Architektonicky hravé športovisko
Galéria(13)

Architektonicky hravé športovisko

Partneri sekcie:

Chorvátske mesto Rijeka sa môže pochváliť nevšednou architektonickou kulisou. Štúdio 3LHD do tohto prostredia zasadilo moderný verejný komplex, ktorý je nekonvenčným stelesnením športového stánku. Nesúperí s ostatnou urbanistickou štruktúrou, nepôsobí ako egocentrický monument, nehovorí o víťazstve jedného – namiesto toho evokuje radosť z hry, do ktorej sa zapája všetko navôkol.

Hádzanárska hala s knižnicou
Investovanie do športovej infraštruktúry je zvyčajne často skloňovaným politickým sľubom v komunálnych voľbách. Tieto slová sa však často jednoducho rozplynú alebo minú svojho účinku pre pozemkové spory či nespočetné množstvo súkromných záujmov. Samospráva chorvátskeho mesta Rijeka je jedným zo svetlých príkladov úspešného budovania zázemia pre športové aktivity. Svedčí o tom aj otvorenie nového centra v mestskej časti Zamet. Spolu s plaveckým komplexom, v ktorom sa nachádza bazén olympijských parametrov, a atletickým štadiónom tvorí Zamet Centar so svojou hádzanárskou halou dôležité dejisko športového diania v meste. A nielen to.

Na približne 16 800 štvorcových metroch pojíma aj 13 jednotiek pre obchod a služby, pobočku mestskej knižnice, kancelárie miestnej samosprávy, ako aj 250 parkovacích miest, ktoré sú situované na najnižšom podlaží celého komplexu. Centrum tak neslúži iba športovým podujatiam, ale aj ďalším kultúrno-spoločenským aktivitám. Výstavba strediska reflektuje športovú tradíciu Zametu, predovšetkým silné hádzanárske zázemie, z ktorého vzišlo množstvo olympijských reprezentantov. Investorom projektu bola miestna športová organizácia, ale stopercentným vlastníkom budovy zostalo mesto Rijeka.

Princíp stuhy
Z architektonického hľadiska sa centrum úplne integruje s okolitým stupňovitým terénom. Hlavným cieľom architektov bolo zhodnotenie územia s minimálnym zásahom do existujúceho prostredia. Jedna tretina objemu športovej haly sa preto vrezáva do terénu a zvyšok centra plynulo nadväzuje na okolitú zástavbu.

Architekti dosiahli gradovanie hmoty vďaka rozdeleniu objemu stavby do stužkovitých pásov, ktoré tvoria základný architektonický prvok. Hravé pruhy sa v rôznej dĺžke a s rozličnou stupňovitosťou ťahajú v smere od severu na juh. Vytvárajú tak dojem nepravidelne skladanej stuhy. Na mieste, kde sa nachádza športová hala, sa hmota koncentruje do súvislejšieho objemu.

Pásy zároveň predstavujú základný element urbanistického tvarovania územia. Formujú verejné námestie a spojnicu medzi parkom na severnej a školou na južnej strane. Autorov projektu inšpiroval k netradičnému riešeniu stavby kameň – takzvaná gromača, ktorý je charakteristickým znakom regiónu v okolí mesta Rijeka. Návrh centra ho reinterpretuje pomocou farby a tvaru. Na obklad pozdĺžnych pásov sa použilo 51 000 dlaždíc, ktoré vyrobili špeciálne podľa návrhu architektov.

Podobne ako pri splitskej promenáde aj v tomto prípade pracovalo štúdio 3LHD s rozličnými odtieňmi sivej. Dlaždice v ploche námestia vytvárajú názov centra, ktorý možno vidieť z vtáčej perspektívy na satelitnej mape. Vďaka mnohouholníkovému tvaru dlaždice pripomínajú aj hádzanársku loptu. Obložili sa nielen vodorovné, ale aj nadväzujúce fasádne časti stavby, čím sa ešte viac podčiarkli línie stavebných stúh. Obklad rovnako pokrýva schodiská, ktoré v duchu jemne zvlnených stúh prepájajú severnú komunikáciu s námestím, vďaka čomu sa stierajú rozdiely medzi strešnými konštrukciami a pochôdznymi plochami. Vďaka rozponu oceľovej konštrukcie v dĺžke 55 metrov a premenlivej výške jednotlivých pásmových častí stavby môže do športovej haly cez bočné zasklené fasády prenikať denné svetlo. Večer sa transparentnými časťami centra svetlo šíri, naopak, do exteriéru.

Teleskopické tribúny
Halu s kapacitou 2 380 miest navrhli architekti podľa najnovších športových štandardov, ktoré kladú podmienky na usporiadanie medzinárodných majstrovstiev. Koncept sa zakladá hlavne na flexibilite priestoru. Ihrisko s rozmermi 46 × 44 metrov umožňuje vytvoriť dva samostatné hádzanárske dvorce. Hľadisko tvorí systém teleskopických tribún, vďaka ktorým vedia prevádzkovatelia upraviť počet miest v závislosti od typu podujatia, napríklad koncertu, kongresu alebo konferencie. Priestor sa dá členiť pomocou posúvateľných zásten. Výberom materiálov – drevom, akustickými panelmi a ďalším zariadením – sa vytvorila atmosféra veľkej obývacej izby pre športovcov.

Hala sa dvíha cez výšku dvoch podlaží. Na najvyššom, druhom nadzemnom podlaží sa sústreďujú prevádzky vyhradené športovým klubom, manažmentu a špeciálnym hosťom. Pridružené zariadenia sú umiestnené v severnej časti budovy a zahŕňajú šatne, sprchy, ale aj pohotovosť s miestnosťami, kde sa vykonávajú dopingové skúšky. V blízkosti vstupnej haly tvoria osobitnú jednotku relaxačné priestory so saunami. Hlavný vstup do haly sa nachádza na úrovni námestia v západnej časti centra. Podzemná garáž sa rozprestiera priamo pod športovou halou a obchodnou časťou. Napriek tomu, že komplex je v súčasnosti v plnej prevádzke, do okolitého prostredia sa úplne začlení, až keď vykvitne zeleň.

Zamet Centar
Miesto: ulica B. Vidas, Rijeka, Chorvátsko
Autor: 3LHD
Projektový tím: Sasa Begovic, Tatjana Grozdanic Begovic, Marko Dabrovic, Silvije Novak, Paula Kukuljica, Zvonimir Marcic, Leon Lazaneo, Eugen Popovic, Nives Krsnik Rister, Andrea Vukojic
Klient: mesto Rijeka, Rijeka Sport d.o.o.
Projekt: 2004
Ukončenie projektovej fázy: 01/2008
Začiatok výstavby: 12/2007
Ukočenie výstavby: 09/2009
Plocha pozemku: 12 289 m2
Zastavaný priestor: 88 075 m3
Zastavaná plocha: 4 724 m2
Rozpočet: 20 mil. €
Generálny dodávateľ: GP Krk
Krajinný architekt: Ines Hrdalo
Informačný systém a grafický dizajn: Damir Bralić, Lana Cavar i Narcisa Vukojevic
Dizajn písma: Nikola Dure – Typonine Zamet


Pôdorys 2. NP



Priečny rez

Pozdĺžny rez

Anna Salvová
Foto: Damir Fabijanic, Domagoj Blazevic, 3LHD
Grafická časť: 3LHD

Článok bol uverejnený v časopise ASB.