Cenová mapa nehnuteľností – nová jedinečná služba NARKS

Národná asociácia realitných kancelárií (NARKS) a IT firma Ability Development SK, a.s., prinášajú na trh novú jedinečnú službu pod názvom Cenová mapa nehnuteľností. Mapa vďaka portálovej technológii poskytne užívateľom prístup k údajom o trhových cenách nehnuteľností na konkrétnom území SR. Produkt by mal byť nielen alternatívou ku znaleckým cenovým posudkom, ale aj nástrojom urýchľovania schvaľovania […]

Národná asociácia realitných kancelárií (NARKS) a IT firma Ability Development SK, a.s., prinášajú na trh novú jedinečnú službu pod názvom Cenová mapa nehnuteľností. Mapa vďaka portálovej technológii poskytne užívateľom prístup k údajom o trhových cenách nehnuteľností na konkrétnom území SR.

Produkt by mal byť nielen alternatívou ku znaleckým cenovým posudkom, ale aj nástrojom urýchľovania schvaľovania žiadostí o hypotekárne a ostatné úvery. „Komerčná prevádzka portálu sa začne najneskôr v marci 2007“ oznámil projekt manažér Ability Development SK Róbert Longauer na odbornej konferencii v rámci veľtrhu SlovReal Invest 2006.

Dôvod, prečo sa mapa pripravuje, súvisí s tým, že v súčasnosti sú investície do nehnuteľností, predovšetkým ich financovanie komerčnými bankmi, najdynamickejšie sa rozvíjajúci segment na realitnom trhu. Financujúce inštitúcie na základe informácií o cenách denne rozhodujú o akceptovateľnosti konkrétnej nehnuteľnosti pri poskytovaní hypotekárnych a ostatných úverov zaručených nehnuteľnosťou.

Cenová mapa zabezpečí prísun informácií o cenách všetkých druhov nehnuteľností. Od roku 2000 umožní analyzovať dáta o nehnuteľnostiach a pomôcť cenové trendy aj predpovedať. Mapu budú využívať finančné inštitúcie, neskôr by sa portfólio užívateľov malo rozšíriť o exekútorov a advokátov angažovaných pri dedičských konaniach. Klientmi systému cenová mapa budú zamestnanci interní (vo svojej kancelárii a v teréne) aj externí, teda ktorí budú mať schválený prístup do systému.

„Základom IT riešenia bude databáza ponukových a realizovaných cien predaja a prenájmu nehnuteľností. Prevádzka a aktualizácia databázy bude v réžii NARKS,“ uviedol Longauer. Poskytovanie služby, dodal, technologicky zastrešuje portál, ktorý „je bránou do realitného prostredia a cenových hladín príslušných typov a charakteristík nehnuteľností“.

Medzi ďalšie prínosy novej služby manažér menoval efektívnu účasť na riadení úverového rizika, okamžité ocenenie nehnuteľnosti s prijateľnou odchýlkou a objektívnosť dát – mapa nenadhodnocuje, ani neprispôsobuje hodnotu nehnuteľnosti. Prispeje k efektívnejšiemu využívaniu personálnych kapacít banky zaťažených preverovaním a autorizáciou ceny nehnuteľnosti v znaleckých posudkoch. Pridanou hodnotou produktu sú geograficky, matematicky a štatisticky modelované cenové hladiny a regióny, aj s vyznačením miest, kde údaje o cene nehnuteľností zatiaľ neexistujú.

Zdroj: TASR

KategórieArchitektúra