Jakub Cigler Architekti

Od minulého roka vieme, že sa finančná skupina Penta presťahuje z Petržalského bizniscentra do prestížneho downtownu. Od februára 2025 zase vieme, že k svojej novej centrále postaví aj dvojča. A len pár dní vieme, že pokračovanie kancelárskej budovy Penty získalo aj dôležité rozhodnutie v povoľovacom procese. A to ultrarýchlo.

Andrej Sárközi -

Železobetónový skelet bývalého obchodného domu Ružinov desí Bratislavu viac ako 15 rokov. Náhradou za ruinu má byť projekt z pera prestížneho českého ateliéru Jakub Cigler Architekti. Realizácia sa však naťahuje dlhé roky, pričom krátkodobý progres nastal len vlani. Dnes je už progres definitívny – kontroverzný projekt získal kľúčové rozhodnutie, na ktoré čakal celé roky.

Andrej Sárközi -

Penta Real Estate bola v roku 2024 jediným developerom, ktorého finálny vizuál projektu vo východnej časti downtownu ostával neznámy. Zmenilo sa to až v júni, keď spoločnosť ukázala zástavbu na Chalupkovej, ale aj svoje nové sídlo od českých architektov na Mlynských nivách. Developer však predstavil len jednu kancelársku budovu. Dnes približuje aj jej pokračovanie.

Andrej Sárközi -

Predstavte si moment, že Bratislava bude mať štyri mrakodrapy. Tento scenár nie je vôbec nereálny, práve naopak. Po ohlásení dvoch nových veží od developera JTRE v minulom roku môže bratislavskú panorámu zmeniť aj Penta Real Estate. Tá nahlas uvažuje o zmene, ktorú opatrne načrtla už v minulosti. Z veže v projekte na Chalupkovej chce urobiť mrakodrap. Ako túto zmenu hodnotia talianski architekti zo Stefano Boeri Architetti?

Andrej Sárközi -

Compass architekti, Jakub Cigler Architekti, Marko&Placemakers, JTRE, V príprave, Bývanie, Občianske stavby, Verejné priestory, Bratislava, Bratislava - Petržalka

Jakub Cigler Architekti, MiddleCap, Neznáme, Verejné priestory, Bratislava, Bratislava - Ružinov