Chata Kynttilä sa nedotknutému okoliu lesa prihovára len šepotom

Partneri sekcie:

Neďaleko Savonlinny, uprostred nedotknutého lesa na úzkom ramene polostrova Nunnanniemi - presne tam, kde líšky dávajú dobrú noc,stojí drevená chata Kynttilä, v preklade „sviečka“.

Návrh tímu Ortraum so sídlom v Helsinkách sa vyznačuje zasklenou štítovou stenou s výhľadom na vodu. Dizajn tejto netradičnej chaty bol inšpirovaný jedinečným prostredím. Veľká časť pozemku obklopeného jazerom je prírodnou rezerváciou.

„Priestor je silne spätý s prírodou, keďže veľké okno vytvára priamy a intímny kontakt a komunikáciu s okolím,“ opisujú architekti z ateliéru Ortraum Architects. „V noci Kynttilä žiari ako teplé svetlo sviečky na brehu jazera,“ dodávajú. Ich úlohou bolo navrhnúť a postaviť ekologickú a asketickú chatu pre hostí, ktorá bude splývať s okolitou prírodou a poskytne „zarámovaný“ výhľad na jazero.

Chatka s rozlohou 15 m² sa nachádza tam, kde polostrov Nunnanniemi vyčnieva do vodnej plochy, preto je na čo najlepšie využitie výhľadov na jazero na jednom konci zasklená od podlahy po strop.
Chata Kynttilä
Chata Kynttilä
Oba konce kabíny majú prečnievajúce odkvapy. Poskytujú chránenú vyvýšenú platformu na sedenie alebo odkladanie topánok. Táto časť zároveň chráni hromadu dreva, skla - dovanú pod kabínou.
Kynttilä stojí uprostred nedotknu - tého lesa na úzkom ramene polostrova Nunnanniemi. Aby sa predišlo devas - tácii prírody, bola dočasná stavebná komunikácia vytvo - rená len na jeden montážny deň.
Chata Kynttilä
Laminované veľkoformátové dosky zostávajú viditeľné aj v interiéri. Veľké bezšvové sklo prepája spálňu s exteriérom.
Chata Kynttilä

Mentálny portál

Kynttilä s rozlohou 15 m² je vo svojej podstate meditačnou chatou. Miestom, kde nenájdete „nič“, len seba samých. Priestor sa zameriava na vizuálne a duchovné hodnoty. Architekti obsah a dizajnový zámer obmedzili na úplné minimum.

Rytmus dňa v Kynttilä sa riadi denným svetlom, počasím a ročnými obdobiami. Okrem tohto zjavného dialógu s prírodou však Kynttilä ponúka aj akýsi mentálny portál do vyššej dimenzie. Zarámovaný obraz prírody sa mení na individuálnu abstrakciu a projekciu myšlienok. Dôsledne zvolený pohľad smerom k vode defi nuje maximálna jednoduchosť.

Pevné spojenia

V duchu kréda, že menej je viac, sa nesie aj interiér diela. Myšlienkam nestojí nič v ceste. Z obidvoch strán vás obklopuje okolitá krajina, „zarámovaná“ do subtílnej konštrukcie. Celá budova vrátane nábytku a vchodových dverí je vyrobená z masívnych krížom laminovaných drevených prvkov (CLT).

Budova je z vonkajšej strany opláštená veľkoformátovými doskami zo smrekového dreva, zatiaľ čo zvnútra zostávajú všetky laminované prvky viditeľné. Časti CLT boli prefabrikované mimo staveniska. Veľké bezšvové sklo prepája spálňu s exteriérom.

Oba konce kabíny majú prečnievajúce odkvapy. Poskytujú chránenú vyvýšenú platformu na sedenie alebo odkladanie topánok. Táto časť zároveň chráni hromadu dreva, skla - dovanú pod kabínou.
Oba konce kabíny majú prečnievajúce odkvapy. Poskytujú chránenú vyvýšenú platformu na sedenie alebo odkladanie topánok. Táto časť zároveň chráni hromadu dreva, skla – dovanú pod kabínou. | Zdroj: Marc Goodwin

Keďže Kynttilä leží v nedotknutom lese, architekti plánovali proces výstavby tak, aby ho čo najmenej zaťažili. Vďaka ich citlivému prístup mala výstavba na les minimálny vplyv. Dočasná stavebná komunikácia vybudovaná na dovoz veľkých kusov dreva a skla fungovala len jeden montážny deň.

Lesná vegetácia tak bola výrazne ušetrená a vrátená do pôvodného stavu hneď po ukončení montážnych prác. Kynttilä sa tak stala miestom nekonečného ticha. Miestom, kde nájdete mentálny oddych a seba samých.

Laminované veľkoformátové dosky zostávajú viditeľné aj v interiéri. Veľké bezšvové sklo prepája spálňu s exteriérom.
Laminované veľkoformátové dosky zostávajú viditeľné aj v interiéri. Veľké bezšvové sklo prepája spálňu s exteriérom. | Zdroj: Marc Goodwin

Článok bol uverejnený v časopise ASB 5/2022