vstupuje do centrálnej haly, kde sa nachádza schodisko s výťahom, prenajímateľný priestor, reštaurácia, kuchyňa, detský kútik a recepcia s barom a kaviarňou.

RAJ zdravia, SPA
RAJ zdravia, SPA | Zdroj: Miro Pochyba

Ajurvédske centrum je na prvom poschodí. Sú to priestory určené na masáže a terapie, konzultácie a rôzne procedúry. V centrálnej časti je čakáreň. 2. poschodie je vyhradené joge, takže tu vznikli prevažne miestnosti na cvičenie a šatne. 3. poschodie slúži na dočasné ubytovanie 16 osôb, nachádzajú sa tu aj priestory správy objektu. 4. poschodie je podlažím určeným na krátkodobú starostlivosť o deti.

Bude slúžiť rodičom, ktorí využívajú služby centra a v tom čase potrebujú program pre svoje deti v školskom a predškolskom veku. V suteréne sa okrem pomocných prevádzok kuchyne, toaliet, šatní a iného technického zázemia nachádzajú sauny, vírivky a soľná jaskyňa.

Raj zdravia, Bratislava, wellnes centrum, prestavba

Výška investície: 8,77 mil. €
Investor: Bohdal
Architekt: Marek Németh, Vojtech Škuta
Realizácia: 5/2018 – 7/2021

Zuzana Kubalová