Tiny House Done exterier foto Jan Faukner 1
Galéria(17)

Chatka Tiny House Done nepozná hranicu medzi interiérom a exteriérom

Partneri sekcie:

Jeden priestor so spálňou, kuchyňou, sprchou, toaletou aj technickou miestnosťou – to všetko na dvanástich metroch štvorcovýchs impozantným výhľadom do čistej prírody Jizerských hôr. 

Súčasťou toho všetkého je ako čerešnička na torte malá terasa, ktorá prechádza v nikde nekončiacu záhradu. Na počiatku bola snaha o umiestnenie toho najpotrebnejšieho, čo človek potrebuje ku komfortnému prenocovaniu uprostred prírody, na čo najmenšiu plochu.

„Chceli sme poskytnúť strechu nad hlavou, ale tiež teplo piecky, potrebné hygienické zariadenie a komfort kuchyne. Všetko sme prispôsobili tomu, aby chatka Tiny House Done obstála v pustej krajine aj v obytnej zástavbe. Dôležité je tiež prepojenie vnútorného priestoru s vonkajším,“ hovorí Daniel Rohan z ateliéru DDAANN.ě

Tiny House Done exterier foto Jan Kudej 3
Tiny House Done exterier foto Jan Kudej 1
Tiny House Done exterier foto Jan Kudej 2
Tiny House Done exterier foto Jan Kudej 4
Tiny House Done exterier foto Jan Faukner 3
Tiny House Done exterier foto Jan Faukner 4
Tiny House Done pohled z interieru do exterieru foto Jan Kudej
Tiny House Done pohled z exterieru do interieru foto Jan Faukner

Jednopodlažná chatka s rozmermi 2,5 × 5 metrov je riešená ako montovaná drevostavba založená na základovom rošte zo smrekových KVH trámov kotveným do nosného terénu pomocou zemných vrutov. Jej koncept je založený na princípe stavebnice tak, aby ju mohli postaviť  dvaja až traja ľudia.

Ako základný materiál sú preto použité dosky z masívneho smrekového dreva. Váha jednotlivých dielov sa pohybuje okolo 80 kilogramov. „Prefabrikované panely sú opracované a pripravené v nábytkárskom štandarde, aby ich za pomoci bežných nástrojov a náradia dokázal ľahko zmontovať každý zručnejší domáci majster svojpomocne,“ popisuje Ing. arch. Daniel Rohan.

Tiny House Done exterier foto Jan Faukner 3
Tiny House Done exteriér. | Zdroj: Jan Faukner

Terasa aj fasáda sú zo smrekovcového dreva ošetreného olejovou lazúrou. Na odvetrávanie je vo fasáde na severnej stene vytvorený vetrací prestup. Na plochú strechu s minimálnym spádom bol položený hliníkový plech s jemnou vlnou v antracitovom, šedom prevedení.

Chatka je z prednej strany rozdelená veľkoformátovým fixným zasklením, ktoré je s ohľadom na jednoduchú montáž kvôli vysokej váhe skla tvorené z troch samostatných segmentov.

V hlavnej presklenej časti, ktorá ponúka výhľad do okolitej krajiny, sa nachádza obytný priestor s posteľou, kuchyňou z doskového materiálu DTD s povrchovou jaseňovou dyhou a pieckou.

Súčasťou rámu zasklenia je skrytá garníža, ktorá umožňuje kedykoľvek v interiéry chatky vytvoriť súkromie. Plná stena skrýva toaletnú kapsulu so záchodom a sprchou a tiež technickú miestnosť so samostatným vonkajším vstupom.

Tiny House Done pohled z exterieru do interieru foto Jan Faukner
Tiny House Done pohlaď z exteriéru do interiéru. | Zdroj: Jan Faukner

Pre vstupné dvere do obytného priestoru architekti zvolili minimalistickú kľučku zaoblených tvarov DENY s okrúhlou rozetou a spodnou rozetou s cylindrickým zámkom – vše z dielne M&T, výrobcu dizajnového dverného kovania, a to v povrchovej úprave titán čierny mat.

„Titán je vysoko odolná a v súčasnej dobe veľmi obľúbená povrchová úprava. Na kovanie sa nanáša pomocou špeciálnej technológie, konkrétne fyzikálnym naprašovaním plazmovým výbojom.

Tiny House Done interier foto Jan Kudej
Tiny House Done interiér. | Zdroj: Jan Faukner

Táto metóda zaručuje dokonalé spojenie tenkej kovovej vrstvy k podkladovému materiálu kovania, ktorým je v prípade kľučky DENY nerezová oceľ,“ hovorí Roman Ulich, hlavný dizajnér spoločnosti M&T, a dodáva:

„Titánový povrch sa vyznačuje mimoriadnou tvrdosťou, odolnosťou voči oteru a poškrabaniu, a farebnou a chemickou stálosťou, takže bez obáv odolá aj náročnému horskému prostrediu.“

Tiny House Done

Zastavaná plocha: 17 m²
Úžitková plocha: 12 m²
Architekti: DanBaudis a DanRohan, ateliér DDAANN

M&T Slovensko⁷