Viac ako 180 českých firiem sa prezentuje na veľtrhu Coneco v Bratislave

Viac ako 180 českých firiem, z toho 147 s finančnou podporou Ministerstva priemyslu a obchodu (MPO) ČR, sa predstaví na 28. medzinárodnom veľtrhu stavebníctva Coneco 2007, ktorého brány sa odbornej verejnosti otvorili 20. marca na výstavisku Incheba v Bratislave.

Firmy zastrešené MPO sú zaradené v sekciách podľa druhu segmentu a obsadia plochu 3 465 štvorcových metrov. „Historicky ide o najväčšiu oficiálnu účasť ČR na zahraničnej výstave,“ oznámila dnes novinárom v Bratislave riaditeľka oficiálnej účasti ČR na veľtrhu Coneco Eva Glendová z MPO.

Portfólio činností českých firiem tvoria stavebné materiály a technológie, okná, dvere, tepelné čerpadlá, krby, radiátory, kotly, pece na drevo a biomasu, tehly, montované domy, solárne systémy a rozvody vody a tepla.

Medzi vystavovateľmi na Conecu a sprievodných výstavách Racioenenrgia a Climatherm je aj s. r. o. TC Mach z Moravského Krumlova. Vyrába, vyvíja a exportuje (95 %) tepelné čerpadlá, uviedol pre TASR riaditeľ firmy Stanislav Mach. TC Mach prichádza na Coneco s komplexnou energetickou jednotkou založenou na báze tepelného čerpadla. Tieto výrobky sa využívajú pri vykurovaní rodinných domov, hotelov, bytov, penziónov a škôl. Inštaláciou tepelného čerpadla na vykurovanie sa očakávajú energetické úspory. „V ČR máme inštalovaných viac ako 700 aplikácií tepelných čerpadiel v rodinných domoch a 100 aplikácií v priemysle. Pred dvomi rokmi sme rozbehli export našich výrobkov do Slovinska, Veľkej Británie, Írska a Austrálie. V tomto roku chceme s touto energetickou jednotkou vstúpiť aj na slovenský trh,“ avizuje Mach. Orientácia na trh SR súvisí s dopytom o informácie prostredníctvom internetu, aj priamym kontaktom. Ide o kompaktnú energetickú jednotku, kde už nie sú požadované ďalšie prostriedky na dovybavovanie. TC Mach s 20 kmeňovými pracovníkmi vlani vyrobila tepelné čerpadlá pre rodinné domy za 50 miliónov Kč a vykázala zisk.

TC Mach nechce robiť len tepelné čerpadlá, ale kompletné čerpacie jednotky a odlíšiť sa od konkurencie. Od tepelného čerpadla sa očakávajú úspory pri vykurovaní, ale to je niekedy chápané ako doplnkový zdroj, takže je potrebné tento systém regulovať, triediť, optimalizovať. Niekedy sa k tomu dielu dostanú dve až tri firmy, urobia funkčný celok, ale nie vždy sa vydarí. „Ide o to, mať fabricky odladený jeden stroj, ktorý okrem toho, že bude mať tepelné čerpadlo, bude vedieť všetko riadiť, optimalizovať, vyhodnocovať. Ekonomické prevádzkové výsledky budú deklarované a investor bude mať iba jedného partnera,“ uviedol riaditeľ.

V odbornom programe veľtrhu dominuje téma energetika. Stavbári z Česka a Slovenska sa budú venovať spoločným problémom (absencia učňov v stavebníctve, prípravy stavieb a financovanie infraštruktúry).

Veľtrh Coneco sa ukončí 24. marca.

Zdroj: TASR

KategórieUdalosti