najlepsi rezidencni developeri sr slnecnice a mlade cunovo
Galéria(2)

Najlepší rezidenční developeri SR: Slnečnice a Mladé Čunovo

Najlepšími rezidenčnými developermi Slovenskej republiky za rok 2012 sú developeri projektov Mladé Čunovo v kategórii pozemky a Slnečnice v kategórii rodinné domy. Pilotný ročník súťaže vyhlásil časopis Reality SK a realitný portál www.reality.sk pod záštitou hlavnej architektky hlavného mesta SR Bratislavy Ing. arch. Ingrid Konrad. Odborným garantom súťaže bola Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS).

najlepsi rezidencni developeri sr slnecnice a mlade cunovo 6807 big image
Ambíciou súťaže Najlepší rezidenčný developer SR je zviditeľniť hodnotné počiny developerov v oblasti rezidenčnej výstavby na Slovensku. „Na Slovensku udeľujeme ceny za architektúru i realizáciu. Cítili sme však, že tu absentuje ocenenie investorov, respektíve developerov, ktorých predstava sa najvýznamnejšie podpisuje pod finálny vzhľad lokalít, či dokonca mestských častí. Ohodnotením práce najlepších v tak dôležitej oblasti, akou je rezidenčná výstavba, chceme upozorniť na pozitívne príklady prístupu developerov v tomto segmente a z dlhodobého hľadiska napomôcť rozvíjať kultúru bývania na Slovensku,“ hovorí v mene vyhlasovateľa súťaže Martin Lazík, predseda odbornej poroty súťaže Najlepší rezidenčný developer SR.
Do súťaže sa mohli prihlásiť projekty z oblasti rezidenčnej výstavby z celého Slovenska. V prvom ročníku vyhlásili dve kategórie: rodinné domy a pozemky. O víťazoch v jednotlivých kategóriách rozhodla odborná porota.

Víťaz kategórie rodinné domy: Slnečnice

Víťazom v kategórii rodinné domy sa stal projekt Slnečnice, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti mestskej časti Bratislava-Petržalka. Ide o prvú fázu novovznikajúcej časti Bratislavy – Južného mesta. Projekt vyšiel víťazne z hlasovania poroty z hľadiska zabezpečenia financovania, koncepčnosti projektu v rámci veľkého urbanistického súboru a architektonického prínosu. Dôležitými kritériami pri hodnotení boli tiež dobrá občianska vybavenosť a dostupnosť do mesta. Porota ocenila aj prvok tzv. susedského stretávania, ktorý označila za zaujímavý príspevok k riešeniu verejného priestoru a sociálnych vzťahov.

Víťaz kategórie pozemky: Mladé Čunovo

Víťazom v kategórii pozemky sa stal projekt Mladé Čunovo, ktorý sa nachádza v bratislavskej mestskej časti Bratislava-Čunovo. Porota pri výbere ocenila predovšetkým 100 % úspešnosť predaja projektu v priebehu dvoch rokov, dopravné napojenie a riešenie verejného priestoru v rámci projektu s dôrazom na veľkorysé zastúpenie zelene. Developer zodpovedne pristupoval aj k zlepšovaniu životného prostredia v celej lokalite, či už vybudovaním detského ihriska v mestskej časti, rekonštrukciou chodníka alebo vybudovaním komunitných susedských záhrad.

Ocenenie Najlepší rezidenčný developer roka 2012 v kategórii pozemky prevzali Andrej Brna a Ing. Martin Drázský zo spoločnosti Mladé Čunovo prevzali cenu od Ing. arch. Ingrid Konrad a Jána Palenčára, nového prezidenta NARKS.

Hodnotenie projektov
Jednou zo základných podmienok pre prihlásenie projektu do súťaže bola dokončenosť projektu. V prípade pozemkových projektov bolo nevyhnutné, aby mali skolaudované všetky inžinierske siete a komunikácie. V druhej kategórii sa mohli prihlásiť iba skolaudované rodinné domy.

Projekty hodnotila nezávislá porota zložená pod odborným dohľadom NARKS z profesionálov z oblasti architektúry ako aj predaja nehnuteľností. Porota zasadla v zložení: Ing. Adriena Litomerická, viceprezidentka C. E. I. a členka predsedníctva NARKS, prof. Ing. arch. Štefan Šlachta PhD., architekt a teoretik architektúry a Mgr. Martin Lazík, generálny sekretár NARKS. Pri rozhodovaní sa zohľadňovali nasledujúce kritériá: lokalita, urbanistické riešenie, architektúra rodinných domov, ekológia projektu, spoločenská zodpovednosť developera, dokončenosť projektu, kvalita realizácie a úspešnosť predaja.

Viac informácií o súťaži a súťažné projekty na www.reality.sk/clanok/novinky/najlepsi-rezidencnu-developer-sr