O titul v aréne pripomínajúcej zlatú misku. Vrchol svetového šampionátu hostí ikonický štadión Lusail

Len jedna z úchvatných arén tohtoročných majstrovstiev sveta v Katare mohla byť dejiskom záverečného zápasu celého šampionátu. Na atraktívnosti najsledovanejšieho stretnutia uplynulých dní pridalo aj jeho miesto, ktorým bola "zlatá" a najväčšia aréna v krajine - štadión Lusail Iconic.

Aréna v takmer 200-tisícom meste Lusail nie je príliš ďaleko od kapacity, ktorá by pojala skoro polovicu všetkých obyvateľov. Do hľadiska štadióna odkazujúceho na ručne vyrábanú misku na ďatle sa v závislosti od významu zápasu zmestí od 80-tisíc až po takmer 90-tisíc fanúšikov.

V nedeľu 18. decembra boli maximálne zaplnené tribúny zrejme naposledy, keďže takto veľký športový stánok by nemal v Katare plnohodnotné využitie. Preto sa jeho kapacita po skončení svetového šampionátu zníži približne o polovicu.

Architektonické dielo spoločnosti Foster + Partners, ktorá si do portfólia zapísala skompletizované projekty napríklad v USA, Japonsku či Austrálii, úspešne vyhovelo požiadavkám klienta, ale aj špecifickým katarským poveternostným podmienkam.

shutterstock 2199038035 1
Lusail Iconic Stadium
Lusail Iconic Stadium
Exteriér pokrývajú trojuholníkové hliníkové platne.
Exteriér pokrývajú trojuholníkové hliníkové platne.
Lusail Iconic Stadium
Lusail Iconic Stadium
Lusail Iconic Stadium

„Zlaté šaty“

Vďaka materiálom použitým na fasáde dochádza k odrazu slnečných lúčov, čo vytvára dojem lesknúceho sa klenotu v púšti, ktorý ešte viac umocňuje na tento účel využitý hliník. Pri výstavbe štadióna bolo použitých až 4 200 trojuholníkových platní vyrobených z tohto materiálu. Tie by dokopy pokryli územie s rozlohou 60-tisíc metrov štvorcových. Futbalový stánok sa tak javí ako pozlátený. Po zotmení jeho vzhľad zvýrazňujú svetelné prvky.

Pomyselný obal štadióna však nevyniká len svojim sfarbením. Trojuholníkové platne obsahujú rovnako trojuholníkové otvory, ktoré vytvárajú ikonickú štruktúru a tiež prepúšťajú len časť svetla, takže sa starajú aj o tienenie vo vonkajšej časti útrob štadióna.

Exteriér pokrývajú trojuholníkové hliníkové platne.
Exteriér pokrývajú trojuholníkové hliníkové platne. | Zdroj: Shutterstock

Dvadsaťštyri podpier viac ako 30-tisíc ton vážiacej konštrukcie, pozostáva zo 48 šikmých stĺpov. Tie vytvárajú tvar písmena V. Arénu s priemerom 310 metrov „zakrýva“ unikátna strecha, ktorá je vyrobená aj s použitím teflónu (priemer má 307 metrov). Neobsahuje však žiaden oporný stĺp. Jej natiahnutá membrána je pretkaná systémom káblov a lán, čím sa radí medzi najväčšie svojho druhu.

Premyslený návrh fasády a inovatívny dizajn strechy (pôvodne mala byť zaťahovacia, no to sa zmenilo ako viacero iných plánov) sa starajú aj o zníženú spotrebu energie potrebnej na prevádzku. Štadión tiež vďaka tomu získal päťhviezdičkové hodnotenie v rámci globálneho systému hodnotenia udržateľnosti. O komfort fanúšikov sa aj tu stará klimatizácia.

Lusail Iconic Stadium
Lusail Iconic Stadium | Zdroj: Shutterstock

Miesto korunovácie nového kráľa

Finálové dejisko tohtoročného šampionátu bude má po skončení majstrovstiev sveta pre nového majstra sveta – Argentínu veľký význam. Noví svetoví šampióni sa tu cítili už takmer ako doma, veď tu začali svoju turnajovú púť a okrem úvodného skupinového zápasu tu nastúpili aj vo štvrťfinále a semifinále.

V nedeľu 18. decembra tu Albicelestes, ako znie prezývka hráčov odetých do nebovomodrých dresov, korunovali svoje snaženie ziskom majstrovského titulu. Sledovalo to takmer 90-tisíc priaznivcov priamo na tribúnach sfarbených do odtieňov pieskovej farby. V titulovej bitke po penaltovej dráme v záverečnom rozstrele zdolali predošlých majstrov sveta „Les Blues“ z Francúzska. 

Okrem dôležitého významu v rámci majstrovstiev sveta bude Lusail Iconic zohrávať svoju úlohu aj v urbanistickej vízii mesta, s čím mu pomôžu priľahlé vežiaky Lusail Plaza Tower či miestne námestie. Jednotné a oblé línie arény vkusne dotvárajú panorámu mesta.

Najväčšia pýcha Kataru spomedzi štadiónov vyšla organizátorov na takmer 780 miliónov eur. V útrobách arény po skončení turnaja vznikne škola, kaviarne, obchody či poliklinika. Všetko to bude súčasťou komunitného hubu, na ktorý sa štadión čiastočne premení. Finálové dejisko majstrovstiev sveta 2022 sa pričiní o rozvoj moderného mesta naprojektovaného pre takmer štvrť milióna ľudí.

A keďže tu miestne autority chcú vybudovať domov pre vysokokvalifikovaných pracovníkov z rozvinutých krajín, je Lusail jedným z prvých miest v Katare, kde si cudzinci môžu kúpiť nehnuteľnosť.

Interiéru dominujú pieskové odtiene sedadiel takmer 90-tisícového hľadiska.
Interiéru dominujú pieskové odtiene sedadiel takmer 90-tisícového hľadiska. | Zdroj: SITA/AP Andre Penne

Lusail Iconic Stadium

Mesto: Lusail (cca. 198-tisíc obyvateľov)
Kapacita: 80-tisíc miest
Otvorený: 2022
Cena: 777 miliónov eur