Róbert Bakyta.
Galéria(9)

BAKYTA architekti: Dielo musí mať istý koncept, jasnú líniu, názor či pevný postoj

Architektúra je pre tento, dnes už etablovaný, architektonický ateliér remeslom, ktoré sa snaží veľmi intenzívne sledovať, reprezentovať a chrániť.

Architekti sa snažia robiť poctivé remeslo a podľa možností sledovať, čo sa deje na aktuálnej svetovej i našej česko-slovenskej scéne. To im však nestačí. Pozerajú sa ďalej, do minulosti, čo sa v nej dialo, a snažia sa to pochopiť v kontexte doby.

Radi si študujú diela architektov, ako Alvaro Siza, Eduardo Souto de Moura, David Chipperfield, OMA, Christ und Gantenbein, OFFICE Kersten Geers David Van Severen, Oswald Mathias Ungers, Aldo Rosi či Petr Hájek.

„Zaujíma nás všetko kvalitné a snažíme sa nebyť nijako názorovo vyhranení. V poslednej dobe, a myslím, že je to v týchto našich kruhoch a snáď aj mimo nich trend, sme čoraz viac očarení kvalitou slovenskej neskorej moderny. Sme na ňu hrdí,“ hovorí Bakyta.

Rekonšrukcia Kultúrneho centra Leopoldov. Autori: Róbert Bakyta, Ľubomíra Blašková, Martin Kusý III, Monika Krčméryová.
Rekonšrukcia Kultúrneho centra Leopoldov. Autori: Róbert Bakyta, Ľubomíra Blašková, Martin Kusý III, Monika Krčméryová. | Zdroj: Ideal arch 

Za kvalitnou architektúrou veľa cestujú. Nachádzajú v nej potešenie, poučenie a inšpiráciu. Pre tvorivý kolektív BAKYTA architekti je dôležité, aby dielo malo istý koncept, jasnú líniu a názor alebo pevný postoj, a to bez ohľadu na mierku zadania. Významné je pre tvorcov aj zamerať sa na detail, ku ktorému často skĺzavajú už pri samotnom koncepte.

„Podstatné je pre nás aj nechať si od práce odstup, nechať veci rozrobené a nechať ich len tak ležať, neskôr sa k nim opätovne vracať a prehodnocovať ich. Je to však veľký luxus, ktorý si nie vždy môžeme dovoliť,“ vysvetľuje architekt.

Výber z tvorby:

  • Obnova turistického areálu Malý Slavín v mestských lesoch Bratislavy
  • Obnova domu zo 70. rokov, Šaľa
  • Dostavba ZŠ Bernolákovo + Multifunkčná hala, Bernolákovo
  • Polyfunkčná zóna Janíkov dvor, Bratislava
  • Rekonštrukcia Kultúrneho centra Leopoldov
  • Cintorín Brezno
  • Cintorín Hostivař – Praha, Česká republika

Predstavu o nich dotvára fakt, že majú rozbehnutých mnoho spoluprác s architektonickým ateliérom BKPŠ, ktoré sú pre nich významnou skúsenosťou a veľkou cťou. V ateliéri BAKYTA sa architekti taktiež venujú kultivovaniu verejných investícií, a to najmä prípravou architektonických súťaží, ktoré aj sami iniciovali.

„Téma rozvoja nášho stavu je pre nás zásadná, so záujmom sledujeme práce kolegov. Zaujíma nás svet okolo nás, smerovanie našej spoločnosti, ľudstva, planéty…,“ uzatvára architekt.

Róbert Bakyta.
Róbert Bakyta.
Róbert Bakyta.
Polyfunkčná zóna Janíkov dvor. Autori: Pavol Paňák, Martin Kusý II, Martin Kusý III, Róbert Bakyta.
Rekonšrukcia Kultúrneho centra Leopoldov. Autori: Róbert Bakyta, Ľubomíra Blašková, Martin Kusý III, Monika Krčméryová.
Obnova domu zo 70. rokov, Šaľa. Autor: Róbet Bakyta. Spolupráca: Tomáš Kemenský, Pavol Drha.
Dostavba ZŠ Bernolákovo + Multifunkčná hala. Autori: Róbert Bakyta, Ľubomíra Blašková, Michal Pacher. Spolupráca: Tatiana Kuva, Denis Zeman. Vizualizácia: Multifunkčná hala
Cintorín Brezno. Autori: Martin Kusý III, Róbert Bakyta, Július Vass, Katarína Tomanová Porubčinová. Spolupráca: Denis Zeman, Lenka Kavuljáková, Jaroslav Rell.

BAKYTA architekti

Rok založenia: 2015
Zakladajúci člen: Róbert Bakyta
Prelomové dielo: Obnova turistického areálu Malý Slavín v mestských lesoch Bratislavy.
Architekti, ktorí inšpirujú: Architekti BKPŠ | Kusý – Paňák, zerozero, PLURAL, totalstudio, 2021 architekti, Štefan Polakovič, Benjamín Brádňanský a mnohí iní
Architekti, ktorí ovplyvňujú: Pavel Paňák a Martin Kusý, Vladimír Dedeček

Článok bol publikovaný v časopise ASB špeciál, Mladí slovenskí architekti