NUPPU

Nuppu: K ľalii a tulipánu pribudla aj ruža

Partneri sekcie:

Projekt Nuppu vyrastá medzi ulicami Mlynské nivy – Hraničná už od roku 2016 a za ten čas pretvoril schátrané územie bývalého dopravného depa na živú štvrť. Bytové domy tohto rezidenčného komplexu majú podobnú kompozíciu, no predsa je každý originálny. Nedávno bola dokončemná 3. etapa s názvom Ruusu. Jej výstavba stála 10,5 milióna eur.

Aj keď každá etapa projektu sa svojím názvom drží kvetinovej tematiky, líšia sa farbou a fínskym názvom kvetu. Po už skolaudovaných etapách Lilja, Tulippaani (tulipán) a Ruusu (ruža) sa v rôznych štádiách rozostavanosti nachádzajú ďalšie štyri etapy: 4. etapa Jasmiini (jazmín) by mala byť
skolaudovaná a mala by privítať svojich obyvateľov ešte v tomto roku a vo výstavbe už sú aj ďalšie etapy: 5. etapa s názvom Hyasintti (hyacint), 6. etapa Orkidea  (orchidea) a 7. etapa Hortensia (hortenzia). Spolu vznikne v Nuppu v desiatich etapách celkom 999 bytov.

Centrálny dvor

Bývanie v zeleni je nosnou filozofiou urbanisticko-architektonického riešenia lokality. Hlavným benefitom pre obyvateľov komplexu je rozsiahly dvor priamo pod oknami, ktorého súčasťou sa postupne stávajú ihriská pre najmenších aj pre staršie deti, oplotený výbeh pre psy, work out zóny pre mládež, ako aj grilovacia zóna a voľné plochy so zeleňou na pikniky, grilovačky a príjemné letné posedenia. Zeleň a oddychové zóny budú po skončení projektu tvoriť viac ako tretinu jeho celkovej plochy. Park sa rozrastá postupne s každou novou etapou, pri dokončení šiestej etapy Orkidea bude finálne dokončený.

„Verejné priestranstvo pred či za domom je mimoriadne dôležitá vec. Chceme obyvateľom priniesť pokojné bývanie, ale zároveň vytvoriť príjemné okolie, kde si svoj priestor nájdu rodiny s deťmi, mládež, ale aj starší občania formou oddychu a aktivít. Kvalita života v takom bytovom dome je podstatne vyššia ako
inde, preto sme radi, že sa nám darí realizovať tento zámer v bytovom komplexe Nuppu už od jeho prvej etapy,“ dodáva generálny riaditeľ spoločnosti YIT Slovakia Milan Murcko, podľa ktorého je dvor rovnako dôležitý ako samotná stavba.

Nuppu
Nuppu | Zdroj: YIT SLOVAKIA

Dopravná infraštruktúra

Súčasťou tohto projektu sú aj pomerne rozsiahle vyvolané investície do rekonštrukcie okolitej dopravnej infraštruktúry. V rámci nich developer zrealizoval rekonštrukciu križovatky Mierová – Hraničná, doplnenie jazdného pruhu z  Hraničnej ulice na Gagarinovu a úpravu povrchu Hraničnej ulice.

Vlastniť auto však vzhľadom na výborné dopravné prepojenia nebude podmienkou. Dobrá dopravná dostupnosť teda nebude iba výsadou majiteľov áut, ale aj priaznivcov alternatívnych spôsobov dopravy. V spolupráci s Dopravným podnikom mesta Bratislavy developer aktívne rieši vznik zástavky
MHD a predĺženie trasy mestskej hromadnej dopravy až k areálu samotného projektu.

Najnovšie technológie pre kancelárie i bývanie

Popritom developer plánuje aj prvé inovácie v rámci internetu vecí (Internet of things), ktorý bol doposiaľ výsadou najmä administratívnych projektov. Úvodný inteligentný technologický balíček bude zahŕňať tri senzory a má zvýšiť bezpečnosť bytov a urobiť bývanie príjemnejším.

Jeden užívateľom povie, kedy majú plnú poštovú schránku, ďalší, keď sa im niekto pokúsi vykradnúť pivnicu,
a tretí kontroluje dvere do bytu. Senzory v rámci balíčka „Bezpečnosť“ by sa postupne mohli stať súčasťou štandardu Nuppu od šiestej etapy. Do budúcnosti sa chce developer zaoberať aj vnútorným komfortom v bytoch, senzor bude navigovať majiteľov bytov tak, aby správne vetrali a mali zdravé prostredie bez
plesní.

Okrem toho sa pripravuje aj balíček „Spotreba“, ktorý dokáže kontrolovať spotrebu vody alebo energií a porovnať ju s priemerom bytového domu. Po čase by tiež mohol pribudnúť špeciálny balíček pre seniorov, ktorí bývajú sami. Senzory dokážu monitorovať pohyb, prudké pády alebo denný režim. Ak sa stane niečo nezvyčajné, pošlú správu príbuznému.

NUPPU
NUPPU | Zdroj: YIT SLOVAKIA

Tretia etapa

Tretia etapa pozostáva z jedného podzemného a ôsmich nadzemných podlaží.Pôdorysy podlaží aj bytov sú totožné vo všetkých prvých troch etapách, farebne sa odlišujú len exteriéry budov. Fasáda jednotlivých bytových domov na prvý pohľad zaujme oblými tvarmi. Aby mal každý bytový dom výhľad do okolia a
do parku, navrhli autori projektu pôdorys objektov v tvare písmena J (s výnimkou štvrtej etapy). Aby si obyvatelia tento výhľad užívali naplno, majú všetky byty balkón, lodžiu či terasu.

REDAKČNÁ ÚPRAVA: Ľudovít Petránsky
FOTO: YIT SLOVAKIA