Ocenenie za trvalo udržateľný rozvoj
Galéria(2)

Ocenenie za trvalo udržateľný rozvoj

Holcim Slovensko, domáci líder v oblasti výroby a dodávok stavebných materiálov a súvisiacich služieb, získal druhé miesto Národnej podnikateľskej ceny za životné prostredie SR v kategórii manažérstvo. Porota ocenila prínos komplexného riadenia trvalo udržateľného rozvoja, ktorého výsledkom sú hmatateľné zlepšenia v oblasti vplyvov na životné prostredie, spoločnosť, ako aj ekonomickej efektívnosti.

„Vážime si toto ocenenie našej dlhodobej snahy o zakorenenie princípov trvalo udržateľného rozvoja do všetkých aspektov riadenia a hlavne kultúry našej organizácie. Sme presvedčení, že iba takýto komplexný prístup môže prinášať dlhodobé zlepšenia, napríklad v oblasti ochrany životného prostredia, a to samozrejme aj nad rámec zákonných požiadaviek,“ hovorí Peter Robl, manažér pre trvalo udržateľný rozvoj Holcim Slovensko. „Druhé miesto v súťaži o Národnú podnikateľskú cenu je pre Holcim Slovensko zároveň záväzkom na ďalšie zlepšenie v budúcnosti.“

Hodnotiaca komisia, zložená z významných odborníkov v oblasti životného prostredia ocenila najmä začlenenie princípov trvalo udržateľného rozvoja do vízie, poslania, stratégie, politík, organizačnej štruktúry a kultúry spoločnosti Holcim. Súťaž organizuje Asociácia priemyselnej ekológie na Slovensku (ASPEK) v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR.

O prínose komplexného riadenia trvalo udržateľného rozvoja v Holcim Slovensko svedčia okrem iného aj zlepšenia v oblasti merných emisií CO2, celkových emisií SO2 alebo prachu, či otvorené komunikovanie environmentálnych, sociálnych a ekonomických vplyvov a otvorený partnerský dialóg so zainteresovanými stranami.

  • Znižovanie merných emisií CO2 (v roku 2008 boli o 8% nižšie ako v roku 2007) umožňuje Holcim Slovensko uspokojovať rastúci dopyt po cemente a zároveň zmierňovať zaťaženie životného prostredia
  • Investície do rukávových filtrov (viac ako 7 mil. €) znížili emisie tuhých znečisťujúcich látok (prachu) v cementárni Rohožník o 95% v období 1990 – 2008
  • Nové procesy výroby znížili emisie oxidu siričitého v cementárni Rohožník o viac ako 50 % v období 2004 – 2008.
  • Holcim Slovensko v roku 2008 energeticky zhodnotil takmer 91,000 ton odpadu, čo predstavuje zníženie spotreby uhlia o takmer 59,000 ton a emisií CO2 o 28,000 ton; cementáreň tak prispieva k environmentálnemu zhodnocovaniu odpadov, šetreniu prírodných zdrojov a znižovaniu svojich environmentálnych vplyvov
  • Nad rámec legislatívnych požiadaviek investoval Holcim Slovensko v roku 2008 približne 100 000 € do zníženia prašnosti vo svojom kameňolome v Remate.

Podrobné informácie o environmentálnych a iných vplyvoch Holcim Slovensko sú k dispozícií v Správe o trvalo udržateľnom rozvoji, ktorú firma vydala v roku 2009 ako vôbec prvá spoločnosť z odvetvia stavebníctva a jedna z mála firiem na Slovensku. Správa je dostupná na internetovej stránke www.holcim.sk.

Holcim Slovensko plánuje aj ďalšie zlepšenia v oblasti ochrany životného prostredia. Prioritou je znižovanie tvorby skleníkových plynov (CO2) pri výrobe cementu. Preto chce do roku dosiahnuť zníženie obsahu slinku, ktorého výroba je zdrojom CO2, vo vyrobenom cemente pod 70 % do roku 2013. S tým súvisí aj snaha o ďalšie znižovanie emisií prachu, oxidu siričitého a oxidov dusíka.

Holcim Slovensko získal Národnú podnikateľskú cenu za životné prostredie SR aj v jej prvom ročníku, v kategórii proces za inštaláciu zariadenia Hotdisc na energetické zhodnocovanie palív na báze odpadov.

O súťaži

Národnú podnikateľskú cenu za životné prostredie v SR vyhlasuje Asociácia priemyselnej ekológie na Slovensku (ASPEK) v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR. Súťaž vypisujú v štyroch kategóriách – manažérstvo, produkt, proces a medzinárodná spolupráca.

ASPEK je administrátorom súťaže a súčasne národným koordinátorom európskej súťaže. Úspešní účastníci o národnú cenu sa môžu uchádzať o postup do súťaže o európske podnikateľské ceny za životné prostredie.

V Európskej únii prebieha súťaž o Európske ceny za životné prostredie v podnikaní (European Business Awards for the Environment) už od roku 1987. Je príležitosťou pre uznanie firiem, ktoré v súlade s princípmi trvalo udržateľného rozvoja svojimi politikami, praktikami a procesmi prispievajú k ekonomickému a sociálnemu rozvoju za súčasného znižovania negatívnych vplyvov na životné prostredie.

Zdroj: Holcim (Slovensko) a.s.