Oprava mosta v Hlohovci.

Rekonštrukcia mosta v Hlohovci pomaly finišuje. Termín sprejazdnenia je už za dverami

Viac ako 60-ročný most už má za sebou väčšinu stavebných prác. Medzi sviatkami absolvoval aj skúšku zaťažiteľnosti.

Hovorkyňa Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Natália Petkáčová vysvetlila, že jej výsledky budú známe v nasledujúcich dňoch. „Budú súčasťou podkladov na rozhodovanie o otvorení mosta pre dopravu. Stretnutie v tejto veci je naplánované na 9. januára 2023.“

Termín sprejazdnenia bol pred mesiacom posunutý na prvú polovicu januára 2023 (most otvorili 9.1.). Po položení asfaltových vrstiev na moste prebehlo zosilňovanie konštrukcie. Konkrétne išlo o predpínanie externej konštrukcie a jej injektáž, ktoré zvýšia nosnosť mosta.

„Most bol uvedený do predčasného užívania na základe záverov rokovania kompetentných orgánov v pondelok 9. januára 2023, počas ktorého boli zohľadnené najmä výsledky skúšky zaťažiteľnosti mosta. Režim premávky je upravený dopravným značením,“ uvádza sa na webovom sídle TTSK.

Záťažová skúška mosta v Hlohovci.
Záťažová skúška mosta v Hlohovci. | Zdroj: Facebook/Trnavský samosprávny kraj

Most v Hlohovci číslo 513-006 cez rieku Váh má 343 metrov a nachádza sa na ceste II/513. Bol postavený v 60. rokoch, pričom už 40 rokov prakticky nebol opravovaný. V lete 2019 bola po diagnostike mosta vylúčená nákladná doprava s váhou presahujúcou 12 ton.

Cieľom bolo spomaliť tempo degradácie mosta tak, aby sa nemuselo pristúpiť k ďalším obmedzeniam, ako napríklad k zúženiu jazdných pruhov alebo zníženiu rýchlosti jazdy. Realizovaná komplexná rekonštrukcia mosta výrazne predĺži jeho životnosť.

Navyše pribudnú nové chodníky a cyklotrasy po oboch stranách mosta. Na projekt v hodnote 5,6 milióna eur získal TTSK nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Opravený most v Hlohovci spustili do prevádzky v pondelok 9. januára.