Kríza si vyžiada reštrukturalizáciu stavebných podnikov
Stavebné podniky na Slovensku pripravujú v súčasnosti protikrízové scenáre, ktorých realizácia by ich mala dostať z následkov svetovej hospodárskej krízy. Keďže kríza zmenila trh, ich spoločným menovateľom bude reštrukturalizácia podnikov a ľudských zdrojov, oznámil prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Ján Majerský.
> |
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Kríza podľa neho zasiahla stavebníctvo SR v čase, keď vykazovalo historicky najvyššie objemy produkcie, ale podniky zápasili s nedostatkom kvalifikovaných ľudí. „Čaká nás reštrukturalizácia stavebných podnikov, ktoré mohli byť v čase konjunktúry diverzifikovanejšie organizované a `živelnejšie` v prípade zákaziek v zahraničí,“ podotkol.
Podniky vplyvom krízy neminie ani zmena nárokov na požiadavky pracovníkov, čo už v ostatnom období potvrdili tuzemské firmy. Hlási sa im stále viac Slovákov, ktorí pracovali v zahraničí a vrátili sa domov. „Sú fundovaní a s odbornými skúsenosťami a od ich príchodu očakávame zvýšenú konkurenciu na pracovné pozície,“ povedal. Odchod stavbárov do zahraničia spôsobil, že kvalitná a konkurencieschopná pracovná sila bola v ostatných dvoch až troch rokov základným problémom stavebníctva SR.
Kríza podľa Majerského „otvára priestor, aby sa vykryštalizovali a vyformovali seriózne stavebné podniky a aby sa v čase krízy uplatnilo strategické riadenie manažmentu,“ podčiarkol.
Za príležitosť napriek kríze označil aj riešenie produktivity práce a zníženie možno aj pridanej hodnoty a marže. Týka sa to investičných projektov dodávateľských firiem a firiem poskytujúcich služby v stavebníctve. Výkonnosť pracovnej sily zaostáva, čo dokazuje fakt, že Slovensko má spomedzi krajín EÚ najnižšiu produktivitu práce s výnimkou Maďarska a Poľska, dodal.
Ako ďalej povedal, aj Slovensko bude musieť „hľadať nové trhy, čo už niektoré firmy robia a orientovať podniky aj na zahraničie.“ Na trh mimo tuzemska musia byť podniky štruktúrou, personálne a ekonomicky pripravené a to si nemôžu dovoliť malé a niektoré stredné firmy. „Podniky podstúpia reštrukturalizáciu. Zároveň bude dôležité, aby sa v stavebníctve pozitívne prejavili štátne investície, najmä do cestnej infraštruktúry a bola ochota bánk poskytovať úvery,“ dodal.
Zdroj: TASR