Na vrchole slovenského architektonického Parnasu
Nie je populárny u širokej verejnosti a nepatrí ani medzi verejne známe celebrity ako mnohí iní. Je však nesporne osobnosťou medzi profesionálnymi architektmi a významnými kultúrnymi činiteľmi a je nezameniteľnou autoritou v celom rozsahu svojej architektonickej činnosti ako súčasti nášho kultúrneho dedičstva.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Obdobie jeho tvorby, t. j. posledných päťdesiat rokov, môžeme charakterizovať univerzálnosťou – globalizáciou architektúry. Ak platí, že znaky dobrej architektúry boli a sú prejavom vnútornej i vonkajšej príčinnosti aj zákonitosti, že hmotná tvorba vytvára tradíciu nielen svojou vonkajšou stránkou, ale aj svojou mnohoznačnosťou a vnútornou dynamikou; ak platí, že v tradícii kultúry považujeme za našské a jedinečné to, čo nevzniklo samo zo seba, ale práve na základe pôsobenia starého na nové, cudzieho na domáce; ak tradícia vzniká tak, že sa jestvujúce prvky nepreberajú, ale rozvíjajú, čiže nadobúdajú novú kvalitu, pričom nejde o mechanické prenášanie, ale pokračovanie v ich princípoch – ak toto všetko platí, potom táto krátka úvaha o tradícii je tu preto, že jeho tvorba je nielenže kontinuálna v našej stavebnej kultúre, ale už sama sa stala tradíciou, na ktorej môžu smelo stáť nasledujúce generácie tvorcov.
Dvanásteho júla 1930 sa v Bratislave narodil architekt Ivan Matušík.
Ing. arch. Martin Kusý
FOTO: archív architekta Ivana Matušíka, SITA, Dano Veselský
Autor je členom redakčnej rady ASB.
Článok bol uverejnený v časopise ASB.