Medzinárodná konferencia Modulárna architektúra v meste 21. storočia
Minulý mesiac sa konala v Bratislave medzinárodná konferencia Modulárna architektúra v meste 21. storočia. Akcie sa zúčastnilo približne 200 návštevníkov, medzi prednášajúcimi boli slovenskí, českí i zahraniční experti z oblasti architektúry a modulárnej výstavby. Hlavným partnerom akcie bola spoločnosť Fermacell, ktorá má s dodávkami pre modulárnu výstavbu v tuzemsku i zahraničí dlhoročné skúsenosti.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Konferencia bola súčasťou veľtrhu CONECO 2011, ktorý bol spolu s generálnym partnerom – KOMA MODULAR CONSTRUCTION Vizovice – spoluorganizátorom akcie. Odbornými garantmi konferencie bola Slovenská komora architektov, Stavebná fakulta STU v Bratislave, Katedra architektúry Stavebnej fakulty ČVUT v Prahe a portál EARCH.cz.
Konferencia prebehla v dvoch blokoch. V dopoludňajšom bloku venovanom téme Modulárna a kontajnerová architektúra vystúpil Ing. Martin Hart (KOMA MODULAR CONSTRUCTION), Ing. arch. Ing. Petr Šikola z Katedry architektúry Stavebnej fakulty ČVUT v Prahe, vedúci architekt architektonického ateliéru DOMYJINAK, pedagóg, sociológ a nakladateľ PhDr. Jiří Ryba, kultúrny manažér a pedagóg MgA. Jiří Sulženko, vedúci architekt SLAWIK ARCHITEKT Hannover a pedagóg Univerzity Hannover prof. Han Slawik a vedúca architektka BIJVOET ARCHITECTUUR z Rotterdamu Caroline Bijvoet. Moderátorom bol prof. Ing. arch. Bohumil Kováč, PhD., vedúci ústavu urbanizmu FA STU v Bratislave.
Témou ich vystúpení bola história modulárnych stavieb a modulárnej architektúry a výhody modulárnych stavieb (Martin Hart), „modulárne koncepty“ na príklade realizácií českého architektonického ateliéru DOMYJINAK (Petr Šikola), „kontajnery“ a mapovanie bariér a nedôvery ku kontajnerom (Jiří Ryba), modulárna galéria a ukážka využitia modulárnej architektúry pre potreby festivalu umenia vo verejnom priestore (Jiří Sulženko), využitie modulárnej architektúry v zahraničí na ukážke vlastnej tvorby i na ukážkach iných zahraničných ateliérov (Han Slawik) a ukážka využitia lodných kontajnerov na príklade dočasnej terasovitej reštaurácie „Wijn of Water“ (Caroline Bijvoet).
Druhý blok konferencie sa venoval špecifickým vlastnostiam modulárnej výstavby z hľadiska výroby modulov, riešenia interiérov po technickej stránke, ako aj zakladania. Moderátorom bol Ing. Martin Hart, marketingový riaditeľ KOMA MODULAR CONSTRUCTION.
–>–>
V druhom bloku bol venovaný priestor pre vysvetlenie špecifík TZB inštalácie, elektroinštalácie, ďalej tepelným vlastnostiam (výplne otvorov, izolácie), akustickým parametrom. Diskutérmi tohto bloku boli experti firiem, ktoré sa zaoberajú modulárnou výstavbou vo vyššie spomenutých oblastiach. Jedným z prednášajúcich bol aj Dipl.-Ing. Jaroslav Benák, projektový konzultant pre modulárnu výstavbu, drevostavby a suchú výstavbu spoločnosti Fermacell, ktorý prítomných účastníkov zoznámil s témou systémových riešení modulovej výstavby s použitím materiálu FERMACELL. Príspevok jednotlivo opisoval požiadavky na modulovú výstavbu z hľadiska protipožiarnych, akustických, statických a ďalších požiadaviek.