Nákupné centrá na Slovensku si získavajú miesto aj na nábrežiach riek

Pozemky v blízkosti vodných tokov sú vhodným územím, kde je možné stavať atraktívne rezidenčné, administratívne či obchodné objekty.

Napríklad bratislavská Eurovea, ktorú v súčasnosti rozširuje developer JTRE na novú mestskú štvrť, vďačí za svoj úspech aj zapojeniu dunajskej nábrežnej promenády do konceptu modernej zóny.

Koncom apríla tohto roka otvorilo svoje brány v krajskom meste Nitre nové obchodné centrum Promenada, ktoré je súčasťou multifunkčného projektu Promenada Living Park. Projekt v blízkosti rieky Nitry spája tri bytové bloky, dvojpodlažné obchodné centrum a štvorpodlažný parkovací dom.

„Pri obchodnom nastavení projektu bolo treba zladiť očakávania rezidenčného trhu „na vrchole“ s realitou na retailovom trhu, s možnosťami bankového financovania, ako aj očakávaniami investora,“ povedal pre ASB Peter Kuliffay, člen predstavenstva ICT ISTROCONTI, investičnej spoločnosti so zameraním na development.

Pre investora však bolo okrem ekonomických ukazovateľov dôležité aj celkové urbanistické riešenie a architektonické vyznenie, ktoré považuje za mestotvorné.

Promenada Living Park v Nitre
Promenada Living Park v Nitre | Zdroj: ICT ISTROCONTI

Nábrežie ako lákadlo

Architekt Ladislav Nagy z ateliéru DKLN o obchodnom centre (OC) povedal, že pasáž má dĺžku 300 metrov s viacerými prechodmi smerom k rieke, ku hradnému kopcu, ale aj ku parku a pešej trase zo Zobora.

„Návštevníci nie sú násilne udržiavaní v nákupnej slučke, ale majú pomerne častý kontakt s exteriérom, čo bol jeden z hlavných cieľov nášho konceptu,“ konštatoval. Obchodné priestory nemajú typizovanú veľkosť. Sú pomerne flexibilné veľkosťou aj tvarom. Limitujúcim faktorom sú najmä únikové cesty a rozdelenie stavby na požiarne úseky.

V projekte už fungujú tri vonkajšie terasy, pripravujú sa aj ďalší nájomcovia gastro prevádzok s exteriérovým sedením v podlubiach pod bytovými domami. Dôležitý je podľa architekta Nagya aj priestor pred OC na Napervillskej ulici. Je tam príprava pre sezónne stánky s možnosťou zriadenia klziska v zime. „A najmä samotné nábrežie by malo prilákať Nitranov a „ťahať“ ich ďalej do centra, k hradnému kopcu a k parku na Sihoti,“ uzavrel.

Prepojenie rezidenčnej funkcie a retailu

OC a bytové domy v projekte tvoria  zo stavebného hľadiska jeden celok a z technického pohľadu sú v mnohých smeroch prepojené. Môžu profitovať zo vzájomnej existencie. Obyvatelia bytových domov majú na dosah obchody a služby, reštaurácie na promenáde, cyklotrasu či detské ihrisko. Na druhej strane má obchodné centrum šancu vytvoriť si v rezidentoch stabilnú klientelu.

„OC otvorilo brány v turbulentnej dobe. To má, samozrejme, vplyv na prvé ukazovatele, návštevnosť alebo počet otvorených prevádzok. Postupne sa nám však darí tieto čísla zlepšovať,“ skonštatoval Kuliffay.

V krátkodobom horizonte má v centre pribudnúť viacero nových gastroprevádzok a veľkých nájomcov. Mohito, Sizeer, Dráčik, Yeme či Intersport plánujú otvoriť v auguste respektíve v septembri. Ako ďalej povedal zástupca investora, bola to stavebne zložitá realizácia, pretože išlo o dostavbu prefabrikovaného skeletu z pôvodného projektu bývalého nákupno-zábavného centra City Park Nitra. Skelet sčasti asanovali.

Veľkou výzvou bolo napojenie novej hmoty na pôvodnú tak, aby tvorili jeden celok v zmysle novej projektovej dokumentácie. Na výstavbu vplývali nielen pandémia koronavírusu, ale aj rastúca inflácia, sťažená dostupnosť stavebných materiálov a vojna na Ukrajine.

Promenada Living Park

Investor: ICT ISTROCONTI
Lokalita: Napervillská ulica, Nitra
Architekt: ateliér DKLN pod vedením Ladislava Nagya
Výška investície: 75 miliónov eur
Zastavaná plocha: 37000 m2
Obchodné centrum: 26 000m2
Počet bytov: 89
Počet parkovacích státí: 1000
Realizácia: január 2019 – apríl 2022

KategórieArchitektúra