Eurovea City zóna v Bratislave.

Eurovea Tower rastie ako z vody. Budúci mrakodrap už meria 125 z konečných 168 metrov

Partneri sekcie:

Aktuálna sa budúci mrakodrap stal najvyššou budovou na Slovensku. Za mrakodrap sa podľa medzinárodne uznávaných kritérií považuje budova s výškou aspoň 150 metrov. Objekt bude mať po dokončení 47 nadzemných podlaží a dosiahne 168 metrov. Najvyšší bod by mala dovŕšiť do konca roka 2022.

Výstavba rozšírenia komplexu Eurovea v blízkosti Dunaja na modernú bratislavskú mestskú štvrť od developera JTRE sa začala koncom roka 2019.

Začiatkom roka 2020 postupovala vŕtaním pilót, na jar pribudol prvý žeriav a dôležitý míľnik prišiel na rad v septembri 2020, keď sa tri dni nepretržite betónovala základová doska mrakodrapu.

Do siluety mesta pribudne dominantný prvok

Následne začala veža rásť do výšky – po dokončení podnože s 15-metrovými nosnými stĺpmi v tvare V pribúdajú štandardné bytové podlažia tempom v priemere každých 11 dní. Aktuálne budované poschodie zobrazuje digitálny displej na šplhacom debnení.

Výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán povedal, že v okolí budúceho mrakodrapu sú sústredené veže s približne rovnakou výškou okolo 100 až 115 metrov a tvoria tak monotónnu „stenu 115“. „Už v najbližších mesiacoch uvidíme, že 168-metrový mrakodrap pomôže túto stenu rozbiť a kompozične rozohrať pohľady na moderné centrum mesta,“ mieni Pelikán.

O byty v Eurovea Towet bol od začiatku veľký záujem a takmer všetky sú už predané. „Za najcennejšie a najhodnotnejšie bývanie v byte v Bratislave považujem to, ktoré sa spája s vodou, nábrežím Dunaja. Ak je zároveň spojené aj s centrom mesta s jeho širokou ponukou služieb, vybavenosti, kultúry i gastra v pešej dostupnosti, je to ďalšia pridaná hodnota,“ vysvetľuje Pavel Pelikán.

O výstavbe mrakodrapu bude film

Priebeh výstavby Eurovea Tower mapuje dokumentárny film, ktorý nakrúca režisér Jaro Vojtek, tohtoročný držiteľ ocenenia Slnko v sieti v tejto kategórii. Okrem mrakodrapu tvoria projekt Eurovea 2 rozšírenie nákupného centra Eurovea, rezidencie Riverside, administratívne budov Pribinova X, PRIBINOVA Y a podzemné garáže.

Súčasťou výstavby v rámci mestskej štvrte EUROVEA CITY pri Dunaji je aj predĺženie nábrežnej promenády, vybudovanie bulváru Pribinova a ďalšie nové verejné priestory, ihriská i športoviská. Južné námestie pred mrakodrapom s výhľadom priamo na Dunaj oživí nové vizuálne dielo, ktorého podobu hľadá JTRE vo verejnej súťaží, ktorú developer vyhlásil na jar tohto roka. Prihlásilo sa do nej 60 umelcov zo Slovenska a Česka.

Rozšírenie nákupného centra o 25 000 m2 obchodnej plochy (spolu s existujúcim centrom 85 000 m2). Mestský bulvár Pribinova s novým námestím pred Eurovea Tower a novou alejou stromov. Prepojenie promenády s autobusovou zastávkou na Moste Apollo.

Mrakodrap Eurovea Tower Eurovea Tower | Zdroj: JTRE

Projekt Eurovea 2 (rozšírenie Eurovea)

Eurovea Tower: 47 nadzemných podlaží, výška 168 metrov, 400 rezidencií
Eurovea Riverside: 8 nadzemných podlaží, 97 rezidencií
Pribinova X:  18 000 m2 prenajímateľnej kancelárskej plochy
Pribinova Y:  22 000 m2 prenajímateľnej kancelárskej plochy
Podzemné garáže: 1 400 stojísk
Predĺženie dunajskej promenády: nábrežný park 25 000m2, nový aktivity park a detské ihriská
Realizácia:  2019 – 2023