Penta vykročila k Dunaju. V Petržalke má pribudnúť ďalší veľký projekt

Penta Real Estate štartuje architektonicko-urbanistickú súťaž na zástavbu pri južnom brehu Dunaja

Cieľom medzinárodnej dvojkolovej súťaže je nájsť budúce riešenie a podobu zástavby v lokalite medzi Starým mostom, mostom Apollo a Prístavným mostom v Bratislave-Petržalke. Výsledky súťaže budú vyhlásené 28.februára 2023.

Výkonný riaditeľ Penta Real Estate Slovensko Juraj Nevolník je presvedčený, že projekt s pracovným názvom Southbank Bratislava má silný potenciál stať sa plnohodnotnou súčasťou a doplnkom centra mesta a zároveň pohodlným miestom pre život, prácu a voľný čas.

Rozvoj oboch brehov Dunaja

Penta informovala v apríli, že začiatkom roka kúpila od developerskej skupiny HB Reavis toto územie. Nevolník  vtedy uviedol, že ho vnímajú ako veľmi dôležité pre rozvoj hlavného mesta s ambíciou vytvoriť protipól k biznisovému centru a vznikajúcemu downtownu na druhom brehu Dunaja.

Na ľavom brehu rozvíja developer JTRE nábrežnú zónu Eurovea na novú komplexnú mestskú štvrť. Pri Moste Apollo stavia prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower s výškou 168 metrov. Rozširuje nákupnú zónu o 25-tisíc m2, kancelárske priestory o 40-tisíc m2 a v oblasti bývania pribudne 96 rezidencií na 7 podlažiach. V podzemných garážach má byť 1 400 parkovacích miest.  Predpokladaný termín ukončenia výstavby je v roku 2023.

Mesto Bratislava už desaťročia plánuje premenu priestoru medzi dvoma mostami na južnom brehu Dunaja na nové centrum mesta. Táto oblasť je považovaná za strategickú z hľadiska plánov rozvoja mesta so zámerom vytvoriť kompaktné mesto pri rieke. Lokalita je jednou z najhodnotnejších stavebných pozemkov vhodných na zástavbu v hlavnom meste, a to vďaka blízkosti historického centra mesta aj nového centra mesta, ako aj polohe na južnom brehu rieky Dunaj.

Prioritou bude aj ochrana Sovieho lesa

„Využitie inštitútu architektonickej súťaže považujeme za najvhodnejší spôsob pre nájdenie najlepšieho a najkvalitnejšieho konceptu pre toto územie,“ konštatoval Nevolník s tým, že kombináciou účasti medzinárodných aj domácich ateliérov, získajú jedinečné architektonické riešenie.

Súťaž má otvorený charakter, vyzvané sú aj tri zahraničné architektonické ateliéry.  Súťaž má priniesť na územie s rozlohou 85 tisíc m2 kvalitnú architektúru, ktorá do územia prinesie rezidenčnú, ale aj komerčnú zástavbu, kvalitné verejné priestory a zeleň.

Projekt ráta aj s vybudovaním kompletnej občianskej vybavenosti v danej lokalite a bude spĺňať tie najvyššie energetické požiadavky s pozitívnym dopadom na životné prostredie. Riešené územie sa nedotýka inundačných území a ani chráneného areálu Soví les, ktorého ochrana bude jednou z priorít súťaže.

Penta vykročila k Dunaju. V Petržalke má pribudnúť ďalší veľký projekt
Penta vykročila k Dunaju. V Petržalke má pribudnúť ďalší veľký projekt | Zdroj: Penta Real Estate

Súťaž na projekt Southbank Bratislava

Súťaž bude dvojkolová, pričom prvé kolo je koncipované ako otvorené
predkvalifikačné kolo, z ktorého do druhého kola postúpia na základe hodnotenia odbornej poroty tri návrhy. Do druhého kola priamo postupujú aj tri vyzvané architektonické ateliéry. Ide o svetoznáme architektonické štúdiá Zaha Hadid Architects, Office for Metropolitan Architecture (OMA) a Bjarke
Ingels Group (BIG).

V druhom kole bude porota posudzovať šesť návrhov, z ktorých vzíde jeden víťaz. Ateliéry, ktoré postúpia do druhého kola budú honorované sumou 30-tisíc eur.

Návrhy posúdi 9-členná odborná porota s dvomi náhradníkmi. Päť
členov poroty a jeden náhradník sú externí odborníci – architekti a urbanisti,
ďalší štyria členovia poroty a jeden náhradník sú zástupcovia developera
spoločnosti Penta Real Estate.