Ukrajinci opúšťajúci krajinu pred vlakovou stanicou vo Ľvove.

Ukrajinci uprednostňujú krátkodobé prenájmy bytov

Vojnový konflikt na Ukrajine dal do pohybu niekoľko miliónov jej obyvateľov. Desaťtisíce požiadali o dočasné útočisko na Slovensku. Štát im poskytne tento štatút do konca roka 2022.

Výsledkom bolo rozhýbanie sa trhu s prenájmami naprieč Slovenskom, najmä vo veľkých mestách. Pre geografickú blízkosť k Ukrajine utečenci preferujú bývanie vo všetkých väčších sídlach na východe republiky. Dôvodmi sú najmä pracovné príležitosti a lepší prístup k zdravotnej starostlivosti.

„Ukrajinci uprednostňujú krátkodobý prenájom s dĺžkou 4 mesiace a možnosťou predĺženia. Nehnuteľnosti si prenajímajú, v minimálnej miere si ich kupujú do vlastníctva,“ povedala pre ASB 2. viceprezidentka Národnej asociácie realitných kancelárií SR (NARKS) Lucia Talianová z Košíc.

Väčšina spomenutých obyvateľov Ukrajiny cestuje do západnej Európy a radi by sa po skončení vojnového konfliktu vrátili späť domov.

Horiaci panelák po bombardovaní Kyjeva.
Horiaci panelák po bombardovaní Kyjeva. | Zdroj: iStock

O situácii na trhu s prenájmami v minulosti – v období pandémie – Talianová povedala, že zaznamenali pokles dopytu a s tým súvisiaci pokles cien. Od jesene minulého roka evidujú realitné kancelárie opätovný nárast dopytu a postupný rast cien.

„Situácia na Ukrajine spôsobila väčšinou kolaps na trhu prenájmov v dôsledku enormného dopytu zo strany utečencov,“ konštatovala 2. viceprezidentka NARKS.

Aktuálne sú prenájmy veľmi žiadané a dopyt nie je naplnený. Lepšie situovaní Ukrajinci majú na Slovensku záujem o novostavby alebo kompletne zrekonštruované či zariadené byty vo vyššom štandarde.

Dve rozdielne vlny utečencov

V prvej vlne utečencov boli podľa Talianovej zväčša ekonomicky dobre zabezpečení ľudia, ktorí vedeli, kam idú. Mali na Slovensku, prípadne v zahraničí priateľov alebo rodinu, ktorá ich ubytovala u seba, alebo im zabezpečila krátkodobý či dlhodobý prenájom.

Druhá vlna odídencov, najmä ľudia odchádzajúci z Ukrajiny v evakuačných vlakoch, bola už menej ekonomicky zabezpečená. Väčšina nemala vôbec predstavu o tom, čo ich čaká. Každá skupina mala vlastné zdroje na začiatok, boli schopní si prvotné náklady na ubytovanie zaplatiť.

„Aká bude ich platobná schopnosť v budúcnosti, ukáže čas. Odídenci bez vlastných zdrojov boli umiestňovaní v štátnych zariadeniach,“ konštatovala ďalej viceprezidentka asociácie.

Priemerná cena prenájmov na východe SR pred konfliktom na Ukrajine
Priemerná cena prenájmov na východe SR pred konfliktom na Ukrajine | Zdroj: Lucia Talianová (NARKS)

Zamestnanie aj vo výrobe

Ukrajinci majú záujem na Slovensku pracovať. TASR informovala, že podľa monitoru Inštitútu finančnej politiky si priebežne u nás našlo prácu vyše 4400 ukrajinských utečencov, z ktorých sú 85 % ženy.

Ukrajinky sú zamestnané aj ako montážne robotníčky, operátorky strojov a výrobných zariadení. V školstve si zatiaľ našlo zamestnanie 43 ľudí a v zdravotníctve len 23. Najviac práce nachádzajú v krajských  mestách ako Bratislava, Trenčín, Trnava, Nitra či Košice.

Realitné kancelárie nie sú účastníkom konania

V súvislosti s riešením ubytovania utečencov je podľa Lucie Talianovej podstatné, aby bol štát schopný poskytovať príspevok na ubytovanie pre odídencov do skončenia vojnového konfliktu. Takýmto spôsobom je možné zabezpečiť aj ich platobnú schopnosť a predísť mnohým problémom

Ruská agresia na Ukrajine sa začala 24. februára 2022.Od 30. marca platí tzv. Lex Ukrajina, zákon o niektorých opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine, a zmenil sa aj zákon o pobyte cudzincov u nás. V legislatíve sú upravené ustanovenia o príspevku na ubytovanie odídenca. Obciam vypláca príspevok rezort vnútra.

Podmienky poskytnutia príspevku sú dané, ubytovanie musí byť bezplatné a následne je možné žiadať o príspevok. „V žiadostiach vystupujú priamo účastníci konania, poskytovateľ ubytovania a utečenec, realitné kancelárie do tohto procesu nevstupujú,“ upozornila Talianová s tým, že nie sú účastníkom konania.

Aktivita realitných kancelárií v súvislosti s utečeneckou krízou je na 90 % ich individuálnou aktivitou, pomáhajú z presvedčenia a bez nároku na odmenu.

Monika Voleková