Protihlukové platne upravené vysokoteplotnou galvanizáciou od mageby

image 96568 25 v2

Spoločnosť mageba ponúka svojim zákazníkom lamelové mostné závery už viac ako 40 rokov.  Prevádzkou získané skúsenosti napomáhajú ich  nepretržitému vývoju a zdokonaľovaniu.  Práve kvôli neustále sa zvyšujúcim požiadavkám na zníženie hluku má mageba v ponuke systém protihlukových - sínusových platní. Toto riešenie sa uplatňuje nielen u lamelových ale aj u jednoprofilových mostných záveroch.

Ako novinku v oblasti dilatačných konštrukcií so zníženou hlučnosťou, ponúka mageba nový typ úpravy sínusových platní, ktorým je: „HTG-High temperature galvanizing“, čiže vysokoteplotnú galvanizáciu.

Vysokoteplotná galvanizácia je pokročilý spôsob žiarového procesu pokovovania, pri ktorom sú oceľové komponenty opatrené vrstvou zinku v indukčne zahrievanom kúpeli pri teplotách od 560 °C do 630 °C. Tento proces zlepšuje odolnosť voči oderu, nárazom kameňov a hlavne výrazne zvyšuje tvrdosť povrchu v porovnaní s klasickou galvanizáciou pri teplote cca. 450oC.

http://www.mageba.ch/data/docs/en/6009/Expert-Knowledge-Corrosion-Protection-CH-EN.pdf?v=1.2

Na pojazdnej ploche oceľového dilatačného záveru sú mechanické poškodenia všeobecne hlavnou príčinou zlyhania PKO, takže čím vyššia je odolnosť voči oderu, tým dlhšia je aj životnosť PKO. Proces vysokoteplotnej galvanizácie produkuje len fázu δ (pozri obrázok nižšie) s hodnotou tvrdosti celkovej vrstvy od cca. 150 HV*, čo výrazne zvyšuje odolnosť voči oderu a nárazom kameňov na rozdiel od zinkovania pri štandardnej teplote.

Aj z týchto dôvodov mageba odporúča na ochranu proti korózii sínusových platní, vystavených neustálemu abrazívnemu pôsobeniu kolies prechádzajúcich vozidiel, použiť práve vysokoteplotnú galvanizáciu. Táto úprava slúži rovnako aj ako ochrana sínusových dosiek pred  poškriabaním snehovými pluhmi.

Sínusovú dosku s touto úpravou nazývame „kovaná sínusová doska“, nakoľko sa jedná o výkovok. Ide o ekonomickejšie a kvalitnejšie riešenie v porovnaní s  klasickou sínusovou doskou, ktorá je vyrobená ako ofrézovaný výpalok s pozinkovaním.  Všetky magebou ponúkané sínusové dosky sú zhotovované s protikolíznou úpravu minimalizujúcou poškodenia spôsobené prejazdom snežného pluhu, ktorá je obzvlášť účinná pri poškodení asfaltovej vozovky doliehajúcej k dilatačnému záveru.

Hodnoty tvrdosti pre zinkovanie pri vysokej teplote: δ-Fáza (len): cca. 150 HVHodnoty tvrdosti pre zinkovanie pri normálnej teplote η-Fáza: cca. 40–60 HV ζ-Fáza: cca. 60–120 HV δ-Fáza: cca. 150 HV

Hodnoty tvrdosti pre zinkovanie pri vysokej teplote:
δ-Fáza (len): cca. 150 HV

Hodnoty tvrdosti pre zinkovanie pri normálnej teplote
η-Fáza: cca. 40–60 HV
ζ-Fáza: cca. 60–120 HV
δ-Fáza: cca. 150 HV

*Metóda merania tvrdosti vtláčaním podľa Vickersa -HV

KategórieUdalosti