Galerie Perlou v Ústí nad Orlicí
Galéria(14)

Nebudú nič búrať. Objekty textilnej továrne v Ústí nad Orlicí sa transformujú do nového multifunkčného centra

Architektonická kancelária Chybík + Krištof zvíťazila vo verejnej súťaži na návrh novej galérie v centre Ústí nad Orlicí, ktorá sa má stať dôležitou umeleckou a kultúrnou dominantou nadregionálneho významu.

Bývalá textilná továreň sa premení na živé multifunkčné centrum s galériou, verejne prístupným nádvorím, kaviarňou a potrebným zázemím.

Textilný priemysel, ktorý kedysi charakterizoval región v okolí Ústí nad Orlicí, ustupuje novej identite – kvalitnej kultúre, umeniu a súčasnej architektúre. Táto premena je pre mesto mimoriadnou príležitosťou na to, aby sa stalo novým kultúrnym centrom regiónu s ambíciou získania európskeho významu. A „režírovať“ ju budú architekti zo štúdia Chybík + Krištof.

Galerie Perlou v Ústí nad Orlicí
Vizualizácia Galerie Perlou v Ústí nad Orlicí | Zdroj: CHYBIK + KRISTOF

Blízkosť jedinečného Roškotovho divadla podnietila proces tvorby, ktorá by reprezentovala architektonický jazyk a tému 21. storočia. Nie búrať, ale transformovať. Skôr očistiť ako nahradiť. Citlivo doplniť potrebné.

Hlavnú úlohu tu zohrávajú historické hodnoty a dedičstvo textilnej továrne Perla, ktorej dizajn symbolicky vzdáva hold. Komín, ktorý je dedičstvom priemyselnej minulosti, preberá na seba úlohu majáka kultúrneho centra, viditeľného zo širokého okolia.

Objekt bude obohatený o dva nové verejné priestory: vnútorné nádvorie a námestie na rohu ulice. Tieto dve miesta spojí kaviareň – živé prepojenie medzi hlavnou ulicou a upokojeným mestským dvorom.

Strategicky umiestnené nové priechody – priečky – umožnia plynulú cirkuláciu medzi verejnými priestormi a na základe usporiadanie dotvoria celý multifunkčný komplex s prístupom kedykoľvek počas dňa. Cieľom zámeru je tak predstaviť komplex budov, ktoré svojím osobitým charakterom vzbudzujú zaslúžený záujem a iniciatívu.

Galerie Perlou v Ústí nad Orlicí
Vizualizácia Galerie Perlou v Ústí nad Orlicí | Zdroj: CHYBIK + KRISTOF
Po rokoch prosperity ukončila v roku 2009 textilná továreň Perla v Ústí nad Orlicí svoju činnosť. Odvtedy sa jej priestory postupne zmenšovali až do dnešných dní, keď sa z nej zachovali len najcennejšie časti – pôvodná výrobná budova podľa projektu Pavla Janáka, administratívna časť bloku a kotolňa s trafostanicou z 19. storočia.

Fotogaléria

Galerie Perlou v Ústí nad Orlicí
Galerie Perlou v Ústí nad Orlicí
Galerie Perlou v Ústí nad Orlicí
105 CHKaGalerie Perlou v Ústí nad Orlicí Galerie Perlou renders credits CHYBIK KRISTOF
Galerie Perlou v Ústí nad Orlicí
306 CHK Galerie Perlou existing condition credits Mesto Usti nad Orlici
305 CHK Galerie Perlou existing condition credits Mesto Usti nad Orlici
303 CHK Galerie Perlou existing condition credits Mesto Usti nad Orlici

Práve tieto priestory sa teraz vďaka iniciatíve miestnej samosprávy premenia na galériu moderného umenia – nový symbol mesta v tesnej blízkosti historického centra, ktorý výrazne podporí existujúcu miestnu kultúrnu infraštruktúru.

Chybík+Krištof