Nákupné centrá na Slovensku si získavajú miesto aj na nábrežiach riek

Pozemky v blízkosti vodných tokov sú vhodným územím, kde je možné stavať atraktívne rezidenčné, administratívne či obchodné objekty.

Napríklad bratislavská Eurovea, ktorú v súčasnosti rozširuje developer JTRE na novú mestskú štvrť, vďačí za svoj úspech aj zapojeniu dunajskej nábrežnej promenády do konceptu modernej zóny.

Koncom apríla tohto roka otvorilo svoje brány v krajskom meste Nitre nové obchodné centrum Promenada, ktoré je súčasťou multifunkčného projektu Promenada Living Park. Projekt v blízkosti rieky Nitry spája tri bytové bloky, dvojpodlažné obchodné centrum a štvorpodlažný parkovací dom.

„Pri obchodnom nastavení projektu bolo treba zladiť očakávania rezidenčného trhu „na vrchole“ s realitou na retailovom trhu, s možnosťami bankového financovania, ako aj očakávaniami investora,“ povedal pre ASB Peter Kuliffay, člen predstavenstva ICT ISTROCONTI, investičnej spoločnosti so zameraním na development.

Multifunkčný projekt Promenada Living Park na nábreží v Nitre.
Multifunkčný projekt Promenada Living Park na nábreží v Nitre.
Multifunkčný projekt Promenada Living Park na nábreží v Nitre.
Multifunkčný projekt Promenada Living Park na nábreží v Nitre.
Multifunkčný projekt Promenada Living Park na nábreží v Nitre.
Promenada Living Park v Nitre

Pre investora však bolo okrem ekonomických ukazovateľov dôležité aj celkové urbanistické riešenie a architektonické vyznenie, ktoré považuje za mestotvorné.

Promenada Living Park v Nitre
Promenada Living Park v Nitre | Zdroj: ICT ISTROCONTI

Nábrežie ako lákadlo

Architekt Ladislav Nagy z ateliéru DKLN o obchodnom centre (OC) povedal, že pasáž má dĺžku 300 metrov s viacerými prechodmi smerom k rieke, ku hradnému kopcu, ale aj ku parku a pešej trase zo Zobora.

„Návštevníci nie sú násilne udržiavaní v nákupnej slučke, ale majú pomerne častý kontakt s exteriérom, čo bol jeden z hlavných cieľov nášho konceptu,“ konštatoval. Obchodné priestory nemajú typizovanú veľkosť. Sú pomerne flexibilné veľkosťou aj tvarom. Limitujúcim faktorom sú najmä únikové cesty a rozdelenie stavby na požiarne úseky.

V projekte už fungujú tri vonkajšie terasy, pripravujú sa aj ďalší nájomcovia gastro prevádzok s exteriérovým sedením v podlubiach pod bytovými domami. Dôležitý je podľa architekta Nagya aj priestor pred OC na Napervillskej ulici. Je tam príprava pre sezónne stánky s možnosťou zriadenia klziska v zime. „A najmä samotné nábrežie by malo prilákať Nitranov a „ťahať“ ich ďalej do centra, k hradnému kopcu a k parku na Sihoti,“ uzavrel.

Prepojenie rezidenčnej funkcie a retailu

OC a bytové domy v projekte tvoria  zo stavebného hľadiska jeden celok a z technického pohľadu sú v mnohých smeroch prepojené. Môžu profitovať zo vzájomnej existencie. Obyvatelia bytových domov majú na dosah obchody a služby, reštaurácie na promenáde, cyklotrasu či detské ihrisko. Na druhej strane má obchodné centrum šancu vytvoriť si v rezidentoch stabilnú klientelu.

„OC otvorilo brány v turbulentnej dobe. To má, samozrejme, vplyv na prvé ukazovatele, návštevnosť alebo počet otvorených prevádzok. Postupne sa nám však darí tieto čísla zlepšovať,“ skonštatoval Kuliffay.

V krátkodobom horizonte má v centre pribudnúť viacero nových gastroprevádzok a veľkých nájomcov. Mohito, Sizeer, Dráčik, Yeme či Intersport plánujú otvoriť v auguste respektíve v septembri. Ako ďalej povedal zástupca investora, bola to stavebne zložitá realizácia, pretože išlo o dostavbu prefabrikovaného skeletu z pôvodného projektu bývalého nákupno-zábavného centra City Park Nitra. Skelet sčasti asanovali.

Veľkou výzvou bolo napojenie novej hmoty na pôvodnú tak, aby tvorili jeden celok v zmysle novej projektovej dokumentácie. Na výstavbu vplývali nielen pandémia koronavírusu, ale aj rastúca inflácia, sťažená dostupnosť stavebných materiálov a vojna na Ukrajine.

Promenada Living Park

Investor: ICT ISTROCONTI
Lokalita: Napervillská ulica, Nitra
Architekt: ateliér DKLN pod vedením Ladislava Nagya
Výška investície: 75 miliónov eur
Zastavaná plocha: 37000 m2
Obchodné centrum: 26 000m2
Počet bytov: 89
Počet parkovacích státí: 1000
Realizácia: január 2019 – apríl 2022