Ako z rozprávky. Domček v tvare hríba mení farbu podľa vlhkosti a času

Partneri sekcie:

Ak by ste sa vybrali do borovicového lesa v čínskej provincii Ťiang-si, košík klasickej veľkosti by vám na zber húb v tomto prípade nestačil. Medzi ihličnatými stromami „rastie” zo zeme gigantický hríb. Praženicu by ste si z neho síce neurobili, no mohli by ste v ňom prespať.

Čínske architektonické štúdio ZJJZ, ktoré sídli v Šanghaji, navrhlo stavbu pre hotelový komplex Tree Wow pozostávajúci z niekoľkých objektov v blízkosti oblúbeného miesta nazývaného Fairy Lake (Rozprávkové jazero). The Mushroom, domček v tvare hríba, vzdáva hold miestnej legende, podľa ktorej sa človek zamiloval do víly.

„Podľa čínskej starodávnej rozprávky sa do seba zamilovali pri tomto jazere. Je to jedinečný príbeh, ktorý má v čínskej ľudovej kultúre špecifické miesto. Náš klient chcel, aby sme vytvorili priestor, ktorý bude pôsobiť surrealisticky a návštevníkom umožní odtrhnúť sa od všedného a bežného života. Budú relaxovať a vychutnávať si prírodu,“ hovoria architekti z ateliéru ZJJZ podľa Dezeen.

The Mushroom - domček v tvare hríba.
The Mushroom - domček v tvare hríba.
The Mushroom - domček v tvare hríba.
The Mushroom - domček v tvare hríba.
The Mushroom - domček v tvare hríba.
The Mushroom - domček v tvare hríba.
The Mushroom - domček v tvare hríba.
The Mushroom - domček v tvare hríba.

Funkčný a minimalistický

Základným prvkom moderného a minimalistického dizajnu domčeka sa aj vďaka legende stal vzťah medzi prírodou a architektúrou. Jeho architektonická podoba sa skladá z dvoch častí, ktoré majú odlišné funkcie.

Hlavnú časť domčeka v tvare hríba tvorí hosťovská izba s panoramatickým oknom, ktorého umiestnenie návštevníkom poskytuje jedinečný výhľad na okolitú prírodu. V podkroví sa nachádza detská izba. Hostia sa do nej dostanú úzkym dreveným schodiskom. Biela strecha v tvare kužeľa je navrchu zaoblená, čo vytvára pocit neobmedzeného priestoru.

Kúpeľňa a úložný priestor sú umiestnené v samostatnom objeme v tvare obdĺžnika, ktorý je prepojený s hlavnou časťou domčeka. Vedľa vane architekti navrhli vodorovné okno, aby tak zaistili súkromie a priniesli do priestoru prírodu.

Svetlo do miestnosti preniká aj cez strešné okno. Jeho kruhový tvar umožňuje svetlu prekĺznuť tak, že vytvára počas dňa a pri zmene počasia rôzne tiene. Tento poetický priestor slúži aj ako vstupná hala.

Hlavnú časť domčeka v tvare hríba tvorí hosťovská izba s panoramatickým oknom.
Hlavnú časť domčeka v tvare hríba tvorí hosťovská izba s panoramatickým oknom. | Zdroj: Fangfang Tiang, ZJJZ

Rozprávkový vzhľad

Na stavbu strechy architekti zvolili borovicové drevo, zatiaľ čo zvyšok domu pokrýva granolitický betón. Použitý materiál mení farbu podľa vlhkosti a času, vďaka čomu stavba ladí s prostredím. Interiéru dominujú drevo a terazzo, ktoré spolu so zariadením umocňujú jeho minimalistický a čistý vzhľad.

Ak by sme popustili uzdu fantázii, našli by sme niekoľko rozprávkových prvkov. Jedným z nich sú aj nožičky, teda oceľová konštrukcia, na ktorej domček v tvare hríba stojí. Nie sú to síce slepačie nôžky, aké mala chalúpka v rozprávke Mrázik, no aj tak umocňujú čarovný dojem.

Tieto nízke stĺpy, ktoré slúžia ako základňa, minimalizujú vplyv stavby na prírodné prostredie. Architekti pri stavbe mysleli aj na to, že rastliny sa po nejakom čase na zemi pod ním postupne rozšíria a začnú domček „objímať“.

Použitý materiál mení farbu podľa vlhkosti a času, vďaka čomu stavba ladí s prostredím.
Použitý materiál mení farbu podľa vlhkosti a času, vďaka čomu stavba ladí s prostredím. | Zdroj: Fangfang Tiang, ZJJZ

THE MUSHROOM

Miesto: Sin-jü, provincia Ťiang-si, Čína
Architektonické štúdio: ZJJZ Atelier (Sean Shen, Xuanru Chen, Yuying Kate Tsai)
Klient: Tree Wow
Realizácia: 2020
Úžitková plocha: 50 m2

Soňa Búranová